Alexander Rybak
Fot. Stefan M. Prager/Redferns
NIEZWYKŁE HISTORIE

Alexander Rybak wygrał Eurowizję, później walczył z uzależnieniem. Jak dzisiaj wygląda życie popularnego muzyka?

Przez wiele lat zażywał tabletki nasenne i leki na depresję

Karol Sowa 9 listopada 2022 19:59
Alexander Rybak
Fot. Stefan M. Prager/Redferns

Alexander Rybak największą popularność zyskał, dzięki udziałowi w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2009 roku. Jego utwór pod tytułem „Fairytale” do dzisiaj śpiewa wiele osób na całym świecie. Jak potoczyła się jego kariera? Czy kontynuuje swoje pasje? Mało kto wie, że przez 11 lat zmagał się z uzależnieniem od tabletek nasennych i leków na depresję. Po długim leczeniu udało mu się wygrać z nałogiem. 

Alexander Rybak: dzieciństwo, rodzina i edukacja

Alexander Rybak urodził się w Mińsku 13 maja 1986 roku. Jego rodzice są profesjonalnymi muzykami, nic więc dziwnego, że to właśnie po nich odziedziczył artystyczne zdolności. Ojciec Igor Aleksandrowicz jest skrzypkiem, natomiast mama Natalya Valentinova jest pianistką. Co ciekawe, babcia artysty pracowała jako nauczycielka w szkole muzycznej.  

Gdy był dzieckiem, brał przykład ze swoich rodziców. Przypomnijmy, że swoją muzyczną przygodę zaczął w wieku 5 lat. Z czasem zaczął studiować grę na skrzypcach i fortepianie. Znalazł również czas na naukę tańca. Później śpiewał piosenki, które sam skomponował.  

Jako 4-latek wraz z rodzicami przeprowadził się do Norwegii. Dlaczego? To właśnie tam jego ojciec dostał idealną ofertę pracy. A czy Alexander Rybak odnalazł się w nowym miejscu? Owszem, po zakończeniu studiów, wstąpił do konserwatorium w Oslo. Później ulubieniec słuchaczy wrócił do Mińska na sześć miesięcy. Zaczął tam naukę na Białoruskiej Państwowej Szkole Muzycznej. W 2011 roku powrócił na studia, które skończył w 2012 roku na wydziale skrzypiec. W wieku 17-lat otrzymał stypendium w Maedowmount Music School, które przyznawane jest każdego roku, nie więcej niż trzem kandydatom na całym świecie. Co ciekawe, muzyk biegle mówi w języku norweskim, rosyjskim i angielskim. Zna również podstawy języka polskiego. 

CZYTAJ TEŻ: Tak zmienił się syn Haliny Mlynkovej i Łukasza Nowickiego! Piotr Nowicki osiągnął w tym roku pełnoletność

Alexander Rybak, Eurowizja 2009 rok

Alexander Rybak
Fot. Oleg Nikishin/Epsilon/Getty Images

Alexander Rybak: kariera

Alexander Rybak od najmłodszych lat grał ze swoim ojcem w musicalu norweskiego wokalisty a-ha Mortena Harketa. W tamtym czasie przyszły zwycięzca Eurowizji odwiedzał różne kraje w całej Europie, USA czy Chinach. Miał również okazję wystąpić na jednej scenie z takimi osobistościami jak: Hanne Krogh, Arve Tellefsen czy światowej sławy skrzypkiem, Pinchasem Zuckermanem.  

Dodatkowo w 2006 roku wziął udział w norweskim konkursie talentów Kjempesjansen. Zaśpiewał wówczas piosenkę pod tytułem „Foolin”, dzięki której zwyciężył. Alexander Rybak pracował również jako akompaniator w Norweskiej Orkiestrze Symfonicznej Ung Symphony Youth Symphony. 

Artysta największą popularność zyskał dzięki udziałowi w Eurowizji w 2009 roku. Zaśpiewał wówczas piosenkę swojej kompozycji pod tytułem „Fairytale”. Jak czas pokazał, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ ten utwór zapewnił mu zwycięstwo. Przypomnijmy, że piosenkarz ustanowił wtedy rekord w rankingu. Otrzymał aż 387 punktów. Muzyk wyznał, że ten kultowy już kawałek dedykuje swojej ówczesnej dziewczynie Ingrid. Tego samego roku na rynku muzycznym pojawił się jego pierwszy album zatytułowany „Fairytales”.  

