tomaszewska grabowski
Fot. fot. M. MAKOWSKI/FORUM
Niezwykłe historie

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski poznali się jeszcze na studiach, pierwszy ślub wzięli... na scenie

Anka i Andrzej, wydawało się, że będą szczęśliwą, aktorską parą

Agnieszka Dajbor 18 stycznia 2023 18:15
tomaszewska grabowski
Fot. fot. M. MAKOWSKI/FORUM

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski byli razem ponad 25 lat. W małżeństwie mogli obchodzić srebrne gody. Stworzyli swój dom na Woli Justowskiej w Krakowie. Oboje zawsze byli uważani za świetnych aktorów, grali razem na scenie, można ich było zobaczyć na przykład w „Opisie obyczajów wg. księdza Kitowicza”. Spektaklu, który reżyserował starszy brat Andrzeja – Mikołaj Grabowski. Jak poznali się Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski i jaki był ich związek? 

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski: historia miłości

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski należą do tego samego pokolenia, urodzili się w początku lat 50. Oboje pochodzą z inteligenckich rodzin. Anna Tomaszewska urodziła się w lekarskiej rodzinie w Krakowie, jej siostra została architektem, brat profesorem we Francji. Aktorką została dzięki mamie, która zabierała ją często do teatru i w ten  sposób rozbudziła zainteresowania córki. Rękę do wyboru drogi życiowej przez Annę Tomaszewską przyłożyła także jej prywatna nauczycielka, która uczyła małą Anię francuskiego i odkryła, że dziewczynka ma talent recytatorski. Rodzice niczego jej nie narzucali. "Od samego początku robiłam, co chciałam. Dokonywałam samodzielnie małych i większych wyborów i brałam za to odpowiedzialność. Czasami strasznie się poparzyłam, a czasami szłam do przodu", mówiła w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów. Extra". 

Zobacz też: Monika Borys była u szczytu sławy, jednak w pewnym momencie usunęła się w cień. Jak dzisiaj wygląda jej życie?

a grabowski z rodziną
Fot. Rodzina w komplecie. Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski z córkami, w prawej Zuzanna, w lewej młodsza KatarzynaGrabowskie, fot. M. HETMANEK/REPORTER

Andrzej Grabowski wychowywał się w małopolskim miasteczku Alwernia. Mama była kochająca i nadopiekuńcza, tata historyk, miał pasję do teatru, statystował w Teatrze Słowackiego w Krakowie. występował w amatorskich przedstawieniach, udając sołtysa.  Syn nie był tym zachwycony. "Bardzo się wstydziłem, kiedy ojciec wkładał kapelusz z piórkiem...", wspominał. Andrzej Grabowski  nie myślał o tym, że zostanie aktorem, dopiero gdy jego starszy brat Mikołaj poszedł do krakowskiej Szkoły Teatralnej, Andrzej Grabowski też zapragnął się tam znaleźć. "Wie pan, ja do szkoły teatralnej zdawałem nie z powodu miłości do teatru, tylko dlatego, że spodobało mi się życie studentów szkoły teatralnej. Było fajne, tak jak i ludzie byli fajni, Mikołaj miał na roku choćby Jurka Trelę czy Mańka Dziędziela. Do tego ładne dziewczyny...", opowiadał półżartem w rozmowie dla  Plejada. pl

Anna Tomaszewska: Andrzej zalecał się do mnie jak do wszystkich dziewczyn

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski poznali się jeszcze na studiach w latach 70. Ale ona nawet nie zwróciła uwagi na młodszego o rok studenta. Zdążyła już zagrać w Teatrze Ludowym w Krakowie, a potem wyjechać do Szczecina, gdy po paru latach razem z Andrzejem Grabowskim znaleźli się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Tam Anka, jak o niej mówił przyszły mąż, naprawdę wpadła mu w oko. Zapraszał ją na randki, uwodził, ale, jak mówiła Anna Tomaszewska, nie przyszło jej wtedy do głowy, że Andrzej zostanie kiedyś jej mężem. „Owszem zalecał się do mnie, jak do wszystkich dziewczyn, ale moje serce było gdzie indziej ulokowane”, tłumaczyła aktorka w jednym z wywiadów.

