Edward Hulewicz, 1970
Fot. Wojciech Mozdzynski / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Śpiewał Za zdrowie pań, uchodził za bożyszcze kobiet. Tak dziś wygląda życie Edwarda Hulewicza

Wokalista nie doczekał się dzieci

Olga Figaszewska 15 czerwca 2022 12:21
Edward Hulewicz, 1970
Fot. Wojciech Mozdzynski / Forum

Te piosenki zna cała Polska. Edward Hulewicz śpiewał – Za zdrowie pań, Hej baby, baby czy Siała baba mak. Wzdychały do niego tłumy wielbicielek. Mimo upływu lat, artysta nie zwalania tempa, wciąż tworzy i porywa tłumy. Spełnia się na scenie, zachwyca wokalem i nie chce myśleć o emeryturze. Muzyka była dla niego zawsze na pierwszym miejscu. Edward Hulewicz nie założył rodziny. Czego dziś żałuje najbardziej? Jak wygląda życie gwiazdy polskiej estrady?   

Edward Hulewicz – jak potoczyła się jego kariera

Wybitny artysta, autor tekstów, kompozytor, malarz, dziennikarz… Człowiek wielu talentów. Edward Hulewicz przyszedł na świat 22 listopada 1937 roku na Wołyniu. Już jako mały chłopiec wyróżniał się niesamowitym talentem i wrażliwością. W szkole średniej założył zespół rockowy – Jazz and Song. Aktywnie działał w miejscowym Domu Kultury, gdzie recytował, występował w przedstawieniach dramatycznych.

Postanowił, że wybierze się na studia pedagogiczne w Gdańsku. Ale scena wciąż go do siebie przyciągała. Edward Hulewicz współpracował z Klubem Studentów Wybrzeża Żak i klubem jazzowym Rudy Kot. Osiągał kolejne sukcesy! Wokaliście dało się wyjechać razem z zespołem Golderousi na tournée po Czechosłowacji. Po powrocie został dostrzeżony przez redaktora Radia i Telewizji Poznań Janusz Hojana, od którego otrzymał propozycję założenia bandu bitowego Tarpany. Z grupą współpracowały potem Halina Żytkowiak i Halina Frąckowiak. To wtedy został wylansowany przebój Siała baba mak. Utwór w krótkim czasie podbił serca słuchaczy, a zespół zyskał należyty rozgłos. „Przy nieopisanym aplauzie bisowałem ten utwór niezliczone ilości razy. Zajął pierwsze miejsce w ogólnokrajowej i najbardziej wówczas popularnej w Polsce telewizyjnej audycji "Giełda piosenki" i pozostał najpopularniejszą piosenką ze spuścizny Tarpanów, opowiadał Edward Hulewicz w Onecie.

Muzycy szybko zakończyli współpracę, wybrali zupełnie inne ścieżki. Edward Hulewicz związał swoją karierę z zespołem Heliosi, z którymi stworzył przeboje Obietnice, Dwa złote warkocze czy Zaczekaj, aż opadnie mgła. Następnie zaczął się pojawiać na scenie z big bandem Kanon Rytm. 

Zobacz też: Urszula Sipińska i Seweryn Krajewski. Nie było ślubu, ale był romans? Historia relacji artystów

Edward Hulewicz Lata 70
Fot. Wojciech Mozdzynski / Forum

Edward Hulewicz w latach 70.

Solową karierę rozpoczął w latach 70. Edward Hulewicz współpracował m.in. z Jarosławem Kukulskim, Katarzyną Gärtner, Ryszardem Poznakowskim,  Janem Pietrzakiem, Andrzejem Kreczmarem. Z tego okresu pochodzą utwory, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki: Hej, baby, baby,  Dzięki tobie, Za zdrowie pań, Za to wszystko co przed nami. Fanki oszalały na jego punkcie. Edward Hulewicz potrafił oczarować je swoim wokalem, a do tego ujmował szczerym uśmiechem i nienagannym stylem.

