Okładka Time, Anna Walentynowicz
Fot. mat. prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

„Matka Polskiej Niepodległości”. Magazyn Time uhonorował Annę Walentynowicz

... oraz 99 innych wpływowych kobiet!

Ksenia Krasko 6 marca 2020 16:44
Okładka Time, Anna Walentynowicz
Fot. mat. prasowe

Magazyn Time przez 72 lata przyznawał wyróżnienie Man of The Year (Mężczyzna Roku), który w 1999 roku zmieniono na Person of the Year (Osoba Roku). Poza nielicznymi wyjątkami, tytuł przypadał mężczyznom, zazwyczaj politykom lub przedsiębiorcom. Nowy projekt tygodnika – 100 Kobiet Roku – koncentruje się na wpływowych kobietach, które pozostawały w cieniu mężczyzn. Poświęcono im sto wyjątkowych okładek, a na jednej z nich z znalazła się Anna Walentynowicz.

Anna Walentynowicz na okładce magazynu Time

Jak tłumaczą pomysłodawcy, magazyn Time stworzył 89 nowych okładek (na 11 znalazły się kobiety, wyróżnione tytułem Osoba Roku). W ten sposób wyróżniono m.in. Coco Chanel, księżnę Dianę, królową Elżbietę II, Billie Holiday, Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy, Indirę Ghandi, Sinead O’Connor, Oprah Winfrey, J. K. Rowling czy Beyonce.

Jedną z nich poświęcono polskiej działaczce społecznej i współzałożycielce NSZZ Solidarność. „Ucieczka Polski spod władzy radzieckiej rozpoczęła się od Solidarności, ruchu na rzecz praw robotników, który współtworzyła w 1980 roku Anna Walentynowicz, spawacz i operator dźwigu”, czytamy na portalu time.com.

„W odwecie za swoją aktywność straciła pracę. Po tej decyzji jej koledzy rozpoczęli strajk, wywołując masowy opór. Jego kulminacją było porozumienie gdańskie, które pozwoliło na utworzenie pierwszego Wolnego Związku Zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej”.

„W ciągu roku do Solidarności dołączyło prawie 10 milionów członków, a Walentynowicz była jedną z liderek związku. Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później”. Magazyn Time określa Annę Walentynowicz mianem Matki Polskiej Niepodległości.

Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 roku. Miała 80 lat. 

Okładka Time, Anna Walentynowicz
Fot. mat. prasowe

TAGI #Time

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.