Al Bano i Romina Power
Fot. East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Romina Power i Al Bano mieli świat u stóp. Rodzinna tragedia zakończyła ich małżeństwo

„To było 26 lat raju i pięć lat piekła”

Marta Nawacka 20 maja 2023 18:49
Al Bano i Romina Power
Fot. East News

To była miłość na przekór rozsądkowi, budząca duże emocje. Gdy się poznali, on miał 24 lata. Ona była o osiem lat młodsza. Mimo wielu przeszkód Al Bano i Romina Power wzięli ślub i założyli rodzinę. Doczekali się czwórki dzieci, odnosili sukces za sukcesem – również poza granicami rodzimych Włoch. Gdy wydawało się, że będą idealnym przykładem na bajkowe, długie, wspólne życie, spadła na nich tragedia, która zmieniła wszystko... Przypominamy ich przejmującą historię z okazji 80. urodzin muzyka.

Al Bano i Romina Power – nieakceptowalny mezalians

Al Bano, a właściwie Albano Carrisi, w wieku 16 lat postanowił poszukać szczęścia poza ubogą, rodzinną wioską. Gdy trafił do Mediolanu, jego życie nie od razu uległo poprawie. Zdarzało się nawet, że sypiał na dworcu. Pracował jako robotnik, potem był kelnerem w „Al Dollaro”. Któregoś dnia znalazł w gazecie ogłoszenie, że Adriano Celentano szuka „nowych głosów”. „Oczywiście nie miałem wątpliwości, że to ja jestem owym głosem. Stawiłem się na przesłuchanie i okazało się, że to prawda!”, wspominał wokalista. Adriano Celentano był ikoną włoskiej muzyki rozrywkowej. Dostrzegł talent młodego Albano i otworzył przed nim drzwi do kariery, wcześniej zmieniając mu nieco imię. Od tamtego momentu muzyk był znany jako Al Bano.

Dzięki pomocy Adriano Celentano w wieku 17 lat Al Bano nagrał piosenkę „Nel sole”, która szybko dotarła na szczyt włoskiej listy przebojów. Przystojny muzyk pojawiał się we wszystkich gazetach, a z czasem upomniał się o niego również świat filmu. Gdy miał 24 lata na planie produkcji zatytułowanej „Nel sole”, tak jak jego piosenka, poznał ją. Romina Power miała wówczas zaledwie 16 lat. Różnica wieku w niczym im jednak nie przeszkadzała i para zakochała się w sobie po uszy. Ich związek był jednak nie do zaakceptowania dla rodziny dziewczyny. Była córką aktorów znanych w Hollywood: Tyrone'a Powera i Lindy Christian. Sprzeciwiali się relacji córki z Al Bano, który, mimo że utalentowany, to pochodził z biednej, wiejskiej rodziny. To był prawdziwy mezalians.

Czytaj też: Byli idealną parą na scenie, a poza nią przyrzekali sobie miłość po grób. Co się stało z Elizą Grochowiecką z duetu Andrzej i Eliza?

Romina Power i Al Bano, Cannes, 1983
Fot. FARABOLAFOTO/EAST NEWS

Romina Power i Al Bano, Cannes, 1983 rok

Romina Power i Al Bano, Albano Carrisi, córka pary Ylenia Carrisi, początek lat 90. XX wieku
Fot. Helmut Reiss/United Archives via Getty Images

Romina Power i Al Bano, córka pary Ylenia Carrisi, początek lat 90. XX wieku

Miłość szła w parze z karierą. Sielankę zakończyła tragedia

Romina Power i Al Bano nie zrezygnowali jednak pod naciskiem rodziny z łączącego ich uczucia. Ostatecznie w lipcu 1970 roku wzięli ślub. Linda Christian przestała się już sprzeciwiać związkowi córki, bo okazało się, że 19-letnia Romina była wówczas w ciąży. W listopadzie tego samego roku urodziła się ich pierwsza pociecha, Ylenia. Z czasem zakochani powitali na świecie jeszcze trójkę dzieci: syna Yariego oraz dwie córki, Cristel i Rominę. Jeszcze w 1970 roku małżonkowie zadebiutowali w rodzinnym duecie. Na swoim koncie mieli udział w konkursie Eurowizji (dwukrotnie zajęli siódme miejsce) oraz na festiwalach w San Remo. Jednak przełom nastąpił na początku lat 80., kiedy nagrali płytę z wielkim przebojem „Sharazan” oraz sprzedany w 6-milionowym nakładzie album, na którym królował hit „Felicita”. W 1984 roku utwór „Ci sara” przyniósł im wygraną w San Remo.

