Agnieszka Osiecka
Fot. ADAM JAGIELAK/East News
WSPOMNIENIE

Tak alkoholizm wyniszczał Agnieszkę Osiecką. Choroba ją pogrążyła...

„Nawet jako mama dochodząca wybierała alkohol, nie mnie”, mówiła jej córka

Konrad Szczęsny 7 marca 2023 14:37
Agnieszka Osiecka
Fot. ADAM JAGIELAK/East News

Kiedy jej córeczka miała zaledwie sześć lat, Agnieszka Osiecka odeszła od partnera. Mimo że była wybitną osobowością, to przez całe życie walczyła z różnymi demonami. Największym z nich była choroba alkoholowa... To właśnie przez nią stopniowo traciła nad wszystkim kontrolę i wiele razy zawodziła swoje jedyne dziecko. Niemal wszyscy wiedzieli o tym, że wybitna poetka zatraca się w nałogu... Dziś mija 26. rocznica jej śmierci. 

Agata Passent o alkoholizmie Agnieszki Osieckiej: „w końcu straciła kontrolę”

Dlaczego piła? Według jej córki początkowo z powodów czysto towarzyskich. Agnieszka Osiecka nie lubiła samotności, często widywała się zatem ze znajomymi i przyjaciółmi. Nieodłącznym elementem spotkań był alkohol, nierzadko w dużych ilościach. Wynikało to z wciąż obecnej w Polsce kultury spędzania wolnego czasu.

Z czasem problem zaczął się pogłębiać. Poetka zostawiła partnera, Daniela Passenta oraz sześcioletnią córkę. Odeszła do innego. Wówczas już zaczęła powoli tracić kontrolę nad piciem. Gdy Agata Passent była w podstawówce, w wieku około 10-11 lat, uświadomiła sobie, że alkohol stał się nieodłącznym elementem życia jej matki. 

„Ale nie pamiętam z tego czasu żadnej drastycznej sceny. Jej choroba alkoholowa postępowała powoli. Zaczęło się od tego, że była osobą towarzyską. Nie lubiła samotności. Ciągle się bawiła, wychodziła do znajomych”, wspominała w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim dla „Gazety Wyborczej” w listopadzie 2010 roku.

Niestety, choroba postępowała nieubłaganie. Agnieszka Osiecka pogrążała się w niej coraz bardziej, traciła kontrolę nad wszystkim i z powodu swojego postępowania pod wpływem alkoholu dostarczała córce kolejnych powodów do wstydu.

„Potem przez całe lata była na okrągło w stanie podchmielenia. Długo potrafiła to kontrolować, w końcu kontrolę straciła. Pamiętam uroczystość na zakończenie swoich studiów. Koledzy, ich rodzice, mama z tatą, pełna sala. Prosiłam ją: „Nie pij chociaż dzisiaj”. „Dobrze, córeczko, nie ma sprawy”. A potem się upiła, wszyscy widzieli. Wiecznie te cholerne niespełnione obietnice”, stwierdziła gorzko córka poetki.

Zdarzały się również okresy, w których artystka nie piła. Po nich jednak znowu sięgała po kieliszek. Wówczas wystarczyła niewielka ilość trunku, by się upiła.

„Po długim okresie picia wystarczało pół kieliszka, żeby się zalać. A inni mówili: „Nie jest pijaczką, przecież to był tylko naparstek”, przytacza ich wypowiedzi Agata Passent.

Czytaj też: Dariusz Krupa chciałby odzyskać kontakt z Allanem. Nie rozmawiali ze sobą od lat

Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej
Fot. Michal Sadowski / Forum

Agnieszka Osiecka i Agata Passent

Córka Agnieszki Osieckiej wielokrotnie musiała wyciągać matkę ze słynnego Baru Saks na Saskiej Kępie. Poetka uwielbiała w nim przesiadywać. Według miejskich legend, właśnie tam miała pisać teksty słynnych piosenek oraz wiersze. Niestety, była to też okazja do oddawania się zgubnemu nałogowi.  „Nie chciała być wyciągnięta. Wystarczyła wymiana spojrzeń i wiedziałam, że sytuacja jest zaawansowana. Ktoś tam ją potem doprowadzał, bo wśród alkoholików jest cała siatka wzajemnej pomocy i solidarności”, relacjonowała Agata Passent. 

