Agnieszka Holland, Berlinale
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Agnieszka Holland powalczy o Oscara! "Szarlatan" czeskim kandydatem do nagrody

Byłaby to jej czwarta nominacja!

Redakcja VIVA! 13 października 2020 21:00
Agnieszka Holland, Berlinale
Fot. East News

Decyzją Czeskiej Akademii Filmu i Telewizji film w reżyserii Agnieszki Holland ogłoszony został czeskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Informację  o zaszczytnym wytypowaniu filmu Szarlatan przekazał dzisiaj Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nominacje do Nagrody Akademii Filmowej ogłoszone zostaną 15 marca 2021 roku. Byłaby to czwarta nominacja do Oscara polskiej reżyserki!

Agnieszka Holland. "Szarlatan" czeskim kandydatem do Oscara!

Film Szarlatan to kolejny ukłon Agnieszki Holland w stronę historii naszych sąsiadów z południa. Światowa premiera najnowszego dzieła znakomitej polskiej reżyserki odbyła się w lutym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Czesko-polsko-irlandzka produkcja zainspirowana jest życiorysem czechosłowackiego zielarza, Jana Mikoláška. "To bardzo skomplikowana postać, którą przedstawiam na wielu różnych płaszczyznach, przez co klucz interpretacyjny do tego, kim on jest, pozostawiam widzom", mówiła Agnieszka Holland w rozmowie z tvn24.pl. W roli głównej wystąpił Ivan Trojan. Scenariusz do filmu o czeskim uzdrowicielu napisał Marek Epstein, natomiast zdjęcia wykonał Martin Štrba

Jan Mikolášek jest niezwykle intrygującą postacią. Urodził się w 1887 roku w Rokycanach. W okresie międzywojennym cieszył się ogromną popularnością. "Gdy zaczęliśmy kręcić film, podczas rozmów ze statystami i ekipą okazywało się, że wszyscy o nim słyszeli. Każdy miał w rodzinie kogoś, kto się u niego leczył - babcię, dziadka, prababcię albo ciocię. A dla konsultantów zielarzy, z którymi pracowaliśmy, Mikolasek był bogiem", mówiła Agnieszka Holland przed premierą filmu. U legendarnego uzdrowiciela leczyli się m.in. pierwszy prezydent Czechosłowacji, Tomas Masaryk, kompozytor, Josef Bohuslav Foerster czy też komunistyczny działacz, powojenny prezydent Czechosłowacji, Antonín Zápotocký.

Juraj Loj, Agnieszka Holland, Ivan Trojan i Josef Trojan na czerwonym dywanie 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie:

Agnieszka Holland, 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
Fot. Jens Kalaene/DPA/PAP

Agnieszka Holland powalczy o Oscara! To jej czwarta szansa na zdobycie prestiżowej statuetki

Nominacje do Nagrody Akademii Filmowej ogłoszone zostaną 15 marca 2021 roku. Jeżeli w zaszczytnym gronie znalazłby się Szarlatan, byłaby to czwarta nominacja Agnieszki Holland do Oscara. Wybitna polska reżyserka pierwszą szansę na zdobycie statuetki miała w 1986 roku za film Gorzkie żniwa. Film nominowany był w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Po latach artystka powtórzyła ten sukces. W tej samej kategorii nominację do Oscara w 2011 roku otrzymał jej film W ciemności. Agnieszka Holland miała ponadto szansę na zdobycie Nagrody Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny za film Europa Europa z 1990 roku. 

To wyjątkowy rok dla fanów polskiej kinematografii. Z wyjątkiem Agnieszki Holland, o Oscara powalczą także Małgorzata Szumowska i Michał Englert. Wyreżyserowany przez nich film Śniegu już nigdy nie będzie jest z kolei polskim kandydatem do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Mamy nadzieję, że obie produkcje otrzymają w marcu nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Szkoda tylko, że zwycięzca może być jeden. 93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku.  

Agnieszka Holland, 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
Fot. Julie Edwards/Avalon.Red/PHOTOSHOT/PAP

Agnieszka Holland, Berlinale
Fot. David Heerde/REX/Shutterstock/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.