Miał ogromne możliwości. A jego ogromnym atutem był niesamowity głos, który obejmował skalę od barytonu po tenora. Dzięki niemu potrafił odnaleźć się w każdym repertuarze. Edward Hulewicz nie ograniczał się do jednego stylu muzycznego, stawiał na różnorodność i zawsze szedł z duchem czasu.

„Mam szczęście być obdarzonym silnym i dźwięcznym głosem, który pozostaje taki do dziś, mimo rockowej przeszłości, a więc maksymalnego eksploatowania. […] Do dziś zawodowo bawię się sztuką wokalną, eksperymentując w różnych obszarach muzyki. I robię to, co najbardziej mnie satysfakcjonuje. Bez niepotrzebnej skromności mogę powiedzieć, że z łatwością wykonuję partie tenorowe w oryginalnych tonacjach. I to jest dopiero satysfakcja”, zwierzał się w rozmowie z Pawłem Piotrowiczem dla Onetu. 

Artysta współpracował także z orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji, PRiTV w Katowicach, a także z orkiestrami symfonicznymi. Zachwycał na festiwalach muzycznych. W końcu Edward Hulewicz wyjechał do USA, gdzie grał dla Polonii. Koncertował po całej Europie i miał swoich fanów wśród mieszkańców bloku wschodniego.  

Sprawdź też: Zofia Marcinkowska: okrzyknięto ją nadzieją polskiego kina. W wieku 23 lat odebrała sobie życie

Edward Hulewicz, 1998
Fot. Marek Szymanski / Forum

Edward Hulewicz, 1998 rok

W tym roku Edward Hulewicz będzie obchodził 85.urodziny. Na scenie trwa od 62 lat! Wciąż jest aktywny zawodowo i nie planuje odchodzić na emeryturę. Nadal napływają do niego kolejne propozycje koncertów, tworzy utwory, podążając za aktualnymi trendami. W 2019 roku pojawiła się jego piosenka Salsa corazon.

„Nagrywam nowe piosenki i płyty i staram się nie zasklepiać w stylistyce obowiązującej w czasach mojej największej popularności, tylko iść z duchem czasu, śledzić, co dzieje się aktualnie w muzyce i tworzyć repertuar zgodny z aktualnymi trendami”, mówił w rozmowie z Onetem. Edward Hulewicz w 2015 roku nagrał nową wersję utworu Za zdrowie Pań razem z Zenonem Martyniukiem. Trzy lata później popularny utwór artysty stał się hymnem kampanii społecznej „Piękna, bo Zdrowa”.

Edward Hulewicz dba o zdrowie i zachowuje świetną formę. Mimo upływu lat on wcale się nie zmienił! Dużą wagę przywiązuje nadal do swojego wizerunku scenicznego. Co jest jego receptą na zachowanie młodego wyglądu? „Codziennie biegam, od wielu lat jestem wegetarianinem, nie jadam słodyczy, a najważniejsze - nie stresuję się i robię to, co sprawia mi przyjemność”, mówił.

Dla artysty wiek to jedynie liczba. „Bez niepotrzebnej skromności powiem, że nie przypominam starszego pana i się nim nie czuję. Ze swadą i żywiołowością profesjonalnego showmana, humorem i dowcipem prowadzę swoje recitale, wciągając do zabawy całą widownię”, podkreślał w Onecie.

W 2021 roku artysta pojawił się na scenie 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wziął udział w koncercie Wielkie przeboje małego ekranu. „W popularnym serialu telewizyjnym pt. "Sanatorium miłości" muzycznym motywem przewodnim jest moja piosenka pt. "Bo życie jedno mam" i ją właśnie wykonam w Opolu. Bardzo się cieszę, że wreszcie zaśpiewam coś innego, nie "Za zdrowie pań". Lubię tę piosenkę, ale ileż można ”, zwierzał się w Polskim Radio.

