danuta kowalska i czesław lang
Fot. Danuta Kowalska i Czesław Lang na Balu Mistrzów Sportu w 2001 roku, fot. AKPA
Niezwykłe historie

Danuta Kowalska i Czesław Lang wydawali się dla siebie stworzeni. Co poszło nie tak?

„Elegancko ubrany, inteligentny, dowcipny. Czesław potrafił oczarować każdą kobietę" – wspomina aktorka

Agnieszka Dajbor 17 maja 2022 17:45
danuta kowalska i czesław lang
Fot. Danuta Kowalska i Czesław Lang na Balu Mistrzów Sportu w 2001 roku, fot. AKPA

Danuta Kowalska była w „czepku urodzona", o takich ludziach mówi się, że mają szczęście. Ale aktorka wspominała, że niczego nie dostała w życiu za darmo, na wszystko sama zapracowała. Była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek lat 80. Śliczna, zdolna, pełna wdzięku. Ogromną popularność przyniosła jej komedia romantyczna „Och Karol!” z 1985 roku.  W latach 90. poznała słynnego kolarza Czesława Langa, ich romans stał się głośny, mówiło się o ślubie. Ale ten związek się rozpadł. Jak żyją dzisiaj Danuta Kowalska i Czesław Lang?

Danuta Kowalska: pół hrabianka

Danuta Kowalska urodziła się w 1955 roku. Jej mama hrabina Zofia de Virion pochodziła z arystokratycznej rodziny, ojciec Zbigniew Kowalski był „zwykłym inżynierem”. Rodzina mamy zgodziła się na ten mezalians, gdy okazało się, że pan inżynier ma przydział na mieszkanie w Warszawie. Rodzice pobrali się w 1950 roku, pięć lat później przyszła na świat Danuta. Śmieje się dzisiaj, że jest pół hrabianką. Zawsze miała zdolności artystyczne, skończyła szkołę baletową, Zanim została aktorką, pracowała jako modelka, występowała w zespole Mazowsze. Dla filmu odkrył ją Janusz Morgenstern, zobaczył Danutę Kowalską na okładce pisma „itd” i zaproponował jej rolę w serialu kryminalnym „S.O.S” w 1974 roku. Jeszcze w warszawskiej Szkole Teatralnej, w 1978 roku wyszła za mąż za kierowcę rajdowego Bogdana Drągowskiego.

Zobacz też: Zagrała Anię w "Daleko od szosy" i zniknęła z show-biznesu. Co dziś robi Irena Szewczyk?

danuta kowalska i czesław lang
Fot. Danuta Kowalska i Czesław Lang, 2004 rok., fot. AKPA

Danuta Kowalska i Bogdan Drągowski: byli piękni i młodzi

Oboje stracili dla siebie głowę, podobno byli parą, jak z obrazka: piękni, młodzi, zapatrzeni w siebie. Aktorka miał 25 lat, gdy w maju 1980 roku na świat przyszedł jej jedyny syn Krzysztof. To u boku Bogdana zrobiła karierę. Grała nie tylko w filmach i serialach (m.in.w „07 zgłoś się”), ale też w warszawskim Teatrze Powszechnym, wtedy jednym z najlepszych w Polsce. Zaprosił ją tam do współpracy sam Zygmunt Hübner, grała u boku Franciszka Pieczki, Anny Seniuk, Bronisława Pawlika, Mirosławy Dubrawskiej. W połowie lat 80. została okrzyknięta najpiękniejszą polską aktorką.

Kariera szła jej bardzo dobrze, ale życie rodzinne układało się źle.  Mąż więcej czasu poświęcał swojej pasji – rajdom samochodowym niż żonie i dziecku. „Rozstaliśmy się z mężem, zostałam sama z małym synkiem, mamą i domem na głowie, który trzeba było utrzymać. Z aktorstwa się nie dało", wspominała w rozmowie z Super Ekspresem. Miała 30 lat kiedy postanowiła zdobyć drugi zawód i być niezależna. Nie chciała drżeć i czekać, czy zadzwoni telefon z kolejną propozycją. Skończyła  szkoły zarządzania i reklamy, nauczyła się angielskiego. Okazało się, że ma do biznesu taki sam dryg jak do aktorstwa. Choć zmiana zawodu wymagała od niej odwagi, pracy i życiowej wyobraźni. Była m.in. dyrektorem marketingu Coca-coli w Warszawie, dyrektorem ds. rozwoju i komunikacji Polskiej Fundacji Olimpijskiej.