Wydawało się, że lepiej być nie może. Al Bano i Romina Power mieli wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Byli zakochani, młodzi, bogaci, mieli dzieci, robili karierę, a ludzie nucili ich piosenki. Niestety przyszedł dzień, który zburzył ich rodzinną idyllę... W 1994 roku zaginęło ich najstarsze dziecko, córka Ylenia. Dziewczyna była studentką literatury, znała kilka języków, chciała pisać książki. Wyruszyła w podróż po Ameryce. Niestety jej życie się skomplikowało. Zakochała się w ulicznym grajku, który był od niej starszy o 30 lat, a do tego zaczęła brać narkotyki. To właśnie pod wpływem heroiny młoda kobieta miała rzucić się do rzeki Missisipi... Nigdy jednak nie odnaleziono jej ciała.

Po latach Al Bano wydaje się pogodzony z tym, co się stało. Romina Power w dalszym ciągu jest pewna, że jej córka żyje. Co roku w urodziny Ylenii prosi w mediach, by dała jej jakiś znak życia. Zaginięcie córki odcisnęło bolesne piętno na Rominie. Zrozpaczona kobieta zwróciła się nawet o pomoc do polskiego jasnowidza, Krzysztofa Jackowskiego. „Było to dla mnie olbrzymie zaskoczenie i wielki zaszczyt”, przyznał wówczas mężczyzna. Jednak szczegóły jego wizji oraz zaginięcia Ylenii pozostają tajemnicą.

Zobacz także: Zmieniła ją osobista tragedia... Jak dziś wygląda Romina Power?

Romina Power i Al Bano, Festival di Sanremo 1991
Fot. Massimo Sestini/FARABOLAFOTO/EAST NEWS

Romina Power i Al Bano, Festival di Sanremo 1991 rok

Romina Power i Al Bano
Fot. BENAROCH/EAST NEWS

Romina Power i Al Bano

Więcej lat raju niż piekła

Zaginięcie córki było początkiem końca małżeństwa Al Bano i Rominy Power. „Po zniknięciu Ylenii poczułem, że nasza rodzina dotarła do kresu, a wspaniała kobieta, z którą spędziłem 26 lat, z dnia na dzień stała się innym człowiekiem”, zwierzył się artysta w wywiadzie dla magazynu Oggi. Małżonkowie próbowali jeszcze walczyć o swoją miłość i ratować związek, jednak bez skutku. W 1999 roku zdecydowali się rozwieść. „To było 26 lat raju i pięć lat piekła”, pisał Al Bano w swojej autobiografii. Po raz ostatni zagrali razem koncert 4 października 1998 roku.

Mimo zakończenia kariery w duecie, żadne z wokalistów nie zrezygnowało z kariery artystycznej. Piosenkarz niemal co rok wydawał nowy album, wziął udział w reality show „L'Isola dei Famosi” wraz z najmłodszą córką, Rominą, a z nową partnerką, Loredaną Lecciso, doczekał się dwójki dzieci. Romina Power w 2007 roku przeprowadziła się do USA. Chciała rozwijać się jako malarka i pisarka, jednak bez sukcesów i w końcu zniknęła z życia publicznego. Zastanawiała się nad powrotem do Włoch. W Mediolanie miała wystawy obrazów, była także jurorką w jednej z edycji „Tańca z gwiazdami”.

W 2013 roku Al Bano i Romina Power niespodziewanie ponownie stanęli razem na scenie, by świętować 70. urodziny mężczyzny. Po dwóch jubileuszowych koncertach postanowili wrócić do współpracy. Pojawiały się plotki, że ponownie połączyły ich nie tylko sprawy zawodowe, jednak nie ma na nie żadnego potwierdzenia. Para wystąpiła także ponad cztery lata temu w Polsce podczas Sylwestra Marzeń z TVP2 w 2018 roku. „Kiedy osiągnę 80-tkę, będę musiał zmienić swoje życie”, wyznał 78-letni wówczas Al Bano. Po przejściu na muzyczną emeryturę artysta chce zająć się produkcją wina: jest właścicielem winnicy na południu Włoch. „Moim marzeniem jest wyprodukowanie 5 mln butelek wina rocznie. Teraz produkuję ich 1,3 mln. I myślę, że mi się uda”, zapewnia muzyk.  

Czytaj również: Zaginiona córka Rominy Power i Al Bano żyje? Była widziana na dworcu w Wenecji!

Romina Power i Al Bano, 27.11.2014
Fot. SCHNEIDER PRESS/SIPA/EAST NEWS

Romina Power i Al Bano, 27.11.2014

Romina Power i Al Bano, Sylwester Marzeń z TVP2, Zakopane, 31.12.2018
Fot. Piotr Korczak /REPORTER

Romina Power i Al Bano, Sylwester Marzeń z TVP2, Zakopane, 31.12.2018

Romina Power i Al Bano, 4.06.2019
Fot. Cristiano Minichiello/AGF/SIPA/SIPA/East News

Romina Power i Al Bano, 4.06.2019

Źródło: magazyn RETRO

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.