Andrzej Wajda
Fot. East News
POGRZEB MISTRZA

„Ty nauczyłeś nas piękna” - artyści i mieszkańcy Warszawy pożegnali Andrzeja Wajdę. Pogrzeb artysty w środę w Krakowie

Weronika Bruździak-Gębura 19 października 2016 11:27
Andrzej Wajda
Fot. East News

Podczas wtorkowego pożegnania Andrzeja Wajdy w kościele ojców Dominikanów pojawiły się tłumy warszawiaków, artystów, ludzi kultury i polityków. Przemawiali Adam Michnik, Krystyna Janda i Jacek Bromski. Pogrzeb odbędzie się w środę 19 października w Krakowie.

 

Zamknęła się pewna epoka w historii kina. Bez niego środowisko filmowe już nigdy nie będzie takie samo. Ktoś powiedział, że jesteśmy jak marynarze na statku, którym zabrano busolę. Żegnaj Andrzeju - mówił podczas mszy w intencji Andrzeja Wajdy, Jacek Bromski - reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

 

Łamiącym głosem przemawiała też Krystyna JandaTo Ty byłeś miarą i sensem, to ty wyznaczałeś poziom i zamiar, blask i …ciemność - wartą potępienia. To Twoimi oczyma widzieliśmy prawdę i fałsz, piękno i brzydotę. Twoją wrażliwością mierzyliśmy nas samych, Polskę i Świat.

(...)

Nie odszedłeś i nie odejdziesz nigdy, bo dzieło Twojego życia to cud jaki się zdarza narodom dzięki ich największym synom i córkom. Polska, w stronie pięknej, mądrej, czułej, rozsądnej, bogatej i światłej. To Polska sprawiedliwa i bolesna, szczęśliwa i cierpiąca. Piękna najpiękniej - ludźmi, i cierpiąca najboleśniej - sercem. Zostawiłeś w nas miłość do tego kraju, do jego historii, literatury, dziedzictwa i ta miłość trafi razem z Twoimi dziełami do serc pokoleń które nadejdą. Zostaniesz z tym narodem, z tym krajem na zawsze, a naszą powinnością jest wdzięczność i świadomość co nam ofiarowałeś. Podarowałeś tak wiele także całemu Światu, spuściźnie światowej kultury. Dałeś im swoje pojęcie człowieczeństwa, bohaterstwa, honoru, piękna ale także patriotyzmu. Dałeś światu Polskę i za to jesteśmy ci najwdzięczniejsi.

(...)

Cześć Twojej pamięci. Odpoczywaj w spokoju. My zostajemy tu jeszcze na chwilę. Pamiętając twoje nauki, sposób myślenia i piękno, którego nas uczyłeś. Postaramy się ciebie nie zawieść. Kochamy cię.

 

Naczelny "Gazety Wyborczej", Adam Michnik, powiedział: Jego filmy przypominały nam w mrocznych czasach, czym jest wolność, miłość i piękno. Andrzej był strażnikiem polskiej nadziei.

 

Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się o godzinie 14:30 w krakowskim klasztorze ojców Dominikanów. Ceremonia będzie miała charakter prywatny.

 

Polecamy też: O tych szczegółach z biografii Andrzeja Wajdy wiedzieli nieliczni​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.