Film The Hole in the Ground
Fot. Materiały prasowe
VIVA! RECENZJE

Sztampowy horror z niezłym klimatem. Impostor w kinach od 5 kwietnia

Recenzja filmu Lee Cronina

Łukasz Kaliński 12 marca 2019 15:43
Film The Hole in the Ground
Fot. Materiały prasowe

Matka z synem przeprowadza się do położonego pomiędzy gęstymi lasami miasteczka. Wkrótce zaczynają dziać się tu rzeczy dziwne. Brzmi jak opis fabuły sztampowego horroru? I słusznie, bo film Impostor to sztampowy horror. W kinach od 5 kwietnia.

Impostor. Opis fabuły

Sarah (Seána Kerslake) ucieka przed przeszłością i nadużywającym przemocy mężem. Razem z synkiem Chrisem (James Quinn Markey) wprowadzają się do domu w małej miejscowości otoczonej lasami. Tutaj Sarah ma nadzieję na odnalezienie spokoju i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Niedługo potem Chris zaczyna zachowywać się dziwnie. Matka potrafi to rozpoznać jak nikt inny. Niby z Chrisem jest wszystko w porządku, a jednak w głowie Sary zapala się lampka ostrzegawcza. Na domiar złego w okolicy domu, w samym środku gęstego lasu, Sarah natyka się na ogromną dziurę w ziemi. Kobieta niepokojona jest też przez jedną z mieszkanek miasta. Noreen Brady (Kati Outinen) uważana jest tu za wariatkę. W przeszłości Noreen była pacjentką szpitala psychiatrycznego. Po odbyciu terapii wróciła do miasteczka, a niedługo potem jej syn zginął w tragicznym wypadku. Dla mieszkańców miasteczka jest jednak jasne, że nie był to żaden wypadek, a syna z premedytacją zabiła Noreen. Kobieta zaczyna nachodzić Sarę i przekonywać ją, że Chris nie jest jej synem.

Recenzja filmu Impostor

a24 to amerykańskie niezależne studio filmowe, które w ostatnich latach wprowadziło do kin co najmniej kilkanaście oryginalnych produkcji. Na jego koncie są między innymi takie filmy jak Spring Breakers, Locke, Ex Machina, Amy, The Florida Project, To przychodzi po zmroku czy Dziedzictwo. Hereditary. To zaledwie kilka tytułów, dzięki którym a24 zyskało uwagę fanów chwalących za dobór repertuaru i odwagę w sięganiu po filmy wyróżniające się ponad typowy repertuar kinowy. Impostor nie podtrzymuje tej świetnej passy studia a24.

Film w reżyserii Lee Cronina serwuje standardową historię z dreszczykiem, której bohaterem jest opętany chłopiec. A może z chłopcem jest wszystko w porządku i to tylko matka próbuje sobie coś wmówić? Podobny przypadek miał tu już miejsce przed laty, co każe przypuszczać, że sytuacja, w której znalazła się Sarah nie jest jedynie zbiegiem okoliczności. A jednak również z tamtym wydarzeniem z przeszłości związane jest wiele znaków zapytania. Rację mają miejscowi, którzy twierdzą, że Noreen oszalała i z tego powodu zabiła swojego syna, czy może rzeczywiście chłopak nie był już jej synem? A jeśli nie synem to kim?

Zwiastun filmu Impostor

Tym razem na to pytanie postara się odpowiedzieć Sarah, która będzie musiała zmierzyć się z siłami potężniejszymi niż zdrowy rozsądek. W poszukiwaniu odpowiedzi zejdzie do samego piekła, próbując dociec, co takiego stało się z jej ukochanym Chrisem. Impostor jest niezłą produkcją, której w paru miejscach udaje się skutecznie wystraszyć, ale nie oferuje zupełnie niczego nowego. Głównym motorem napędowym filmu Cronina jest ciężki klimat budowany nocnymi wędrówkami po lesie czy skrzypiącymi schodami w wielkim, pustym domu. Opowiadana tu historia nie jest jednak na tyle ciekawa, by śledzić ją z zapartym tchem. To raczej solidne, niskobudżetowe rzemiosło, którym reżyser upomina się o szansę na pokazanie wszystkich swoich umiejętności w filmie z nieco większym budżetem.

Impostor w kinach od 5 kwietnia. 

Plakat filmu Impostor

plakat filmu Impostor
Fot. M2 Films/materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.