Katarzyna Piątkowska 17 maja 2017 06:00
1/16
Brigitte Bardot
Copyright @East News
1/16

Nie ma na świecie innego festiwalu, który rozbudzałby tak wielkie emocje. Zarówno wśród gwiazd jak i widzów. W ciągu dziesięciu dni odbywają się tu pełne przepychu przyjęcia, uroczyste premiery, a gwiazdy występują w kreacjach i biżuterii za miliony dolarów. W obliczu skandali, plotek i party odbywających się na luksusowych jachtach, filmy schodzą na drugi plan.

Cannes pełne skandali

Choć na początku, kiedy festiwal w Cannes wystartował to filmy były najważniejsze. Ale tylko na początku, bo gwiazdy szybko zorientowały się, że to doskonałe miejsce i moment, by zapracować na swoją popularność. John Travolta twierdzi, że kocha Cannes, bo zawsze jest tu wielkie zamieszanie, a wieloletni dyrektor festiwalu Gilles Jacob powiedział, że festiwal bez skandalu jest jak żołnierz bez karabinu.

Półnagie zdjęcia

Przez 70 lat Cannes widziało naprawdę wiele. Od rozebranej Simone Silvy, której nikt nie pamięta z dużego ekranu, ale wszyscy pamiętają jej zdjęcia topless, za co została wyrzucona z festiwalu, przez gorący romans aktorki Grace Kelly i księcia Rainera III, którzy mimo klasowych różnic stworzyli wspaniały związek, po półnagiego Justina Biebera krążącego po ulicach słynnego kurortu.
Zobaczcie czym przez lata żyło Cannes.

Brigitte Bardot przyjechała do Cannes w 1953 roku. Gdy w kostiumie kąpielowym pozowała na plaży na bulwarze la Croisette utworzył się gigantyczny korek. W trakcie festiwalu powstały najsłynniejsze zdjęcia aktorki.

2/16
Silvia Simone i Robert Mitchum
Copyright @Getty Images
2/16

Silvia Simone i Robert Mitchum zbulwersowali Cannes w 1954 roku. Aktorka, by wzbudzić zainteresowanie paparazzi pozowała z nagim biustem osłoniętym dłońmi słynnego aktora. Została wyrzucona z festiwalu.

3/16
Grace Kelly w Cannes
Copyright @Getty Images
3/16

W 1955 roku Grace Kelly przyjechała na Lazurowe Wybrzeże promować film ze swoim udziałem "Dziewczyna z prowincji". Traf chciał, że w jednym w Pałacu Monakijskim, do którego została zaproszona z całą amerykańską ekipą, wpadła na księcia Rainiera. Zakochali się w sobie, a rok później wyszła za niego za mąż.

4/16
Claudia Cardinale w Cannes
Copyright @East News
4/16

Potomek arystokratycznej rodziny, gej, emigrantka z Tunezji i gepard. Claudia Cardinale i Lucchino Visconti w 1963 roku promowali w Cannes film jego film "Lampart". Nie wiadomo co bardziej zapadło w pamięć, film, czy barwna para.

5/16
Roman Polański i Sharon Tate w Cannes
Copyright @East News
5/16

W 1968 roku zamieszki studenckie opanowały całą Francję. Roman Polański (na zdjęciu z Sharon Tate) wraz z innymi filmowcami wsparli strajkujących studentów i zerwali festiwal. Carlos Saura i Geraldine Chaplin uwiesili się na kurtynie, a Polański wspominał, że musiał być mocny silnik podnoszący ją, bo Saura i Chaplin wisieli pod sufitem jak winogrona.

6/16
Yoko Ono i John Lennon w Cannes
Copyright @East News
6/16

John Lennon, już wtedy ex-Beatles i jego żona Yoko Ono w 1971 roku pojawili się na bulwarze La Croisette. Wzbudzili sensację. I byli jedną z najpiękniejszych i najbarwniejszych par festiwalu.

7/16
Luis Bunuel w Cannes
Copyright @East News
7/16

W 1971 roku hiszpański reżyser Luis Bunuel otrzymał Złotą Palmę za film "Viridiana". Film przez 16 lat był zakazany w Hiszpanii, a jego reżyser nie mógł wrócić do kraju i zamieszkał w Meksyku.

8/16
Madonna w Cannes
Copyright @East News
8/16

Królowa skandali Madonna w 1991 roki zszokowała canneńską widownię białym strojem ze sterczącym stanikiem. W 2008 roku też wywołała skandal nie płacąc za hotel. Na jej życzenie zmieniono nawet wystrój apartamentu. Żeby zadowolić królowę popu ściągnięto zasłony z Wersalu. Bez jej zgody nakręcono film, jak wygląda apartament. Madonna się wściekła. Wyjechała zostawiając dług w wysokości 50 tysięcy euro.

9/16
Sharon Stone w Cannes
Copyright @East News
9/16

Sharon Stone wie jak zachwycić na czerwonym dywanie. W 1995 roku pokazała boskie nogi.

10/16
Eva Herzigova w Cannes
Copyright @East News
10/16

Czeska modelka Eva Herzigova uwielbia festiwal w Cannes. W 1995 roku wystąpiła w charakterze kobiety kota, kilka lat później wystylizowała się na Marylin Monroe.

11/16
Angelina Jolie i Brad Pitt w Cannes
Copyright @East News
11/16

2008 rok, nic nie jest tak ważne jak ciąża Angeliny Jolie.

12/16
Lars von Trier w Cannes
Copyright @East News
12/16

Lars von Trier lubi skandale. Przez wiele lat przymykano na nie oko. Gdy jednak w 2011 roku powiedział, że jest nazistą, bo jego przodkowie byli Niemcami, i że rozumie Hitlera stał się persona non grata.

13/16
Ryan Gosling and Nicolas Winding Refn w Cannes
Copyright @East News
13/16

Reżyser Winding Refn i Ryan Gosling promowali film "Drive". Tak promowali, że aż się całowali przed obiektywami setek fotoreporterów.

14/16
Justin Bieber w Cannes
Copyright @East News
14/16

Justin Bieber nie ma świętości. Dla niego bieganie pół nago i "po pijaku" po jednym z najelegantszych bulwarów żadnym obciachem.

15/16
Nicole Kidman w Cannes
Copyright @East News
15/16

W 2014 roku festiwal otwierał film "Grace", w którym tytułową rolę zagrała Nicole Kidman. I wybuchł skandal ponieważ członkowie rodziny Grimaldich zbojkotowali wydarzenie twierdząc, że film przekłamuje historię i stawia księcia Rainiera III w negatywnym świetle.

16/16
Julia Roberts w Cannes
Copyright @East News
16/16

W ubiegłym roku największy skandal wywołała Julia Roberts, która wkroczyła na czerwony dywan boso. To był jej sprzeciw przeciw seksistowskiej polityce i nakazowi, by kobiety pojawiały się w Cannes w wysokich szpilkach. Nie trzeba dodawać, że media były zachwycone.

TAGI #Cannes

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.