Reklama

27 sierpnia mija 47. rocznica śmierci etiopskiego cesarza Haile Selassie. Udało mu się zrewolucjonizować i rozwinąć swój kraj, jednak po latach panowania został zdetronizowany, a okoliczności jego śmierci nadal wzbudzają wiele pytań. Czego dokonał i jak zmarł ostatni cesarz Etiopii?

Reklama

Rewolucja w Etiopii

Oblicze Etiopii zmieniło się nie do poznania od czasu śmierci jej ostatniego cesarza, Haile Selassie, 47 lat temu. Haile Selassie został potajemnie zamordowany w wieku 83 lat przez wojskowych rewolucjonistów, którzy obalili go rok wcześniej. Chociaż na ulicach Addis Abeby, stolicy Etiopii, można nadal zobaczyć koszulki z jego portretem, czasy silnego imperium minęły.

Haile Selassie próbował zmodernizować kraj poprzez szereg reform politycznych i społecznych, w tym wprowadzenie konstytucji oraz zniesienie niewolnictwa. Koronowany został 2 kwietnia 1930 roku po krwawych intrygach, w których rozprawił się z konkurentami do tronu. Pełny tytuł, który przyjął przy koronacji, brzmiał „Cesarz Haile Selassie I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży”. W chwili, gdy wstępował na tron, Etiopia była monarchią absolutną niemalże całkowicie odizolowaną od reszty świata.

Cesarz rozpoczął stopniowe reformowanie kraju. W 1931 roku ustanowił pierwszą konstytucję oraz zwołał parlament. Chociaż kraj na mocy prawa stał się monarchią konstytucyjną, to Hajle Sylje zachował władzę absolutną. Ciąg reform przerwała mu włoska okupacja. W tym czasie Haile emigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał do 1941 roku.

Czytaj też: Królowa Holandii chciała ratować córkę. Stworzyła „Rasputina w spódnicy”

PHOTO12/BEW

Haile Selassie

Powrót do ojczyzny

Po wybuchu II wojny światowej Wielka Brytania walczyła z Włochami na froncie afrykańskim. Siły brytyjskie – składające się ze wspieranych przez Etiopię afrykańskich i południowoafrykańskich oddziałów powodzeniem pokonały wojska włoskie w Etiopii, a Selassie mogły triumfalnie powrócić do swojego kraju. Wiele rzeczy od początków jego władzy jednak się zmieniło i nie wszyscy cieszyli się z jego powrotu. W 1955 roku doprowadził do przyjęcia nowej konstytucji, lecz zaledwie pięć lat później przeciwko jego rządom miał miejsce nieudany wojskowy zamach stanu.

Od tego czasu narastała opozycja przeciwko jego rządom. Cesarz obwiniany był o gospodarczy chaos i rosnącą inflację. W latach 60. i 70. narastał wewnętrzny sprzeciw wobec rządów Selassiego. W 1973 r. kraj opanował dotkliwy głód, szczególnie w regionie Erytrei, którą wcześniej zaanektował cesarz. Jej mieszkańcy żądali autonomii, co sprawiło rozwój ruchów separatystycznych. W końcu w 1974 roku doszło do zamachu stanu, w którym cesarz został zatrzymany, a jego rodzina oraz wiele urzędników zostało aresztowanych lub zamordowanych. Władzę przejęła wojskowa rada zwana „Derg”.

Zobacz także: Królowa Wiktoria: czy wymagająca i surowa monarchini mogła być dobrą matką?

Tajemnica śmierci skrywana przez lata

Niegdyś wspaniały cesarz do końca swoich dni przebywał w areszcie domowym w swoim pałacu. Rok później, 27 sierpnia 1975 r., Selassie podobno zmarł z powodu niewydolności serca wywołanej komplikacjami po operacji prostaty. Przez wiele lat uważano to wydarzenie za oficjalny powód jego śmierci, jednakże w 1994 roku, trzy lata po obaleniu “Derga”, etiopski sąd uznał kilku byłych oficerów wojskowych winnymi uduszenia cesarza w jego łóżku. Najważniejszymi dowodami w tej sprawie zostały dokumenty wydane przez oficerów wysokiego szczebla, nakazujące zamordowanie Haile Selassie. Wszystkie z nich podpisane były przez przedstawicieli wojskowego reżimu oraz opatrzone pieczęcią „Derga”.

Czytaj również: Lord Louis Mountbatten zginął w zamachu na łodzi. Jak wyglądały jego ostatnie chwile?

ALAMY LIMITED/BEW
Reklama

Haile Selassie

Reklama
Reklama
Reklama