Piotr szczepanik
Fot. Marek Karewicz/Forum
HISTORIA MIŁOŚCI

Piotr Szczepanik urodził się w Walentynki, ale nie miał szczęścia w miłości. Kobiety, których pragnął odchodziły

Najbardziej bolała go śmierć pierwszej żony - Krysi

Apolonia Podstawka 13 lutego 2024 13:45
Piotr szczepanik
Fot. Marek Karewicz/Forum

Piotra Szczepanika nie trzeba przypominać. Jego przeboje takie jak „Żółte kalendarze”, „Goniąc Kormorany”, czy „Kochać” ciągle są popularne. Szczepanik piękne śpiewał romanse rosyjskie i poezje polskich poetów, ale te utwory nie stały się tak popularne, jak jego hity z lat 60. Urodzony w Walentynki nazywany był bardem miłości. Wiele par tańczyło ze sobą po raz pierwszy i całowało się przy jego piosenkach. Był przystojnym mężczyzną, który podobał się kobietom, do tego delikatnym, wrażliwym.

Miał trzy żony i dwoje dzieci – dziś już dorosłych. Syna, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, bo druga żona Piotra Szczepanika była Amerykanką. Miała na imię Zofia, on do niej mówił Sophia, była piękną dziewczyną. Natomiast córka, Jagoda mieszka w Polsce i jest owocem związku piosenkarza z jego trzecią żoną, Magdaleną. Piotr Szczepanik szybko został wdowcem. Miał 29 lat. Jego pierwsza żona Krystyna Wąsowska zmarła w młodym wieku na białaczkę. Bardzo to przeżył. Pamiętał o Krysi przez całe życie. Jak wyglądało pierwsze małżeństwo Piotra Szczepanika?

Piotr Szczepanik i Krystyna Wąsowska, była dziewczyną z dobrego domu, z adwokackiej rodziny

Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Muzycznie był samoukiem, studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Lublinie zaczął śpiewać w kabarecie Czart. Przyszłą żonę Krystynę poznał także w tym mieście, pochodziła ze znanej adwokackiej rodziny, jej ojciec mecenas Stanisław Wąsowski, był cenioną postacią w lubelskiej palestrze. Miała dwie siostry, ale Piotr Szczepanik wybrał ją. Była ładna, od niego o rok młodsza. Studiowała prawo.

To u jej boku Piotr Szczepanik zrobił ogromną karierę. Śpiewał swoje największe przeboje. Miał mnóstwo wielbicielek, ale głośno było tylko o jego jednym zauroczeniu. Podobno bardzo podobała mu się tancerka Krystyna Mazurówna – to ona w parze z Gerardem Wilkiem tańczyła w teledysku do piosenki „Kochać”.

Jak na tamte czasy to było coś. I wcale się nie zestarzeli - ani piosenka, ani teledysk. Krystyna Mazurówna odrzuciła jednak zaloty Szczepanika. Był dla nie zbyt delikatny, mimozowaty.

Zobacz też: Zawsze była postrzegana jako żona króla rock'and'rolla. Jak wyglądało życie Priscilli Presley bez Elvisa Presleya?

piotr szczepanik z fankami
Fot. Z fankami na Festiwalu w Opolu, 1967 rok, fot. PAP/CAF-Ryszard Okoński

Wszystko zmieniło się, gdy u młodej żony Piotra Szczepanika wykryto białaczkę. Nie miała jeszcze 30 lat, kiedy dopadła ją śmiertelna choroba. Kiedy Krysia zachorowała, chcieliśmy być bliżej lekarzy. Wyjechaliśmy z Lublina do Konstancina, gdzie wynająłem wygodną willę. Walczyliśmy do końca, ale nie udało się”, mówił wokalista w rozmowie z bycwiecej.pl.

Strata ukochanej, która zmarła w 1971 roku, była dla Piotra Szczepanika potężnym ciosem. Przez kilka lat nie był w stanie się pozbierać. Mówił wprost, że jego życie straciło sens. Żona była miłością jego życia. Potrzebował czasu, by uporać się z bolesnymi przeżyciami. Przeprowadził się wtedy na wieś i zamieszkał koło Starej Miłosnej pod Warszawą. Po latach przeniósł się do domu koło Kołbieli, dalej od Warszawy, ale też na Mazowszu.

Zobacz też: Leszek Teleszyński zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Ona wówczas była mężatką

krystyna sienkiewicz
Fot. Krystyna Sienkiewicz, 1982 rok, na planie jednego z telewizyjnych programów, fot. PAP/CAF/Cezary Sokołowski -

Piotr Szczepanik, Krystyna Sienkiewicz  i Sophia 

Piotr Szczepanik był zamkniętym człowiekiem, niewiele mówił o swojej prywatności. Krążyły plotki, że bardzo zainteresowana artystą była Krystyna Sienkiewicz, przyjeżdżała do niego do Starej Miłosnej. To ona, nie tylko aktorka, ale też plastyczka, urządziła mu pięknie dom. Nie ma sensu dywagować, czy mieli romans, tym bardziej że oboje już nie żyją. Na pewno znali  się i przyjaźnili. Jeśli były jakieś plany wspólnego zamieszkania, to  nic z tego nie wyszło, Szczepanik wyjechał na tournée do USA i zakochał się w pięknej Amerykance, Sophii i sprowadził ją do Polski, w połowie lat 70.

Jednak amerykańska żona Piotra Szczepanika nie bardzo potrafiła się tutaj odnaleźć i po jakimś czasie wróciła do domu, za ocean. Szczepanik bardzo to przeżył, bo kochał ją. Syn zamieszkał z matką w USA.

Trzecie małżeństwo Piotra Szczepanika też się rozpadło, ale rodzina, przede wszystkim córka Jagoda  wspierała go w chorobie. Szczepanik wiele lat walczył z nowotworem, zmarł w 2020 roku, został pochowany na Powązkach w Warszawie, msza za niego odbyła się także w Archikatedrze lubelskiej. Mówił o sobie: „Urodziłem się 14 lutego. Dzień Zakochanych to dobry dzień na urodziny. Los tak wybrał. Miłość zawsze mnie uskrzydlała, ale też potrafiła zaboleć. Czasem bardzo bolała...”.  

Piotr szczepanik
Fot. Piotr Szczepanik, 2004 rok, fot. Prończyk/AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.