OScary 2020 Parasite
Fot. Getty Images
OSCARY 2020

11 powodów, dla których tegoroczne Oscary 2020 przejdą do historii! 

Co działo się na 92. ceremonii wręczenia nagród i czemu była ona legendarna?

Ida Marszałek 10 lutego 2020 07:30
OScary 2020 Parasite
Fot. Getty Images

Oscary 2020 właśnie dobiegły końca! Emocje towarzyszące 92. edycji nagród jeszcze nie opadły, a my  już wspominamy najlepsze momenty tego wyjątkowego wieczoru. Kto nas tego dnia zaskoczył? Kto zaliczył największą wpadkę? Czyj występ był najpiękniejszy? Specjalnie dla Was podsumowujemy tegoroczną ceremonię Oscarów! Oto 11 powodów dla których 92. ceremonia nagród Akademii przejdzie do historii!

Oscary 2020 Bong Joon-ho jako pierwszy reżyser nieanglojęzyczny otrzymuje statuetkę za najlepszy film

Bong Joon-ho z pewnością nie zaśnie tej nocy! Koreański reżyser otrzymał statuetkę w czterech bardzo ważnych kategoriach: za reżyserię, scenariusz oryginalny, film międzynarodowy oraz film i tym samym zapisał się w historii! Jako pierwszy reżyser nieanglojęzyczny zdobył Oscara w obu filmowych kategoriach i również jako pierwszy reżyser nieanglojęzyczny pokonał wszystkie produkcje amerykańskie zdobywając statuetkę w tej najważniejszej kategorii filmowej! Bong podczas swojego przemówienia przy odbieraniu statuetki dla najlepszego reżysera podziękował nominowanym kolegom. W szczególności Quentinowi Tarantino, który przysłużył się wypromowaniu jego filmów oraz Martinowi Scorsese za to, że od początku był on dla niego inspiracją. Serdecznie gratulujemy i życzymy udanego świętowania. Jak zapewnił Bong Joon-ho, ma zamiar oblewać zwycięstwo aż do rana.

Oscary 2020 Najbardziej wzruszająca przemowa Joaquina Phoenixa

Joaquin Phoenix, który ostatnio bardzo zaangażował się w sprawy środowiska naturalnego, wykorzystuje każdą okazję, by uświadamiać swoich fanów, w jaki sposób można naprawić szkody wyrządzone przez człowieka. Odbierając statuetkę za nagrodę pierwszoplanową podczas tegorocznych Oscarów aktor zwrócił uwagę na potrzebę zjednoczenia się ludzi i wspólnej pracy nad ochroną Ziemi. Phoenix był bardzo smutny i opanowany podczas całego swojego przemówienia. Na koniec jednak emocje wzięły nad nim górę. Aktor przyznał, że nie był łatwym człowiekiem, przeprosił wszystkich, którzy współpracowali z nim przez te wszystkie lata i podziękował, że dano mu drugą szansę. Jego przemowę zwieńczyło bardzo wzruszające podziękowanie, które skierował do swojego tragicznie zmarłego w wyniku przedawkowania narkotyków brata - Rivera Phoenixa.

Oscary 2020 Wspierający rodzice Laury Dern

Innym wzruszającym przemówieniem było to wygłoszone przez Laurę Dern po odebraniu jej pierwszej statuetki w karierze - za najlepszą rolę drugoplanową. Gwiazda w bardzo piękny sposób podziękowała swoim rodzicom, aktorskiej parze: Diane Ladd i Brucowi Dern, którzy od początku ja inspirowali i zachęcali. Przyznała też, że Oscar to najlepszy prezent jaki mogła dostać na swoje urodziny. 

Oscary 2020 Brad Pitt dedykuje statuetkę dzieciom

Kolejny wzruszający gest należał do Brada Pitta, który odbierając statuetkę najlepszego aktora drugoplanowego - również jak Dern, pierwszego aktorskiego Oscara w karierze! - dedykował ją swoim dzieciom, które jak powiedział aktor: tolerują wszystko co robi. Na koniec wyznał, że bardzo je kocha.

Oscary 2020 Pierwsza kobieta dyrygent

Podczas tegorocznych Oscarów, organizatorzy bardzo pilnowali, by żadna grupa nie poczuła się wykluczona. Jednym z występów, który z pewnością przejdzie do historii jest performance Eimear Noone - pierwszej kobiety, która stanęła na czele orkiestry podczas oscarowej galii. Kobieta dyrygowała orkiestrą, podczas kluczowego momentu: gdy przedstawiano nominowane oryginalne ścieżki dźwiękowe. To dopiero przełom!

