WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, Jerzy Owsiak
Fot. Materiały promocyjne
O TYM SIĘ MÓWI

Podczas 27. finału WOŚP padł kolejny rekord!

Ile udało się zebrać?

Olga Figaszewska 8 marca 2019 12:37
WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, Jerzy Owsiak
Fot. Materiały promocyjne

13 stycznia 2019 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 27.! W piątek szef fundacji na specjalnej konferencji prasowej ogłosił wynik tegorocznej zbiórki. Padł kolejny rekord! Ile udało się zebrać?

WOŚP 2019: wynik zbiórki

Polacy od lat wspierają działalność WOŚP. W ubiegłym roku Orkiestra zebrała ponad 126 milionów złotych! Z roku na rok udaje się bić kolejne rekordy. Już w połowie stycznia było wiadomo, że wynik sprzed roku zostanie pobity.

W piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku na konferencji prasowej poinformowano, że podczas 27. finału WOŚP udało się zebrać 175 938 717. 56 zł!  Ludzie po raz kolejny udowodnili, że darzą Orkiestrę ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Jerzy Owsiak wyznał, że po raz pierwszy w historii internetowe licytacje przekroczyły tradycyjne zbiórki do puszek.

WOŚP 2019: konferencja prasowa, przemówienie Jurka Owsiaka

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz i Basila Kerskiego. Ale wszyscy z niecierpliwością czekali na wystąpienie szefa WOŚP, Jurka Owsiaka. „Siemanko, witam bardzo serdecznie. To dla nas niesamowity moment, że jesteśmy tutaj w Gdańsku. Zacznijmy od minuty ciszy dla Pawła Adamowicza.

To był finał, który dla nas wszystkich pozostanie finałem niezapomnianym. To, że gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej było w tym roku odczuwalne jak nigdy. Poczuliśmy solidarność Polaków. Ludzie z całego świata nie mogą wyjść z podziwu, że w środku zimy jesteśmy w stanie zrobić taką fiestę”, zaczął.

Dyrygent Orkiestry zaznaczył, że 27. finał był niezwykle trudny. Zwrócił się do tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. ,,Paweł! Nic nie poszło na marne. Dalej gramy i nie chcemy zmieniać żadnych zasad, na jakich pokojowo się bawimy. Nie ogrodzimy się od siebie, nie będziemy stawiali kordonu przed sceną. Kolejny finał będzie taki sam! Będzie się zwracał do ludzi dobrej woli. Ludzi serdecznych, którzy mają do siebie miłość i zaufanie”, wyznał.

Jak usłyszeliśmy, pieniądze zebrane na facebookowej zbiórce do Ostatniej skarbonki Prezydenta Pawła Adamowicza została zakupiona między innymi karetka, która zostanie przekazana dla Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku. Poza karetką do gdańskich szpitali trafi sprzęt zakupiony za całą kwotę zebraną do tej puszki czyli za blisko 16 mln złotych!

Również Magdalena Adamowicz w poruszających słowach wypowiedziała się na temat działalności fundacji i wspomniała pamięć męża.

„Paweł Adamowicz był wychowany tak, by dzielić się z innymi. Razem pomagaliśmy wielu, uczyliśmy tego nasze dzieci. Dlatego po jego śmierci, pojawiła się myśl aby zamiast kwiatów wpłacić symboliczne kwoty. Z tych symbolicznych kwot została zebrana niewyobrażalna kwota 16 mln zł.  W  tym momencie cisną mi się na usta słowa Pawła: "Gdańsk jest wielki, szczodry, dzieli się dobrem. Jesteście wspaniali”, mówiła.

„Ja jestem ogromnie wzruszona tym wydarzeniem, tym co się stało, ile dobra po tragedii doświadczyliśmy. Nie zamykajmy się. Proszę Was o to, by napotkaną nienawiść zamieniać na miłość, tolerancję i wzajemny szacunek”, zakończyła. 

 

Jurek Owsiak
Fot. Mat. prasowe WOŚP

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.