Potem spotkali się w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wzięli dwa razy ślub, ale na scenie. Działo się tak w inscenizacji szekspirowskiej sztuki „Poskromienie złośnicy” i „Tangu” Mrożka, w którym Anna Tomaszewska grała Alę, Andrzej Grabowski zaś — Artura. „Do trzech razy sztuka, więc w końcu pobraliśmy się naprawdę, w kościele”, wspominał aktor. Anna Tomaszewska mówiła w "Wysokich Obcasach. Extra": "Lubiliśmy się, ale podczas studiów każdy chodził swoimi drogami. Zaprzyjaźniliśmy się, gdy po latach wróciłam do Krakowa i zaczęłam pracę w Teatrze Słowackiego. Była między nami nić porozumienia, czasami się sobie zwierzaliśmy, ale każdy z nas miał wtedy swoje życie. W którymś momencie nasze poprzednie związki się skończyły i zostaliśmy parą".

Czytaj też: Iwona Bielska i Mikołaj Grabowski: razem w życiu, razem na scenie. Oto niezwykła historia miłości pary

spektakl Opis obyczajów
Fot. Scena ze spektaklu "Opis obyczajów..." , 1990 rok, fot. Ryszard Kornecki/TVP/East News

Anna Tomaszewska: skupiałam się na domu, bardzo chciałam mieć dzieci

Ślub wzięli w styczniu 1982 roku.  Udzielił go młodej parze sam ksiądz profesor Józef Tischner. Poprosiła go o to Anna Tomaszewska. Zgodził się, powiedział: "Wybierz termin córeczko". Rok później przyszła na świat ich pierwsza córka - Zuzanna, a w 1991 roku Katarzyna, obie są dzisiaj aktorkami. Anna Tomaszewska długo uważała, że dla niej liczy się przede wszystkim rodzina. Nie zależało jej na sławie, chciała mieć szczęśliwy dom. „Andrzej rozwijał skrzydła, robił karierę, wchodził w kolejne seriale, filmy, zaczął mnie wyprzedzać. A ja zaczęłam się nieco wycofywać”, wspominała tamte lata aktorka. W 1999 roku Andrzej Grabowski zaczął grać w serialu "Świat według Kiepskich". Zdobył wielką popularność, przyszły kolejne filmy: „Dzień świra”, „Pitbull”, „Zróbmy sobie wnuka”.

Zobacz też: Dzieci wychowuje sama, są dla niej całym światem. Tak wyglądają córki Joanny Liszowskiej

Anna Tomaszewska tłumaczyła, że u niej aktorstwo przegrywało z obowiązkami matki. Nie chciała, by dzieci zostawały często z opiekunkami, uważała, że są przez to nieśmiałe i niepewne siebie. "Praca nie była dla mnie najważniejsza. Toczyła się, byłam obsadzana, ale skupiałam się na domu. Bardzo chciałam mieć dzieci. Moje obydwie córki są z wielkiego chcenia. To był oczywisty instynkt, który mnie prowadził", mówiła aktorka w jednej z rozmów. 

anna tomaszewska
Fot. FOT. J. WOJTALEWICZ/AKPA

Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski: trzy  śluby i rozwód

Trudno powiedzieć by Anna Tomaszewska i Andrzej Grabowski byli teatralnym duetem, chociaż grywali razem. To był raczej czas, kiedy Andrzej Grabowski pracował tak intensywnie, że często niemal znikał z domu. Jak wspominała aktorka, jej mąż w pewnym momencie stał się swoim zawodem. Choć ona długo uważała, że to dobrze, że on ma taki zawodowy rozpęd,  że to im obojgu wystarczy.

Andrzej Grabowski też zapamiętał z tamtych czasów, że dużo pracował. Córki, mijając go w drzwiach, pytały, czy wychodzi na dobre, czy może jeszcze wróci. W pewnym momencie Anna Tomaszewska zdała sobie sprawę, że życie mija, i ona też powinna zawalczyć o siebie. Przełom nastąpił, gdy Andrzej Grabowski przeniósł się do Warszawy i zaczęli praktycznie żyć na dwa domy. Oboje byli emocjonalni, ich awantury komentowano nawet w teatrze. „Czasem mnie rzucało. Było mi ciężko. Może nawet chciałam się jakoś zbuntować? (…) Praktycznie przestał bywać w domu. Już nie bardzo się orientowałam, gdzie jest i dlaczego. Miałam 49 lat i w sposób nieubłagany postanowiłam o siebie zawalczyć. Rozwiedliśmy się”, mówiła aktorka w rozmowie z "Wysokimi obcasami. Extra". Ostatecznie rozwód aktorskiej pary nastąpił w 2008 roku. Andrzej Grabowski związał się wtedy z Anitą Kruszewską, z którą później też się rozwiódł. Anna Tomaszewska jest z satyrykiem Krzysztofem Piaseckim 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.