Reklama

Trzynasta edycja naszego prestiżowego konkursu fotograficznego rozstrzygnięta! Nadesłane prace oceniało jury w składzie: światowej sławy fotokompozytor Ryszard Horowitz – przewodniczący, projektantka mody Gosia Baczyńska, fotografka i portrecistka Marlena Bielińska, fotoreporter Chris Niedenthal, redaktor naczelna magazynu VIVA! i serwisu viva.pl. Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, dyrektor artystyczny Edipresse Polska Marek Knap. O swojej pracy artystycznej Ryszard Horowitz niedawno mówił: „Tworząc, zawsze starałem się być sobą”. Ważne przesłanie dla wszystkich artystów i dla naszych laureatów.

Reklama

VIVA! Photo Awards 2021: wyniki. Kto został laureatem?

Grand Prix, KATEGORIA: Portret

Mikołaj Marczuk, „Tajemniczy Świat”

Ze sztuką obcował od dzieciństwa, bo jego rodzice są malarzami. Ma 21 lat. Sam zawsze dużo rysował i malował. Skończył szkołę plastyczną w Krakowie i tam też rozpoczęła się jego przygoda z fotografią. I stała się formą wyrazu, w której najlepiej się odnajduje. „Jednak nigdy nie chciałem i nadal nie chcę ograniczać się jedynie do fotografii”, przyznaje. Marzy o pracy w filmie. O portrecie „Tajemniczy Świat” mówi, że jest portretem wnętrza jego głowy, symbolem ucieczki przed demonami, ale też jednoczesnym przymusem ciągłego mierzenia się z nimi.

Czytaj także: Wychodzi z cienia sławnego ojca. Matteo Bocelli już niebawem wystąpi w Polsce!

Mikołaj Marczuk

KATEGORIA: reportaż, Ewa Dworczyk, seria zdjęć „Miłość pod Giewontem”

Projekt „Miłość pod Giewontem” zrealizowała, będąc w ostatnim miesiącu ciąży. Mówi: „Niesiona własnymi, czasem niełatwymi doświadczeniami, postanowiłam zapytać starszych od siebie i doświadczonych w mojej okolicy rdzennych mieszkańców Podhala o to, czym jest miłość”. Ewa ma 34 lata, fotografią pasjonuje się od najmłodszych lat. Pasjonuje się też psychologią, muzyką, pisaniem. Właścicielka studia fotograficznego, operatorka programów telewizyjnych. Kręci materiały, zjeżdżając na nartach w górach, w różnych miejscach na świecie. Z wykształcenia pedagog i terapeuta uzależnień.

Ewa Dworczyk
Ewa Dworczyk
Ewa Dworczyk
Ewa Dworczyk

KATEGORIA: natura, Jacek Świercz, „Vestrahorn”

W 2009 roku wyjechał na Islandię, a pięć lat później, zafascynowany krajobrazem na wyspie, zaczął swoją przygodę z fotografią. Mówi: „Uwielbiam fotografować z użyciem filtrów i tak właśnie wykonałem wyróżnione zdjęcie. Vestrahorn to miejsce, gdzie zacząłem robić pierwsze zdjęcia i gdzie najczęściej fotografuję – to mój drugi dom, a że mieszkam w pobliżu, każdą wolną chwilę spędzam w tym pięknym miejscu”.

Czytaj także: Wielkie emocje, niezapomniane prace i występy... Tak VIVA! Photo Awards stworzyło własną historię

Jacek Świercz

KATEGORIA: fashion, Aleksandra Jabłońska, „Ewa”

Ma 23 lata. Po ukończeniu Technikum Fototechnicznego w Warszawie w 2018 roku jej celem stała się Mokotowska Make Up Academy. Kreowanie, wizualizowanie, silny zmysł estetyczny były w niej od zawsze. Fotografia jest jej pasją od dziecka. Wykonała już wiele własnych projektów, będących od początku do końca realizacją jej koncepcji – poczynając od wyboru fotografowanej osoby, lokalizacji, stylizacji (ubiór, fryzura, makijaż) i zdjęcia. Interesuje się przede wszystkim fotografią modową, portretową i artystyczną. Mówi: „Świadomość, że dzięki efektom moich prac pomogłam kilku młodym osobom zaistnieć w modzie, pomaga mi trwać w swoim uporze, że to jest ta droga, którą powinnam kroczyć”. Zdradza, że tylko w świecie artystycznym jest w stanie się odnaleźć. „Moja twórczość to kompletne ja – autentyczność, nostalgia, melancholia, a jeśli widnieje uśmiech, to tylko ten niewymuszony”.

Aleksandra Jabłońska
Aleksandra Jabłońska
Aleksandra Jabłońska

KATEGORIA: beauty, Radosław Rędzikowski, „Diversity”

Co jest jego inspiracją? „W fotografii beauty samo zdjęcie to dla mnie za mało, najczęściej projektuję i robię akcesoria i stylizacje do sesji i kiedy te instalacje ożywają, potrafią być bardzo inspirujące. Tutaj było tak samo, kręciłem z drutu sprężyny na wiertarce, a potem coś, co na żywo było plątaniną złomu, na zdjęciu zamieniło się w eksplozje płynnych metali. Magia”. Fotografuje od dziecka, w tym zawodzie kształcił się i pracuje. A poza tym jest „mężem Abchazki, ojcem jednego ludzkiego i ośmiu zwierzęcych dzieci”. Feministą, pacyfistą i weganinem. Żyje w starej chacie w lesie i prowadzi dom tymczasowy dla schorowanych i starych psów. Zbiera grzyby, uprawia ogródek, uwielbia gotować i karmić ludzi. Lubi pracę z drewnem i renowację mebli. „Cenię artystyczny recykling i dawanie szansy na drugie życie”.

Radosław Rędzikowski

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Reklama

Opracowanie: Małgorzata Lewandowska

Reklama
Reklama
Reklama