Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa
HISTORIE MIŁOSNE

Przypadek czy przeznaczenie? Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna opowiadają o swojej miłości!

„Wszystko potoczyło się jak w hollywoodzkim filmie”

Damian Brillowski 26 października 2021 15:45
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa

Ona jest fantastyczną sopranistką, gwiazdą la Scali i Metropolitan Opera. On to światowej sławy tenor. Polka i Francuz o sycylijskich korzeniach. Sześć lat temu poznali się na scenie Covent Garden w Londynie. Połączył ich „Napój miłosny”, opera Donizettiego wystawiona w londyńskiej Covent Garden. Aleksandra Kurzak w kolorowej sukience w kwiatki, śpiewała partię Adiny, Roberto Alagna - partię Nemorina, ubogiego wieśniaka starającego się o względy ślicznej Adiny. Zabawne było to, bo głównym elementem scenografii były tony siana na scenie… Zakochali się w sobie natychmiast, powitali na świecie córeczkę Malenę i... pobrali się. Od tamtej pory są nierozłączni i potrafią o tym opowiadać godzinami. 

Historia poznania Aleksandry Kurzak i Roberto Alagna

W rozmowie z Beatą Nowicką dla magzaynu VIVA! Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna opowiedzieli o łaczącym ich uczuciu, pasji do muzyki i wspólnej pracy. Jak przyznaje diwa parę połączyło przeznaczenie. "Wydarzyło się wiele rzeczy, które mogły sprawić, że nie wystąpilibyśmy razem w tym spektaklu, więc chyba jednak przeznaczenie. Nie długo przed rozpoczęciem prób dyrektor od obsad w operze Covent Garden zapytał mnie, czy nie zrezygnowałabym z roli Adiny, ponieważ ma dla mnie inną produkcję w tym samym czasie. „Napój miłosny” to było wznowienie, czyli spektakl już istniejący, na dodatek grany we wszystkich teatrach na świecie, więc nie byłoby żadnego problemu z zastępstwem, a on mi proponował premierę, operę bardzo rzadko wykonywaną, gdzie trudno było znaleźć artystkę do głównej partii. Pomyślałam, że mam za mało czasu na przygotowanie, opera jest po francusku, ja w tym czasie nie mówiłam w tym języku,  powiedziałam do mojej mamy: „Wiesz co, chciałabym móc napisać w moim zawodowym życiorysie, że śpiewałam z Roberto Alagną. Że wystąpiłam z taką sławą, z legendą operową”, opowiadała w wywiadzie Aleksandra Kurzak.

Okazało się, że Nemorino, główna postać męska, to była rola, którą Roberto śpiewał bardzo często na początku kariery, kiedy miał 20 - 30 lat. W związku z tym miał ogromne wątpliwości, czy chce wracać do przeszłości i ponownie śpiewać to samo. "W pewnym momencie powiedział sobie: „Koniec, już tego nie śpiewam, to była rola z czasów młodości, nie wracam do niej”. I kiedy po 17 latach przerwy dostał propozycję zaśpiewania partii Nemorino, wahał się, nie był pewien, czy ma ochotę podjąć to ryzyko. A jeszcze w międzyczasie pojawiła się śpiewaczka, która ogromnie chciała zaśpiewać moją rolę, poprosiła nawet dyrektora opery, żeby dał mi w zamian coś innego, ale odmówił. Podobno powiedział: „Aleksandra jest bardzo kochana przez publiczność w Londynie, nie wymienię jej”, zdradziła sopranistka. 

A jak wspomina pierwszy moment poznania przyszłej żony Roberto Alagna? Okazuje się, że po zobaczeniu zdjęć z kim przyjdzie mu zaśpiewać był mocno zaniepokojony, lecz gdy poznał Aleksandę Kurzak na żywo zmienił o niej całkowicie zdanie. Diwa oczarowała go wdziękiem, poczuciem humoru oraz swoim niebywałym talentem. "Najpierw widziałem Aleksandrę na zdjęciach, bo oczywiście przygotowałem się wcześniej i sprawdziłem z kim będę śpiewać. I zobaczyłem kogoś twardego, surowego, pomyślałem nawet: „O la la la.., ta to ma temperament” (śmiech). Widać było, że ma silną osobowość, wyglądała dojrzale, ale jednocześnie młodo. Nawet trochę się zaniepokoiłem, że być może ona jest zbyt młoda i jako para w „Napoju miłosnym” wypadniemy śmiesznie. Kiedy zobaczyłem ją na żywo, była totalnym przeciwieństwem tego wyobrażenia. Nie wiem czy pani zna film animowany „Betty Boop”, Aleksandra miała w sobie coś z bohaterki tej uroczej kreskówki. Natychmiast mnie oczarowała, miała mnóstwo wdzięku, poczucie humoru, poza tym na scenie była fantastyczna! Miała rewelacyjny głos, naturalną swobodę bycia, talent aktorski. Więc kiedy poznałem prawdziwą Aleksandrę, to była bardzo przyjemne zaskoczenie", wspominał tenor. 

