Monique Chmielewska-Lehman, Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski
Fot. archiwum prywatne Monique Chmielewskiej-Lehman, autor zdjęcia: Danuta Śliwińska
O tym się mówi

Co dziś robią i jak wyglądają dzieci słynnego rysownika “Papcia Chmiela”?

Są znani w telewizji, a także… w kosmosie!

Marcjanna Maryszewska 21 stycznia 2022 17:44
Monique Chmielewska-Lehman, Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski
Fot. archiwum prywatne Monique Chmielewskiej-Lehman, autor zdjęcia: Danuta Śliwińska

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski był znany jako twórca kultowych komiksów z serii “Tytus, Romek i A’Tomek”. Wybitny rysownik odszedł rok temu. Prywatnie artysta był kochającym ojcem dwójki dzieci - Monique Lehman oraz Artura Bartłomieja Chmielewskiego. Oni również odnieśli w życiu wiele sukcesów - Chmielewski z dumą opowiadał w wywiadach o swoich pociechach. Kim są potomkowie rysownika i jak wyglądają?

Artystyczna krew po ojcu - Monique Chmielewska-Lehman

Urodzona w 1951 roku Monique Lehman ukończyła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i wyjechała do USA. Poszła w ślady swojego ojca i życie zawodowe również związała ze sztuką - tworzy portrety i jest bardzo cenioną twórczynią gobelinów. Jej wystawy cieszą się dużą popularnością i prezentowane są na całym świecie, a przepiękne dzieła, wychodzące spod jej rąk, zdobią synagogi, kościoły, uczelnie i inne publiczne miejsca w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam na stałe zamieszkała Monique.

„Słowo „sukces” bardzo mnie drażni. Nie wiem, skąd się w ogóle pojawiło. Tak obco brzmi. Wykształcone osoby po prostu mają jakiś cel. Ja chciałam robić piękne tkaniny, gobeliny i być w tym najlepsza. Nie interesował mnie aspekt materialny. Liczyło się jedynie, że robię to, co kocham” - opowiadała nam Monique w 2018 roku.

Jednak córka „Papcia Chmiela” niewątpliwie wiele osiągnęła. Poza tworzeniem sztuki prowadziła również wykłady w Chinach, pracowała jako wykładowca w Art Center College of Design w Pasadenie w Kalifornii i projektowała ubrania. 

Widzowie TVN także kojarzą Monique, bowiem zasłynęła udziałem w reality show „Żony Hollywood”, emitowanego parę lat temu. „To była niesamowita przygoda na kilka tygodni. Kamery towarzyszyły nam na każdym kroku. Ekipa koczowała wręcz pod moim domem. A ja w ręczniku, nieumalowana… Od razu chcieli kręcić. Po pewnym czasie było to już męczące” - wyznała w VIVIE!.

Prywatnie Monique Lehman również układa się bardzo dobrze - poślubiła Davida Lehmana, szefa programu kosmicznego w NASA, i wspólnie wychowują… psa!

Czytaj także: Jakim ojcem był Papcio Chmiel? W poruszających słowach wspomina go córka

Zrobił karierę w NASA - Artur Bartłomiej Chmielewski

Urodzony w 1957 roku starszy syn nie zdecydował się podjąć kariery artystycznej, jak ojciec i siostra. “Papcio Chmiel” jednak bardzo zachęcał Artura, aby ten zaczął tworzyć sztukę. W 2019 roku mężczyzna opowiedział o tym w „Dzień dobry TVN”: „Ojciec zawsze uczył mnie kreatywności. (...) Chciałem mu podziękować, że zmuszał mnie do malarstwa i rzeźby - ja protestowałem i zacząłem się uczyć fizyki!

Artur Chmielewski jest obecnie niezwykle uzdolnionym naukowcem, który swoją przyszłość związał z NASA. W Stanach Zjednoczonych długo mieszkał razem z siostrą Monique. Studiował mechanikę i informatykę w University of Michigan i University of Southern California. Wielokrotnie w swojej karierze podejmował się misji sond kosmicznych we współpracy z NASA, pracował m.in. przy misji „Rosetta”.

W 2021 roku wydał swoją pierwszą książkę skierowaną do dzieci i młodzieży „Kosmiczne Wyzwania”, którą zdobią przedśmiertne rysunki „Papcia Chmiela”. Naukowiec zachęca w niej kolejne pokolenia, aby kontynuowały pracę związaną z kosmosem. Postawił również dla nich cel: znaleźć życie pozaziemskie! Naukowiec wbrew pozorom wierzy w obce cywilizacje. “(...) statystycznie też powinny być. One są bardzo daleko, dlatego tego kontaktu nie ma. Ale wcześniej, czy później…” - mówił w TVN24.  

Fot. screen z Youtube
Artur Bartłomiej Chmielewski Marzec 2021, źródło Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=eSzWCKoCorA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.