Oscary 2020 Niepełnosprawny aktor przedstawia zwycięzcę

Innym przełomowym momentem był ten, gdy niepełnosprawny aktor Zack Gottsagen, znany z filmu Sokół z masłem orzechowym wyszedł na scenę w towarzystwie kolegi z planu, Shia'i LaBeouf'a, by zapowiedzieć nominowanych do najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego. Mimo ogromnego stresu, który wzmagało lekkie poganianie przez ekipę, Gottsagen poradził sobie znakomicie!

Oscar 2020 James Corden i Rebel Wilson przebrani za koty

Tegoroczna nagroda za największy dystans do siebie powinna z pewnością trafić do Jamesa Cordena i Rebel Wilson. Słynni komicy okryli się niedawno niesławą, po tym jak wzięli udział w najbardziej wyśmianym projekcie 2019 roku - w filmie Koty. Postanowili jednak nie tylko nic sobie nie robić z prześmiewczych uwag na swój temat, ale również samemu zakpić ze swójego występu w wysokobudżetowej klapie. Zapowiadający nominacje w kategorii najlepsze efekty specjalne Corden i Wilson wyszli na scenę przebrani za... koty! Ich zabawne wystąpienie dopełnił tekst aktora, który powiedział, że nikt tak jak twórcy Kotów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są efekty specjalne.

Oscary 2020 Przepiękny występ Billie Eilish

Młoda, niezwykle utalentowana piosenkarka, która ostatnio świętowała zdobycie pięciu(!) nagród Grammy uświetniła galę swoim wzruszającym występem. Eilish została zapowiedziana przez samego Stevena Spielberga po czym wykonała słynny utwór Beatlesów - Yesterday - by uczcić pamięć zmarłych gwiazd filmowych. Tego występu długo nie zapomnimy!

Oscary 2020 "Into the unknown" w wykonaniu Katarzyny Łaskiej

Nominowany do Oscara utwór z drugiej części słynnego disneyowskiego hitu -Kraina Lodu - został zgodnie z tradycja wykonany podczas oscarowej gali. Jednak na scenie wystąpiła nie tylko aktorka podkładająca głos w angielskiej wersji językowej - Idina Menzel! Zgodnie z myślą o niewykluczaniu mniejszości, przyświecającą tegorocznym Oscarom, piosenkę wykonały reprezentantki aż 10 krajów. W tym polska aktorka i wokalistka Katarzyny Łaska, której występ był olśniewający!

Oscary 2020 Niezapowiedziany występ Eminema

Jednym z występów, które przejdą do historii po minionej nocy będzie z pewnością niezapowiedziane pojawienie się na scenie legendarnego Eminema! Raper zaskoczył publiczność wykonaniem swojego kultowego utworu Lose Yourself, który był częścią ścieżki dźwiękowej filmu 8 mila. W 2003 roku Eminem otrzymał za niego Oscara, jednak artysta nie pojawił się na gali by odebrać statuetkę! Podczas tegorocznej gali raper sprawił, że siedząca sztywno w pięknych strojach publiczność nagle oszalała! Zgromadzeni w Dolby Theatre artyści rapowali i podrygiwali w rytm muzyki. Na koniec Eminem otrzymał oklaski na stojąco.

Oscary 2020 Najzabawniejsza zapowiedź Mayi Rudolph i Kristen Wiig

To one skradły show podczas tegorocznych Oscarów! Aktorki znane z programu Saturday Night Live czy filmu Druhny stworzyły zgrany duet zapowiadając nominowanych w kategorii "Najlepsza scenografia" oraz "Najlepsze kostiumy". Maya Rudolph i Kristen Wiig udawały, że chcą zaprezentować swój talent aktorski, ponieważ na widowni siedzi wielu znanych reżyserów, a one liczą na angaż do jednego z ich filmów. Internautom tak spodobał się ich występ, że zdecydowana większość opowiedziała się za zatrudnieniem duetu w charakterze prowadzących przyszłoroczną galę. Zobaczymy co z tego wyniknie!

Jak widać, podczas tegorocznych Oscarów nie brakowało emocji, wzruszeń i przełomowych momentów , które z pewnością przejdą do historii kina. Oby Akademia dalej szła z duchem czasu i stopniowo otwierała się na tych, którzy jeszcze niedawno nie mieli wstępu do Hollywood! 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.