Co ciekawe, do pierwszego spotkania pary doszło w barze.  "Próby wyjątkowo nie odbywały się w operze, bo nie było wolnych sal i samochodem wożono nas na drugi koniec Londynu, ale tamtego dnia spotkaliśmy w Yellow Barze, przy wejściu do opery Covent Garden, gdzie mieliśmy poczekać na kierowcę. Weszłam, zobaczyłam Roberto i nie za bardzo wiedziałam, jak się zachować, co mam powiedzieć. „Buongiorno, maestro” - przywitałam się, a on mi odpowiedział: „Ale przestań, jaki maestro! Jestem Roberto”. Tak się zaczęło. Później była próba, która wypadła idealnie. On był przesympatyczny, przemiły, szarmancki, uśmiechnięty, w dobrym humorze. Emanowała od niego dobra energia. Tak jest do dzisiaj. Roberto wstaje z uśmiechem, a ja naburmuszona, to nas totalnie różni", podkreślała diwa operowa.

Czytaj także: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna zdradzili receptę na udany związek

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna: miłość jak z Hollywood

Wszystko potoczyło się bardzo szybko, jak w hollywoodzkim filmie. Mniej więcej po dziesięciu dniach znajomości Roberto Alagna oświadczył się znanej sopranistce. "Między spektaklami mieliśmy jakieś wolne dni, Roberto powiedział, że musi jechać do Paryża, do swojego dentysty i zapytał, czy nie chciałabym mu towarzyszyć. Nigdy nie byłam w Paryżu, więc pomyślałam - dlaczego nie, Londyn - Paryż Eurostarem to dwie godziny podróży. I w tym pociągu, przy lampce szampana, nad jakimś daniem zapytał czy wyjdę za niego. Nawet nie pamiętam dokładnie mojej odpowiedzi, ale pomyślałam, że to jest totalne wariactwo. Albo facet jest szalony, albo… naprawdę się zakochał. Wkrótce potem poznałam jego rodziców i Ornellę, córkę z pierwszego małżeństwa, wtedy 22-letnią. Z Londynu Roberto leciał do Nowego Jorku, bo zaczynał próby w Metropolitan Opera i poprosił, żeby do niego przyjechała na święta. Na co dzień twardo stąpam po ziemi, jestem zachowawcza, ale wtedy uznałam, że czasami warto zaryzykować. I poleciałam", ujawniła podczas wywiadu diwa.

Aleksandra Kurzak do tego stopnia oczarowała znanego tenora, że ten postanowił nie zwlekać z decyzją o zaręczynach ani chwili dłużej. Doskonale wiedział, że to kobieta jego życia. "Bardzo szybko pomyślałem, że właśnie takiej dziewczyny potrzebuję. Miała w sobie wszystko, co kocham w kobiecie. Wiedziałem, że nie mogę stracić takiej okazji. Serce mi podpowiadało, że to jest kobieta mojego życia. Przechodziłem trudny okres w moim poprzednim związku, od lat prawie w ogóle nie widywaliśmy się z byłą żoną, do głowy mi nie przyszło, że mógłbym związać się z kimś nowym. I nagle w moim życiu pojawiła się Aleksandra i uderzyła mnie myśl, że to ona. Nie pomyliłem się (śmiech). Urodziłem się na nowo, mam małą córeczkę, wspaniałą rodzinę, czuję ogromną energię, ale też odpowiedzialność, jestem szczęśliwy, że spotkałem tak cudowną kobietą. Kochamy się nawzajem, kochamy życie", szczerze wyznał muzyk.

Sopranistka wyjawiła podczas rozmowy z Beatą Nowicką, że nie musi zabiegać o uwagę męża - wręcz odwrotnie, czasami ucieka. "Roberto jest tak wylewny, tak ciepły, tak gorący, prawdziwy sycylijski temperament. Pod tym względem potrafi niesamowicie zadbać o kobietę. Komplementy dla niego to chleb powszedni. Jest właściwie wymarzonym facetem. Ale nie ma sielanki, czasami pojawią się jakieś sprzeczki, jak w każdym związku. Uważam, że ktoś, kto mówi, że zawsze jest cudownie i różowo, kłamie. Zresztą muszę się przyznać, że często te spięcia pojawiają się z mojej strony, bo ja jestem taka dociekliwa, uparta i wszystko chcę robić po swojemu. Zazwyczaj są to sprzeczki o drobiazgi, że dał słodycze Malence przed obiadem, albo położył mokry ręcznik na łóżko. Głupoty, ale ja się czepiam, jestem okropna pod tym względem. Próbuję nad tym zapanować, popracować nad swoim charakterem, ale ciężko mi idzie", stwierdziła kobieta.

