Anoushka Shankar
Fot. Anoushka Shankar of Jeevan Music / Artist Management
ZE ŚWIATA MUZYKI

Grała ze Stingiem i Lennym Kravitzem. Teraz broni uchodźców. Kim jest Anoushka Shankar?

Olga Figaszewska 15 października 2016 08:00
Anoushka Shankar
Fot. Anoushka Shankar of Jeevan Music / Artist Management

Najbardziej znana i utytuowana artystka w Indiach, grająca na sitarze. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grammy. Od 2011 roku, związana z legendarną wytwórnia DeutcheGrammophon.

Anoushka Shankar przylatuje do Polski. W najbliższą sobotę tj. 22.10.2016 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej zagra pierwszy koncert w Warszawie.

 

Na scenie występowała z artystami światowej sławy m.in.: Stingiem, Philipem Glassem, Lennym Kravitzem, ze swoją przyrodnią siostrą Norah Jones, a także ojcem - mistrzem gry na sitarze Ravi Shankarem. Przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 9 lat od gry na gitarze.

 

Anoushka Shankar
Fot. Anoushka Shankar of Jeevan Music / Artist Management

 

 

Polecamy też: Zrealizował marzenia, zagrał na wulkanie, oświadczył się na scenie. Wywiad z Grzechem Piotrowskim

 

Jej muzyka to mieszanka różnych gatunków muzycznych: flamenco, jazz, zachodnia muzyka klasyczna, elektroniczne nuty czy indyjskie brzmienia, głęboko zakorzeniona w indyjskiej muzyce klasycznej.

 

W kwietniu tego roku, został wydany premierowy album „Land of Gold”. Koncert w Filharmonii Narodowej, to część trasy koncertowej artystki, promującej najnowszy krążek. Po wizycie w Polsce, wylatuje do Nowego Jorku, gdzie 3-5.10.2016, zagra trzy koncerty w Lincoln Center.

 

Wrażliwość na sprawy społeczne od zawsze przekładała się w dużym stopniu na jej twórczość. Artystka w swoich utworach nigdy nie bała się poruszać trudnych tematów, mocno podkreślając solidarność z ludźmi, którzy na co dzień doświadczają przemocy czy traumy. Poprzez najnowsze dzieło, Anoushka chce zwrócić uwagę na cierpienia uchodźców, ofiary wojen, a także wszechobecną niesprawiedliwość. Dedykuje krążek wszystkim, którzy szukają szczęścia, walczą o przyszłość i często płacą za to wysoką cenę - własnego życia.

 

Anoushka Shankar
Fot. Anoushka Shankar of Jeevan Music / Artist Management

 

"Land of Gold" stało się dla mnie sposobem na wyrażenie moich uczuć wobec ostatnich wydarzeń na świecie. W tej muzyce płaczę, bo jestem przeciwna niesprawiedliwości - wyznała artystka. Gościnnie na płycie użyczyli swojego głosu i wsparli sprzeciw wobec sytuacji uchodźców m.in.: M.I.A, śpiewaczka Alev Lenz, aktorka Vanessa Redgrave. Jak sama przyznała, najnowszy album jest najmocniejszym artystycznym wyrazem w jej dotychczasowej karierze. W efekcie do naszych rąk trafiają emocje, wzruszenia - wszystko zamknięte w refleksyjnej muzyce i hipnotyzujących dźwiękach sitaru. - Pozwoliłam sitarowi płynąć. Jest zły, jest słodki, jest smutny. Jego brzmienie wypełnia cały album, dzięki czemu udało nam się stworzyć jednolite brzmienie, pewną całośćopowiedziała w jednym z wywiadów promujących płytę.

 

Patronat Honorowy nad koncertem Anoushki Shankar w Warszawie objął Jego Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce Pan Ajay Bisaria.

Organizatorem koncertu jest agencja STX Jamboree.

Bilety dostępne na stronie Eventim.pl oraz w kasach Filharmonii.

 

Zobacz też: „Tu muzyka wibruje. Ciągle słyszę jazz”. Za co Tomasz Stańko pokochał Nowy Jork?

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.