We wrześniu 2009 roku ulubieniec słuchaczy został uczestnikiem programu telewizyjnego Channel One A Minute of Glory. Dwa miesiące później wziął udział w koncercie poświęconym Dniu Milicji w Rosji. Zaśpiewał wtedy swoją eurowizyjną piosenkę w języku rosyjskim. Później zaczął koncertować w Moskwie, Samarze, Petersburgu, Rostowie i Jekaterynburgu. Uczestniczył też w prezentacji nowej symboliki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.  

Jego kariera szybko zaczęła się rozwijać. Koncertował w wielu krajach. W 2010 i 2011 roku wydał kolejne albumy: „No Boundaries” i „Visa Vid Vindens Angar”. Przypomnijmy, że w 2018 roku kolejny raz wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji, która odbywała się w Lizbonie. Zaśpiewał wtedy „That’s How You Write a Song”. Niestety, tym razem nie udało mu się wygrać głównej nagrody. 

Życie zawodowe Alexandra Rybaka nie obeszło się też bez skandali. Podejrzewano go o plagiat. Melodia do piosenki „Fairytale” przypomina utwór „Bit Pazari” tureckiego wokalisty Husseina Yalyna. Natomiast „Abandoned” łudząco podobna jest do „Crane Song” Cyryla Molchanova. Wokalista jednak nigdy się nie poddał. Wciąż tworzy kolejne utwory, a jego ostatni krążek został opublikowany 6 maja 2022 roku.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Małgorzata Socha o dorastaniu córek i ich problemach: „Bała się, że będzie inna, niż wszyscy”

Alexander Rybak, Eurowizja 2009 rok

Alexander Rybak
Fot. Oleg Nikishin/Epsilon/Getty Images

Alexander Rybak zmagał się z uzależnieniem

Jak się okazuje, w życiu prywatnym popularnego muzyka nie było kolorowo. 36-latek przez 11 lat zmagał się z uzależnieniem od tabletek nasennych i leków na depresję. W wywiadzie dla norweskiej gazety „VG” wyznał, że wraca do zdrowia po długim leczeniu. „Wielu z was pytało mnie, dlaczego zacząłem brać leki nasenne. Cóż, przez całe życie byłem bardzo wrażliwy. Kiedy przypadkowo po raz pierwszy obejrzałem wiadomości w telewizji jako dziecko, przez wiele dni nie mogłem spać ani rozmawiać. W wieku 14 lat chłopiec uderzył mnie w brzuch tak mocno, że mój układ nerwowy na zawsze stał się wielkim bałaganem. Moja pierwsza miłość, mój pierwszy horror, wszystkie te emocjonalne momenty związały mnie z bezsennością. Możecie sobie więc łatwo wyobrazić, jak trudno było zasnąć, kiedy uczestniczyłem w największym konkursie muzycznym na świecie”, opowiadał dwa lata temu.

Dodał również, że dopiero po 11 latach udało mu się wygrać walkę z uzależnieniem. „Mogę wreszcie spać bez tabletek po raz pierwszy od 11 lat. Chcę podzielić się z wami sekretnym sposobem na łatwiejszy sen: znajdź coś, co lubisz robić (chyba że jest to oglądanie Netfliksa) i spraw, by była to relaksująca rutyna, powtarzana co noc przed snem. W moim przypadku działa „szczęśliwe miejsce”, czyli pianino i granie Debussy'ego i Rachmaninowa, aż poczuję się śpiący. Jakie jest twoje szczęśliwe miejsce? Znajdź je, a potem idź do łóżka i śnij o czymś ładnym. I nigdy nie zapomnij oddychać”, podsumował w tej samej rozmowie.  

A jak wygląda jego życie uczuciowe? Alexander Rybak przez jakiś czas był związany ze skrzypaczką Ingrid Berg Mehus. Od 2016 roku dzielił swoje życie z Julie Gaarud Holm, niestety ich związek nie przetrwał próby czasu i w 2019 roku się rozstali. Wiadomo też, że później poznał Martine Røsten Aune. 

CZYTAJ TEŻ: „Przeszedł przez piekło”... Tak wyglądały ostatnie chwile Wojciecha Młynarskiego

Alexander Rybak, 2009 rok

Alexander Rybak
Fot. Stefan M. Prager/Redferns

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.