Nigdy o nich nie zapomnimy!

Redakcja VIVA! 1 listopada 2020 16:00

Cmentarz Powązkowski w Warszawie, określany zwyczajowo także mianem Starych Powązek, powstał jeszcze w 1970 roku, a otwarty i poświęcony został dwa lata później. Zabytkowa warszawska nekropolia w 2014 roku uznana została za pomnik historii. Stare Powązki często bywają mylone z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach, znajdującym się przy tej samej ulicy. Znany również jako Powązki Wojskowe, jest jednak oddzielnym, dużo młodszym cmentarzem. Otwarty i poświęcony został on w 1912 roku.

Obie nekropolie są miejscem spoczynku wielu znamienitych Polek i Polaków, do grona których wliczają się literaci, aktorzy, muzycy, artyści, dziennikarze, politycy czy też sportowcy. Chociaż nie każdy się wyróżnia, to wiele ze znajdujących się na cmentarzu grobów oraz towarzyszących im rzeźb stanowią nie tylko godne podziwu zabytki, lecz przede wszystkim dzieła sztuki. Podczas wizyty na Powązkach, oprócz oddania czci wielkim rodakom, warto także zwrócić uwagę zarówno na te zabytkowe, jak i najnowsze dzieła. Zobacz, jak spoczywają jedni z najbardziej zasłużonych Polek i Polaków!  

1/13
Krzysztof Kieślowski, grób
Copyright @KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA
1/13

Grób Krzysztofa Kieślowskiego znajdujący się na Starych Powązkach (kwatera 25 wprost-4-11). Rzeźba nagrobna zaprojektowana została przez polsko-włoskiego artystę, Krzysztofa Bednarskiego. Znamienity polski reżyser odszedł 13 marca 1996 roku. 

2/13
Czesław Niemen, grób
Copyright @Marcin Morawski/East News
2/13

Na Cmentarzu Powązkowskim spoczywa także Czesław Niemen. Urna z prochami legendarnego muzyka złożona została w katakumbach (rząd 99-3). Szacuje się, że w uroczystości pogrzebowej wzięło udział blisko 3 tys. osób. Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. 

3/13
Julian Tuwim, grób
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
3/13

Grób Juliana Tuwima. Wielki polski poeta pochowany został w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych (kwatera A24-tuje-14/15). Artysta zmarł 27 grudnia 1953 roku. 

4/13
Ryszard Kapuściński, grób
Copyright @Marek BAZAK/East News
4/13

W Alei Zasłużonych spoczął także Ryszard Kapuściński. Wybitny publicysta, reportażysta oraz poeta zmarł 23 stycznia 2007 roku. Jego grób znajduje się na kwaterze A29-tuje-18 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

5/13
Miron Białoszewski, grób
Copyright @Adam Burakowski/REPORTER
5/13

Grób Mirona Białoszewskiego, który znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 163, rząd I, miejsce 5). 

6/13
Miron Białoszewski, grób
Copyright @Adam Burakowski/REPORTER
6/13

Legendarny już polski poeta, dramatopisarz, a także aktor teatralny odszedł 17 czerwca 1983 roku. 

7/13
Zbigniew Religa, grób
Copyright @Marek BAZAK/East News
7/13

Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku. Wybitny polski kardiochirurg pochowany został w Alei Profesorskiej na Powązkach Wojskowych (kwatera A29-tuje-23). Podczas uroczystości wybrzmiały dźwięki ulubionego utworu profesora Religi, What a Wonderful World

8/13
Violetta Villas, grób
Copyright @Marcin Morawski/East News
8/13

Na Starych Powązkach spoczywa natomiast Czesława Gospodarek, znana przede wszystkim jako legendarna Violetta Villas. Artystkę żegnały ogromne tłumy. W uroczystości pogrzebowej wzięło udział kilka tysięcy osób. Grób znajduję się na kwaterze 25-6-1.

9/13
Irena Jarocka, grób
Copyright @ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
9/13

Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku. Urna z prochami znamienitej polskiej wokalistki spoczęła w katakumbach Cmentarza Powązkowskiego, nieopodal Czesława Niemena. 

10/13
Kazimierz Deyna, grób
Copyright @KAROLINA MISZTAL/REPORTER
10/13

Grób, w którym złożona została urna z prochami Kazimierza Deyny. Znajduje się on na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C31-tuje-20). Jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii zginął w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku. 

11/13
Grzegorz Ciechowski, grób
Copyright @Bartosz KRUPA/East News
11/13

Grzegorz Ciechowski, wybitny polski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, lider zespołu Republika, odszedł 22 grudnia 2001 roku. Urna z jego prochami złożona została na Powązkach Wojskowych (kwatera C 17, rząd 5). 

12/13
Kora, grób
Copyright @Piotr Molecki/East News
12/13

Grób Olgi Sipowicz, znanej szerszemu gronu odbiorców jako Kora, znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

13/13
Kora, grób
Copyright @Piotr Molecki/East News
13/13

Wybitna polska wokalistka, autorka tekstów, liderka zespołu Maanam zmarła 28 lipca 2018 roku. W miejsce poprzedniego grobu artystki stanął niedawno nowy granitowy pomnik, a na nim rzeźba autorstwa Moniki Osieckiej. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?