Carmen Silvera, Gorden Kaye, Allo Allo, 1987
Fot. REX/Shutterstock/EAST NEWS
NIEZWYKŁE HISTORIE

Strata dziecka, rozwód, walka z chorobą... Los nie oszczędzał słynnej Edith z „Allo Allo!

Jak potoczyło się życie Carmen Silvery?

Olga Figaszewska 15 czerwca 2022 13:15
Carmen Silvera, Gorden Kaye, Allo Allo, 1987
Fot. REX/Shutterstock/EAST NEWS

Serial Allo 'Allo! do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród widzów. Fani produkcji wciąż chętnie wracają do odcinków popularnego sitcomu. Jedną z gwiazd była Carmen Silvera, która wcielała się w żonę Rene. Angaż w kultowym serialu przełomu lat 80. i 90. przyniósł jej ogromną sławę i popularność. Na ekranie zachwycała i bawiła. Jednak w życiu prywatnym los nie szczędził jej ciosów. Strata dziecka, rozwód, walka z chorobą… W 2002 roku aktorka zmarła w wieku 80 lat. Jakie tajemnice skrywało życie Carmen Silvery?

Carmen Silvera – dzieciństwo, kariera

Carmen Silvera przyszła na świat 2 czerwca 1922 roku w Toronto. Stamtąd przeprowadziła się wraz z całą rodziną do Coventry w Anglii. Tam spędziła dzieciństwo i młodzieńcze lata. Już jako mała dziewczynka przejawiała zdolności artystyczne. Było pewne, że w przyszłości zostanie gwiazdą.

W czasie II wojny światowej była ewakuowana do Montrealu. Podróż mogła zakończyć się dla niej tragicznie. Carmen cudem uniknęła wtedy śmierci. Okazuje się, że w ostatnim jej nazwisko zostało usunięte z listy pasażerów liniowca Athenia, który został zatopiony przez wroga. W Montrealu spełniła swoje marzenie i została baletnicą. Chodziła na zajęcia do Ballets Russes i pojawiła się w trzech przedstawieniach wędrownego zespołu. Dopiero po powrocie do Europy zdecydowała, że chce związać swoją przyszłość z aktorstwem.

Zobacz też: Rene z Allo Allo ukrywał swoją orientację, umierał w samotności. Życie Gordena Kaye skrywa wiele tajemnic


GORDEN KAYE, VICKI MICHELLE, CARMEN SILVERA, 1985
Fot. Rex Features/EAST NEWS

Gorden Kaye, Vicki Michelle, Carmen Silvera, 1985

Carmen Silvera kształciła się w London Academy of Music and Dramatic Art. Tam szlifowała swój talent i poznawała tajemnice zawodu. Spełniała się na scenie teatru repertuarowego. Na szklanym ekranie pojawiała się w takich produkcjach, jak: Z-Cars, Compact, The Newcomers, Doktor Who, Armia tatuśka, Play for Today, La Passione,  czy Lillie.

Prawdziwym przełomem w jej karierze była dopiero rola w serialu ’Allo ’Allo! Kreacja Edith Artois przyniosła jej popularność na całym świecie! Widzowie pokochali cierpliwą żonę Rene, któremu pomaga prowadzić kawiarnię. Oczywiście, Edith była zazdrosna o ukochanego. Ciągle przyłapywała go w dwuznacznych sytuacjach z kelnerkami i zawsze wierzyła w nierealne tłumaczenia męża. 

Sam Gorden Kaye podkreślał, że jego koleżanka z planu była niesamowitą kobietą. „Carmen była urocza. Robiła z siebie słodką idiotkę, była niezdarna, zabawna i miała dziwne poczucie humoru. Była po prostu niezwykła”, opowiadał. Dla niej samej możliwość zagrania w produkcji była okazją do nawiązania trwałych przyjaźni. Chętnie wspominała czas spędzony na planie serialu. Dla Carmen było to wyjątkowe doświadczenie. 

Gorden Kaye,  Carmen Silvera, BAFTA awards in London, 16th March 1986
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images
Gorden Kaye, Carmen Silvera, na rozdaniu nagród BAFTA w Londynie, 16 marzec 1986 rok

Carmen Silvera – małżeństwo, choroba

Aktorka związała się z Johnem Cunliffe’em. Miłość pary rozpoczęła się w teatrze repertuarowym w Tonbridge w hrabstwie Kent. Szybko stanęli na ślubnym kobiercu. Wydawało się, że nic nie jest w stanie stanąć im na drodze do szczęścia. Zakochani nie posiadali się z radości, kiedy usłyszeli, że ich rodzina wkrótce się powiększy. Niestety, Carmen Silvera poroniła. Długo nie mogła pogodzić sobie z tą tragedią. Strata upragnionego dziecka była dla niej ogromnym ciosem. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Po siedmiu latach para postanowiła się rozwieść… Aktorka już nigdy później nie wyszła za mąż, nie szukała miłości. Skupiła się za to na sferze zawodowej i bez reszty poświęciła się aktorstwu.

Carmen Silvera zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Przez całe życie była nałogową palaczką. Przed swoimi urodzinami, w 2002 roku usłyszała diagnozę lekarzy – rak płuc. Gwiazda Allo ‘Allo! Nie chciała poddać się radioterapii i chemioterapii. Do końca nie zamierzała korzystać z pomocy specjalistów.

Sprawdź też: Jerzy Bińczycki na ekranie zachwycał i poruszał... Jak wyglądało jego życie?

Gorden Kaye, Carmen Silvera, plan serialu Allo Allo, 1985
Fot. Larry Ellis Collection/Getty Images)
Gorden Kaye, Carmen Silvera, plan serialu Allo Allo, 1985

Gorden Kaye, Carmen Silvera 38th Bafta Awards, marzec 1986
Fot. Silverhub/REX/Shutterstock/EAST NEWS
Gorden Kaye, Carmen Silvera, 38 rozdanie nagród BAFTA, marzec 1986

Odeszła po kilku miesiącach - 3 sierpnia 2002 roku. Miała 80 lat.  „Zmarła spokojnie wczoraj po południu w domu spokojnej starości aktorów Denville Hall w Northwood w zachodnim Londynie”, mówił jej agent i przyjaciel Barry Burnett.

Przyjaciele z serialu wspominali ją zawsze w samych superlatywach. Gorden Kaye, który wcielał się w Rene podkreślał: „Rozmawialiśmy w dzień jej 80. Była radosna i tryskała energią. Ciągle liczyliśmy na to, że lekarze się pomylili. Sądziłem, że spotkamy się za jakieś pięć lat i będziemy się śmiać z tej diagnozy. Niestety, tak się nie stało. Nie byliśmy na to zupełnie przygotowani, odeszła zbyt wcześnie. Była cudowną przyjaciółką”.  

Źródło: BBC News, Film Wp.pl, Interia, Wikipedia

Przeczytaj też: Śpiewał Za zdrowie pań, uchodził za bożyszcze kobiet. Tak dziś wygląda życie Edwarda Hulewicza

Carmen Silvera, 1999 rok
Fot. Mary Evans/AF Archive/Paul Mcfegan

Carmen Silvera, 1999 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.