Edward Hulewicz, 58. KFPP Opole 2021
Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Edward Hulewicz, 58. KFPP w Opolu, 2021 rok

Życie prywatne Edwarda Hulewicza

Rzadko pojawia się na czerwonych dywanach, nie udziela wielu wywiadów. Kiedy ktoś pyta go o to, czy jest szczęśliwy, odpowiada: „Bywam. I to dość często. Bo chyba nie ma ludzi permanentnie szczęśliwych”.

Edward Hulewicz całe swoje życie poświęca pasji do muzyki. Czy jest spełniony w życiu prywatnym? Wokalista stanął na ślubnym kobiercu. Jednak jego małżeństwo nie przetrwało, a gwiazdor nigdy nie mówił publicznie o przyczynach rozstania. Więcej nie próbował szukać uczucia, mimo że szalały za nim tłumy fanek. Nigdy nie pojawiła się na jego drodze kobieta, z którą chciałby zbudować szczęśliwą przyszłość. Edward Hulewicz z perspektywy czasu żałuje jednego.

„Jak się człowiek rozwija na scenie, to cierpi na tym rodzina. Mnie życie rodzinne nie wyszło, bo poświęciłem się estradzie. Nie mam dzieci i czasem tego żałuję, ale godzę się z tym, co przynosi los”, mówił artysta. Wokalista nie czuje się jednak samotny. Cały czas otacza się ludźmi, współpracuje z największymi osobistościami polskiej sceny.

Sprawdź też: Słynny tenor Wiesław Ochman i jego żona Krystyna są razem 59 lat. Jak im się to udało?

Edward Hulewicz w swoim mieszkaniu, 1998
Fot. Andrzej Wiernicki / Forum

Edward Hulewicz w swoim mieszkaniu, 1998 rok

Poza muzyką, największą pasją Edwarda Hulewicza jest malarstwo. Kiedy chce uciec od sceny, skupia się na tworzeniu obrazów. Następnie obdarowuje swoimi dziełami przyjaciół. Nie każdy wie, że artysta skończył kilka semestrów Akademii Sztuk Pięknych. Do tego, wokalista prężnie działa w zarządzie sekcji estrady Związku Artystów Scen Polskich. Na swoim koncie ma także tomiki poezji. Udziela się społecznie, charytatywnie. Większość czasu poświęca pracy na rzecz dzieci osieroconych. „W tym celu przerwałem nawet kiedyś śpiewanie, aby skończyć Studium Kształcenia Wychowawców Domów Dziecka, dzięki czemu mogę być bardziej użyteczny w pomocy tym pokrzywdzonym przez los maluchom. Do dziś współpracuję z niektórymi domami dziecka, zarówno jako wychowawca, jak i artysta z występem”, tłumaczył w Onecie.

Co daje mu najwięcej siły i energii? Oczywiście… muzyka i stały kontakt z fanami. „To jest ten ożywczy motor, który pcha moje życie do przodu”, mówił. I podkreśla, że nie martwi się upływającym czasem. „O przemijaniu mówi samo życie i wszystko, co się na nie składa. Moje nieodłącznie związane jest z muzyką, z każdym jej odbiciem w codziennych działaniach, a wiec w występach, imprezach i koncertach. Czuję, że mam jeszcze wiele przed sobą do zrobienia i do przeżycia”, podkreślał w rozmowie z Pawłem Piotrowiczem dla Onetu.

Edwardowi Hulewiczowi życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Źródło: WP GwiazdyŚwiat Według TessyPolskie Radio,Onet  

Edward Hulewicz, Gdansk 04.02.2017 r. Charytatywny koncert gwiazd
Fot. Lukasz Dejnarowicz / Forum

Edward Hulewicz, Gdańsk 04.02.2017 r. Charytatywny koncert gwiazd

Edward Hulewicz, Warszawa, 13.06.2019 r. Gala Finalowa Kampanii Piekna bo Zdrowa
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Edward Hulewicz, Warszawa, 13.06.2019 r. Gala Finałowa Kampanii Piękna bo Zdrowa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.