Okładki z Barackiem Obamą
Fot. Instagram
ZE ŚWIATA POLITYKI

Chyba żaden prezydent nie wzbudzał takiego zainteresowania. Zobacz na jak wiele okładek trafił Barack Obama

Weronika Bruździak-Gębura 3 grudnia 2016 08:15
Okładki z Barackiem Obamą
Fot. Instagram

Był na tysiącach okładek magazynów na całym świecie. Miał ich więcej niż większość supermodelek. Przez prawie dekadę Barack Obama był dla gazet niczym gwiazda rocka. Każdy chciał go mieć. Kilkukrotnie wybierany Człowiekiem Roku Time'a. Właśnie wystąpił na kolejnej okładce, tym razem w magazynie „Rolling Stone”.

 

Najnowsza okładka Baracka Obamy dla „Rolling Stone”

Barack Obama gościł na okładkach magazynów takich jak „Time” (aż 21 razy!), „Newsweek”, „Vogue”, „Vanity Fair”, „The New Yorker”, „Esquire” czy „The Guardian”. Właśnie pojawił się na okładce najnowszego numeru „Rolling Stone” z podpisem „Rozmowa z Prezydentem Obamą”. Kluczowe jest słowo „prezydent” - komentatorzy polityczni zastanawiają się, czy to ostatnia okładka Baracka Obamy w tej roli.

 

W najnowszym wywiadzie dla „Rolling Stone”, Obama opowiada Jann S. Wenner o swoim dziedzictwie, wygranej Donalda Trumpa i planach na przyszłość.

 

Okładka Rolling Stone z Barackiem Obamą, 2016
Fot. Instagram

Barack Obama na najnowszej okładce magazynu „Rolling Stone”, grudzień 2016

 

To jego dziewiąta okładka dla tej gazety. Ta z lipca 2008 roku została wybrana okładką roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Redaktorów Magazynów w 2009 roku.

 

Okładka Rolling Stone z Barackiem Obamą, 2008
Fot. Instagram

Barack Obama na okładce magazynu „Rolling Stone”, 2008 rok

 

Boom na Baracka Obamę zaczął się w 2008 roku

Zainteresowanie Barackiem Obamą zaczęło się w 2004 roku, gdy jako senator stanu Illinois wstąpił na okładce gazety „Black Enterprise”. Wyraźnie wzrosło, gdy w 2007 roku stało się jasne, że będzie pierwszym czarnoskórym Amerykaninem mającym szansę na prezydenturę. Prawdziwy boom na Obamę zaczął się po pierwszych wygranych wyborach w 2008 roku.

 

Obama na okładce irańskiego pisma

Okładki z Barackiem Obamą potrafiły mieć też zgubne skutki. Jak chociażby ta z irańskiego tygodnika „Shahrvand-e-Emrooz”. Redakcja gazety podpadła władzom, gdy w listopadzie 2008 roku umieściła Obamę na okładce z podpisem: „Dlaczego Iran nie ma Obamy”? Ówczesny prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad, w odwecie zamknął pismo. Po pewnym czasie powróciło na rynek jako „Citizen”.

 

Okładka Rolling Stone z Barackiem Obamą, 2008
Fot. Instagram

Barack Obama na okładce magazynu „Time”, 2009 rok

 

Książka „Obama: 101 najlepszych okładek”

Na amerykańskim rynku wydawniczym ukazała się nawet książka „Obama: 101 Najlepszych Okładek” autorstwa Brytyjczyka, Bena Arogundade. Są w niej zebrane najlepsze okładki Baracka Obamy z magazynów z całego świata, na których wystąpił za czasów swojej prezydentury. Można ją kupić na Amazonie za 39,99 dolarów.

 

Barack Obama jest 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ma żonę Michelle oraz dwie córki: Sashę i Malię. W styczniu 2017 ustąpi miejsca Donaldowi Trumpowi, który wygrał lisopadowe wybory w USA.

 

Okładka Time z Barackiem Obamą, 2013
Fot. Instagram

Barack Obama na okładce magazynu „Time”, 2013 rok

 

Polecamy też: Piłkarz, model, skandalista. Dlaczego Cristiano Ronaldo wciąż elektryzuje miliardy?​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?