Nie inaczej było w trakcie rodzinnych, wakacyjnych wyjazdów. Agnieszka Osiecka w ich trakcie uwielbiała spędzać czas w gronie ludzi i pić. Jej córka w tym czasie siedziała samotnie w pokoju. Czuła się zagubiona i rozbita. Tym bardziej, że matka nie chciała lub nie potrafiła rozmawiać o problemie, który z czasem zdominował jej życie.

„Pamiętam szczere rozmowy o facetach, o miłości, seksie, antykoncepcji. Liczyła, że te nauki pozwolą chociaż mi ułożyć sobie życie rodzinne. Ale o alkoholu nigdy nie mówiła. Próbowałam pytać wprost, potem w listach. „Po co ten alkohol?”, „Dlaczego jesteś smutna?”, „Czy czujesz się samotna?”. Zawsze się wymigiwała, uciekała w jakieś żarty. Albo zaprzeczała. „Znowu piłaś?”. „O, nie, troszeczkę tylko”, podkreślała ponad dekadę temu w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim.

I dodawała, że w otoczeniu słynnej poetki nieustannie walały się butelki po wódce. „Szłam do niej i wszędzie znajdowałam butelki, żelazna klasyka. Dręczyło mnie, że może są jakieś ukryte powody, dla których mama pije. Ale nie mogłam się przebić do prawdy. W końcu zaczęłam szukać tych powodów w sobie”, zwierzała się gorzko Agata Passent.

W jej głowie kłębiły się pytania. Dlaczego mama pije? Dlaczego woli spędzać czas z kolegami od kieliszka a nie ze mną? Czy jest jakiś ukryty powód, dla którego nie wyobraża sobie dnia bez alkoholu? Czy jest we mnie coś, co sprawia, że nie chce spędzać ze mną czasu? W tym niewyobrażalnie trudnym czasie mogła liczyć na tatę. Daniel Passent chodził z córką do lekarzy i poradni. Sam jednak miał taktykę wychwalania Agnieszki Osieckiej, by zrekompensować Agacie Passent koszmar związany z nałogiem byłej partnerki. To tylko pogłębiało traumę. Wody w usta nabierali również przyjaciele artystki. Twierdzili, że „poeci tak mają”. Choroba alkoholowa matki, kłębiące się w głowie pytania i brak poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia sprawiły, że córka Agnieszki Osieckiej zachorowała na depresję. 

„Włosy wychodziły mi garściami. Chodziłam po szpitalach, bo oczywiście myślałam, że mam raka albo coś równie strasznego”, zwierzała się.

Dzięki terapii w Stanach Zjednoczonych, w których studiowała, zrozumiała, że wina nie leży w niej i że nie jest odpowiedzialna za życie sławnej mamy. To pomogło jej stanąć na nogi i rozpocząć nowe życie. A Agnieszka Osiecka? W notatkach, które codziennie robiła, dawała upust emocjom. Wiedziała, że jest chora. Była na siebie wściekła, ale jednocześnie bezradna. Wyrzuty sumienia jedynie pogłębiały chorobę. W końcu alkoholicy potrafią radzić sobie z emocjami w jeden sposób – pijąc. 

Mimo tej niezwykle skomplikowanej relacji, Agata Passent wielokrotnie deklarowała, że mamę kocha. Dba o jej dorobek i pamięć. Nie zamieniłaby jej również na żadną inną mamę... Od niej nauczyła się wrażliwości i miłości do ludzi oraz słuchania ich. Jednocześnie nie robiła z nałogu matki tematu tabu. Po raz pierwszy szczerze opowiedziała o nim w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” w 1997 roku, tuż po śmierci sławnej poetki. 

„Wiedziałam, że zrobiłam dobrze. Przeczytałam dużo tego typu wywiadów w prasie amerykańskiej i wszystkie książki profesora Osiatyńskiego. Nie można milczeć, może to kogoś innego uratuje”, podkreślała po latach. Żałuje jednego - że jej mama się nie leczyła...