Czytaj także: „Tylko mnie kochaj”… Oto historia miłości Macieja Zakościelnego i Pauliny Wyki 

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019

Roberto Alagna bał się różnicy wieku w związku z Aleksandrą Kurzak

Co ciekawe, Roberto bał się różnicy wieku między nim a przyszłą żoną. "Rzeczywiście, ja zawsze miałem z tym problem, krępowała mnie rzucająca się w oczy różnica wieku w związkach, z którymi się stykałem. Wydawało mi, że szczególnie dla dziecka to może być trudne, że jedno z rodziców jest dużo starsze. Poza tym miałem taką parę w rodzinie, i z bliska widziałem, że to kreuje różnego rodzaju problemy, choć w tym przypadku ta różnica naprawdę była ogromna, bo aż 30 lat. Ale powtarzałem sobie, że 10 lat różnicy jest ok, więc jesteśmy prawie na granicy (śmiech)", zwierzył się.

Tymczasem dla sopranistki różnica w wieku między parnerami w ogóle nie miała znaczenia. "Roberto mówił, że całe życie się śmiał jak widział na ulicy starszego mężczyznę z młodą żoną i malutkim dzieckiem. Powtarzał: „Ostatnia rzecz, która mi się w życiu przytrafi”. A przytrafiła się! (śmiech). Jego rodzice w ogóle nie mieli z tym problemu. Zresztą zostałam bardzo ciepło przyjęta przez całą rodzinę. Kiedy Roberto oznajmił swojej mamie, że między nami jest 14 lat różnicy, powiedziała: „Świetnie! Będzie miał się kto tobą opiekować na starość”. Wspaniale zachowała się Ornella, córka Roberto, zawsze była po mojej stronie, co nie jest zazwyczaj takie oczywiste. Ornella ma już 27 lat i malutkiego synka, Roberto jest dziadkiem dwuletniego wnuka", ujawniła Aleksandra Kurzak.

Czytaj także: Beata Ścibakówna o małżeństwie: „nie jest usłane różami, chyba że różami z kolcami”

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019

Włoski jako język miłości między Aleksandrą Kurzak a Roberto Alagna

Na co dzień zakochani posługują się językiem włoskim. Ich córka Malena również jest uczona języka włoskiego, a także polskiego i francuskiego. "Zaczęliśmy rozmawiać po włosku i ten włoski z nami został, chociaż teraz w naszym domu używa się trzech języków non stop. Ja rozmawiam z Maleną po polsku, Roberto po francusku, więc nasza córka jest już właściwie trzyjęzyczna, świetnie rozumie włoski, to tylko kwestia czasu, kiedy zacznie mówić", przyznała dumna mama.

Roberto, zapytany przez dziennikarkę, jak pieszczotliwie zwraca się do żony, odpowiedział: "Nie mogę pani zdradzić! Wymyślam określenia często w dialekcie sycylijskim, ale są troszkę zbyt śmiałe, zbyt zuchwałe, więc zachowam je dla siebie", tłumaczył się mężczyzna. 

Rąbka tajemnicy uchyliła za to żona tenora. Zdradziła, że mówią do siebie "amore", co oznacza po polsku
"kochanie". "Od początku, na co dzień mówiliśmy do siebie amore, czyli kochanie i tak zostało. Właściwie nie używamy imion, tylko: amore chodź tu, amore zrób to, amore to, amore tamto. Kiedy Roberto mówi - Aleksandra, myślę: oho, jest zły. Nawet moja książka, wywiad rzeka, który ukazał się w Polsce nosi tytuł „Si amore”, ponieważ Roberto bardzo często dzwonił do mnie w trakcie tych rozmów, a ja odbieram telefon i mówiłam: „Si, amore? Tak, kochanie?”. I to „si, amore” jak refren przewijało się przez całą książkę", przyznała Aleksandra Kurzak.  

Czytaj także: Połączył ich taniec. Poznaj niezwykle romantyczną historię miłości Marcina Mroczka i Marleny Muranowicz

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019
Fot. Piotr Stokłosa
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, VIVA! 3/2019

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…