500 złotych, nowy banknot 500 złotych
Fot. East News/materiały prasowe nbp.pl
O TYM SIĘ MÓWI

Już dzisiaj do obiegu trafił nowy banknot o nominale 500 złotych!

Konrad Szczęsny 10 lutego 2017 14:15
500 złotych, nowy banknot 500 złotych
Fot. East News/materiały prasowe nbp.pl

Projekt wprowadzenia do obiegu banknotu 500-złotowego pojawił się już dwa lata temu. Z kolei w zeszłym roku Narodowy Bank Polski podał, że prawdopodobnie nastąpi to w lutym 2017 r. 10 dnia bieżącego miesiąca plany te stały się faktem. Na awersie banknotu widnieje podobizna króla Jana III Sobieskiego, który spogląda na herb rodowy. Z kolei rewers przedstawia orła w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

NBP o banknocie 500 zł

Narodowy Bank Polski podkreśla, że wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego. Instytucja twierdzi również, że pozwoli on na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych.

Narodowy Bank Polski obserwuje w ostatnich latach wzrost obrotu gotówkowego oraz większe zainteresowanie obywateli banknotami o wysokich nominałach.

O banknocie 500 zł

10 lutego 2017 r. to data wprowadzenia do obiegu przez Narodowy Bank Polski banknotu o nominale 500 zł, będącego kolejnym banknotem z serii „Władcy polscy”. Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.
Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł).
Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Zabezpieczenia na banknocie 500 zł

Niektóre zabezpieczenia stosowane na banknocie 500 zł są podobne do zabezpieczeń znajdujących się na banknocie 200 zł.

1. Znak wodny

Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny – powtórzenie portretu władcy i cyfrowe oznaczenie nominału „500”

2. Nitka zabezpieczająca

Nitka zabezpieczająca płynnie zmieniająca barwę  z zielonej na niebieską z wzorem przeplatających się wstęg. Dodatkowo na nitce jest umieszczony mikrotekst zawierający cyfrowe oznaczenia nominału „500” i „500 ZŁ”.

3. Efekt kątowy

Po lewej stronie portretu w tarczy herbowej, w zależności od kąta patrzenia, widoczne są prostokątne pola.

4. Farba zmienna optycznie

Wraz ze zmianą kąta patrzenia szyszak husarski płynnie zmienia barwę z zielonej na niebieską. Jednocześnie umieszczony na nim wzór falistej linii sprawia wrażenie ruchomego elementu.

5. Mikrodruki

Mikrodruki to drobne napisy wykonane z dużą precyzją. Są umieszczone na obu stronach każdego banknotu.

6. Recto verso

Elementy szaty graficznej znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane w świetle przechodzącym uzupełniają się i tworzą pełny obraz korony w owalu.

7. Farba opalizująca

W zależności od kąta patrzenia opalizujący element w kolorze złotym jest widoczny lub prawie niedostrzegalny.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?