Sprawdź też: Karolina Szostak z mamą Marylą: „Zamieniłyśmy się rolami. Kiedyś mama bardzo dbała o mnie. Teraz ja tak samo dbam o nią.

Agnieszka Osiecka, Warszawa, 01.06.1991.
Fot. Michal Sadowski / Forum

Agnieszka Osiecka, Warszawa, 01.06.1991.

Przyjaciele o alkoholizmie Agnieszki Osieckiej: „lubiła pić wódkę, alkohol ją rozluźniał”

Temat powrócił w książce „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. Tam żona Daniela Olbrychskiego, Krystyna Demska-Olbrychska wspominała, jak słynna poetka upijała się w trakcie ich spotkań. „Kiedy przyjeżdżała Agnieszka, całe noce chodziłyśmy po klubach i piłyśmy wódkę. (...) Była alkoholiczką. Pamiętam, jak przychodziłyśmy do Klubu Związków Twórczych we Wrocławiu, a to było w czasach, kiedy nie można było zamówić całej butelki wódki”, relacjonowała.

„Podawano ją w kieliszkach. No więc Agnieszka mówiła: "To poproszę dziesięć pięćdziesiątek". I kelner przynosił tacę z kieliszkami, a potem kolejną i kolejną. Ona lubiła pić wódkę, alkohol ją rozluźniał, była bardziej otwarta, żartowała. Nigdy jednak nie widziałam jej, żeby piła do upadłego. Był moment, że wstawała i szła do pokoju. Do picia na umór miała inne towarzystwo”, tłumaczyła żona słynnego aktora.

Także Hanna Bakuła, bliska przyjaciółka Agnieszki Osieckiej potwierdziła, że w jej domu wielokrotnie odbywały się libacje alkoholowe z udziałem znajomych lub innych uzależnionych. 

Hanna Bakuła, AgnieHanna Bakuła, Agnieszka Osieckaszka Osiecka
Fot. MAREK ZIELINSKI/East News

Hanna Bakuła i Agnieszka Osiecka

Maryla Rodowicz broni Agnieszki Osieckiej: „nie widziałam, żeby ona tak piła”

Nieco odmienne zdanie od reszty bliskich poetce osób ma królowa polskiej piosenki. Twierdzi, że problem alkoholizmu Agnieszki Osieckiej został wyolbrzymiony, także w serialu TVP.

„Przeszkadza mi też ilość alkoholu, który aż wylewa się z ekranu. Agnieszka przez cały czas pije, w ręce trzyma butelkę i pije z gwinta. W każdym odcinku jest dużo tego alkoholu. Znałam Agnieszkę naprawdę długo, bo ponad 20 lat i nie widziałam, żeby ona tak piła. Może wieczorem, może na jakimś spotkaniu, ale w ciągu dnia absolutnie nie”, zapewniała Maryla Rodowicz w rozmowie z serwisem Plejada, oceniając produkcję telewizji publicznej.

Jak było naprawdę? Tego już nigdy się nie dowiemy...  

Czytaj też: Marianna Dufek wspomina Kamila Durczoka. Dziennikarz świętowałby dziś urodziny...

Agnieszka Osiecka niemal przez całe życie zmagała się z alkoholizmem:

Agnieszka Osiecka, 1965
Fot. PAP/Erazm Ciołek

O walce z nałogiem Agnieszki Osieckiej po raz pierwszy po jej śmierci w 1997 roku opowiedziała jej córka Agata Passent:

Agnieszka Osiecka, Agata Passent, 1975
Fot. PAP/Woody Ochnio

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat 30% na nowoczesne meble,... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat 30% na nowoczesne meble, lampy i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na kare24.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
Rabat 25%
Rabat 25%
Rabat obowiązuje w salonach re... więcej»
Zobacz
+
Rabat 25%
Online
Stacjonarnie

Rabat obowiązuje w salonach regularnych i na www.ochnik.com przy zakupie nieprzecenionych produktów z kolekcji Wiosna-Lato 2024 za min. 199 zł. Szczegóły dostępne w salonach i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 100 zł
-20% przy zakupach za min. 100 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 100 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 100 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.tezenis.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.