Zobacz też: Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz byli razem prawie cztery dekady. Oto historia ich miłości

Danuta Kowalska i Czesław Lang: para życiowo-biznesowa

Kolarza Czesława Langa poznała podczas jednego ze spotkań biznesowych. Na początku jednak nic nie zapowiadało, że będą razem, ponieważ... parą zostały ich dzieci z pierwszych małżeństw — Agata i Krzysztof. Ostatecznie z ich ślubnych planów nic nie wyszło, za to Danuta Kowalska i Czesław Lang zaczęli poważnie myśleć o swojej wspólnej przyszłości.

Byli w tym samym wieku, oboje po przejściach, oboje znani. Czesław Lang urodził się w 1955 roku, na wsi,  w Kołczygłowach. Od małego był uczony pracy. „Jak miałem króliki, to wiedziałem, że muszę dać im zjeść. Posprzątać w zagrodzie". Od małego też jego pasją był rower. Chociaż w młodym wieku przeżył ciężki wypadek - miał wyrwaną rękę ze stawu, zacisnął zęby i szybko wrócił do treningów.

Był wicemistrzem olimpijskim z Moskwy, z 1980 roku i jednym z najwybitniejszych polskich  kolarzy. Na Danucie Kowalskiej zrobił wielkie wrażenie. „Pamiętam to spotkanie. Czesław był przeciwieństwem mojego wyobrażenia o sportowcach. Elegancko ubrany, inteligentny, dowcipny. Potrafił oczarować każdą kobietę”, wspominała w jednej z rozmów. Szybko stali się parą w biznesie i w życiu. Wydawali się nierozłączni. Aktorka pomogła ukochanemu rozkręcić firmę Lang Team. Oboje przekształcili Tour de Pologne w znaną międzynarodową imprezę.

Zobacz też: Od przyjaźni do miłości aż po grób. Jerzy i Georgeta Trela byli nierozłączni

gwiazdy Och Karol
Fot. Danuta Kowalska – w środku w kinowym przeboju lat 80. komedii „Och, Karol!", na zdjęciu także Marta Klubowicz, Dorota Kamińska, Jolanta Nowak, fot. INPLUS/EAST NEWS

Danuta Kowalska i Czesław Lang: miał być ślub

Danuta Kowalska i Czesław Lang mieli wziąć ślub w pałacu  na Kaszubach. Ale ich związek niespodziewanie się rozpadł. Czesław Lang oznajmił aktorce, że zakochał się w innej kobiecie, o trzynaście lat młodszej Elżbiecie Olech. Dla Danuty Kowalskiej był to ogromny cios, niektórzy mówili, że kolarz wykorzystał popularność aktorki, żeby przyciągnąć sponsorów. Gdy wszystko załatwił, zerwał z nią. Danuta Kowalska bardzo przeżywała to rozstanie. Jakby tego było mało w 2006 roku, w wypadku zginął jej mąż Bogdan Drągowski, jej syn stracił ojca.  Aktorka długo się po tym wszystkim zbierała, ale wróciła do świetnej formy i do grania. Można ją było oglądać w serialach m.in. w „Barwach szczęścia”, w „Klanie”. Jest szczęśliwą babcią dwóch wnuczek Amelii i Layli.

W pałacu na Kaszubach, w Barnowie Czesław Lang mieszka od lat z Elżbietą Olech, która została jego drugą żoną. Mówi, że to ona dała mu szczęście i siłę do walki o zdrowie. A miał wiele schorzeń, gdy zawodowo przestał uprawiać sport: wrzody żołądka, migotanie przedsionków, boreliozę, zawroty głowy. Ale dzięki dobremu odżywianiu, którego nauczył się w klinice w Meksyku, stanął na nogi. 17 maja kończy 67 lat. Oboje z żoną są zwolennikami i popularyzatorami wegańskiej diety, oczyszczania sokami, detoksu. Wspólnie prowadzą gospodarstwo ekologiczne 

Zobacz także: Życie boleśnie doświadczyło Danutę Kowalską. U boku mężczyzn nigdy nie znalazła szczęścia

danuta kowalska
Fot. fDanuta Kowalska, fot. AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.