Reklama

Christo, a właściwie Christo Wladimirow Jawaszew jest jednym z najbardziej znanych artystów krajobrazu. Od lat sprawia, że to, co zwyczajne staje się zaskakujące i niezwykłe. A rzeczywistość zaczyna przypominać sen. Taka jest właśnie jego praca „Floating Piers”, którą przygotował na tafli włoskiego jeziora Iseo w Lombardii. Instalację stanowią pomarańczowe pomosty, po których można się swobodnie poruszać. Za sprawą Christo stał się więc możliwy trzykilometrowy spacer po jeziorze, który można kontynuować na malowniczych uliczkach pobliskich miasteczek Sulzano i Peschiera. Aby wytyczyć tę przedziwną drogę użyto 100 tysięcy metrów kwadratowych błyszczącej pomarańczowej tkaniny. Prowizoryczne mosty na jeziorze zostały zaś wykonane z solidnych plastikowych zbiorników. „Nasze pomosty są dostępne 24 godziny na dobę, o ile pogoda pozwoli. Nie ma opłat, biletów, godzin otwarcia. I przede wszystkim nie ma właścicieli. Pomosty należą do wszystkich i do każdego z osobna”, opowiada o swojej pracy Christo.

Reklama

Materiały prasowe, Wolfgang volz © christo

Pomarańczowy pomost łączy dwie wyspy na jeziorze Iseo.

Polecamy też: Nowojorska wystawa fotografii kontrowersyjnej Nan Goldin już otwarta! Uwaga, zdjęcia tylko dla dorosłych!


Reichstag w sreberku

Przez lata Christo tworzył artystyczny duet wraz ze swą żoną Jeanne-Claude. Stało się o nich naprawdę głośno w 1995 roku. Wtedy to para opakowała budynek Reichstagu w Berlinie w srebrną folię. Nie było to wcale proste. O zezwolenie na tę ekstrawagancję starali przez… 24 lata. Kiedy w końcu je uzyskali, w „pakowaniu” pomagało im aż 90 wykwalifikowanych alpinistów. Innym spektakularnym przedsięwzięciem pary była praca „The Gates” pokazywana w nowojorskim Central Parku w 2005 roku. Jeanne-Claude i Christo postawili tam siedem i pół tysiąca bram wykonanych z drewna i tkaniny w wyjątkowym szafranowym kolorze. Gdy wiał wiatr bramy przypominały falującą rzekę. Po śmieci żony w 2009 roku Christo zaczął tworzyć sam.

Materiały prasowe

Opakowany w srebrną folię budynek Reichstagu w Berlinie, 1995 rok.

Polecamy też: Kochał nagość, fetysze i fotografował gwiazdy. Wystawa „króla perwersji” Helmuta Newtona. 200 zdjęć!

Koniec bajki już za chwilę

Sny nie trwają zwykle długo. Taki los czeka również surrealistyczną pracę Christo. Instalację „Floating Piers” będzie można podziwiać zaledwie 16 dni. Potem jezioro Iseo wciąż będzie bardzo piękne, ale zdecydowanie odradzamy już nocne spacery po jego tafli…

Instagram @giorgimer

Tak wyglądał pomarańczowy most w dniu otwarcia.

Polecamy też: Tego nie można przegapić! Otwiera się retrospektywna wystawa prac Banksy’ego! Dla niego warto jechać do Rzymu

Materiały prasowe, Wolfgang volz © christo

Do ozdobienia pomostu użyto 100 tysięcy metrów kwadratowych pomarańczowej tkaniny.

Reklama

Polecamy też: Wystawa Celnika Rousseau w paryskim Musée d’Orsay. Obrazy genialnego samouka wciąż fascynują!

Reklama
Reklama
Reklama