Piotr Bajor, Dziewczeta z Nowolipek 1985, Barbara
Fot. Piotr Bajor w filmie "Dziewczęta z Nowolipek" reż. Barbara Sass, 1985. FOT. EAST NEWS/POLFILM
niezwykłe relacje

Michał i Piotr Bajorowie pochodzą z kochającej się rodziny. Jak potoczyły się losy młodszego z braci, Piotra?

Ich mama, Maria Bajor, mówiła, że Michał był dla niej otwartą kartą, ale Piotr — zagadką

Agnieszka Dajbor 20 marca 2023 13:22
Piotr Bajor, Dziewczeta z Nowolipek 1985, Barbara
Fot. Piotr Bajor w filmie "Dziewczęta z Nowolipek" reż. Barbara Sass, 1985. FOT. EAST NEWS/POLFILM

Obaj bracia Bajorowie byli związani z rodzicami i swoim rodzinnym domem. Mieli też zawsze artystyczne zdolności. Michał Bajor to jeden z najbardziej znanych wokalistów, wspaniały interpretator piosenek Jacquesa Brela, Charlesa Aznavoura, Edith Piaf. Ma też bogaty, własny repertuar, pisali dla niego najwięksi — Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Magda Czaplińska. Właśnie wydał nowy album "No, A Ja?"Sam wokalista mówi, że „oddał życie muzyce”. Nie ma własnej rodziny, dzieci. Czasem zapominamy, że jest również aktorem, znanym choćby z roli Nerona w „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. 

Jego młodszy o trzy lata brat, Piotr, nie zrobił aż takiej kariery, ale ma szczęśliwą rodzinę i dom. A jego córka Bogumiła – skrzypaczka i wokalistka – jest ulubienicą swojego wujka, Michała. W świątecznym czasie można posłuchać na YouTubie kolęd, które Michał Bajor nagrał w 2018 roku, m.in. z siostrzenicą. Śpiewają razem piękną kolędę „Lulajże Jezuniu”. Jak ułożyło się życie Piotra Bajora?

Piotr Bajor
Fot. Piotr Bajor, kadr z filmu "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany" 1985, reż. Wojciecha J. Hasa. FOT. EAST NEWS/POLFILM

Piotr i Michał Bajor: utalentowane rodzeństwo 

Piotr Bajor urodził się w 1960 roku w Opolu, jego starszy brat jeszcze w Głuchołazach, mieście, w którym poznali się ich rodzice. To był kochający się, mądry, artystyczno- pedagogiczny dom. Ryszard Bajor – tata braci, kresowiak, był aktorem-lalkarzem, mama - Maria nauczycielką wychowania początkowego, udzielała się też w harcerstwie. Mówiła, że o ile Michał był dla rodziny otwartą kartą, właściwie zawsze było wiadomo, w którą pójdzie stronę, o tyle Piotr był zagadką.

Młodszy z braci uchodził za skromnego, spokojnego i… wszechstronnie uzdolnionego. Piotr Bajor zapamiętał, że „życie w domu koncentrowało się w kuchni, przy stole. Kiedy wracałem ze szkoły, stół okupował tato, rozkładał na nim swoje przybory do malowania, robił do teatru kukiełki i dekoracje. Albo nad stołem stała mama i lepiła pierogi” (cytuję za encyklopediateatru.pl).

Zobacz też: Zbigniew Buczkowski od lat zachwyca na ekranie. Jak wygląda życie aktora?

Bracia Bajorowie
Fot. Michał i Piotr Bajorowie w filmie "Limuzyna Daimler-Benz", 1981. FOT. INPLUS/EAST NEWS
Bracia Bajorowie
Fot. fot. JERZY KOŚNIK

Kim jest brat Michała Bajora?

Michał – zwany przez przyjaciół Misiem, zawsze lubił grać, występować, dobrze czuł się na scenie. Należał do teatralnej grupy ojca, która dawała przedstawienia w okolicznych miejscowościach. Jako 7-latek zagrał Wilka w przedstawieniu „Czerwonego kapturka”. Zrobił to tak dobrze, że dzieci nawet się go trochę bały, Ale gdy po spektaklu zdjął głowę drapieżnika, wszyscy się śmieli. Miał 13 lat, kiedy wziął udział w eliminacjach do Festiwalu w Opolu. Jako 17-latek zadebiutował w telewizyjnym filmie Agnieszki Holland „Wieczór u Abdona” u boku samej Beaty Tyszkiewicz.

Po Festiwalu w Zielonej Górze dostał propozycję wyjazdu do Włoch, ale wtedy rodzice zaprotestowali. „Powiedziałam »stop«, nigdzie nie pojedziesz, dopóki nie zdasz matury. A potem rób, co chcesz, jesteś dorosły, odpowiadasz za swoje czyny. Poza tym ani ja, ani mąż do niczego synów nie zmuszaliśmy. Mieli dużą swobodę. Cieszę się, że znaleźli swoje miejsce w życiu, ale żadnych zasług sobie nie przypisuję”, wspominała Maria Bajor. Nikt w rodzinie nie dziwił się, że Michał poszedł do Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Zobacz też: Kiedy się poznali, zakochała się na zabój. Kim była Mary Ellen Fox, ostatnia żona Leopolda Tyrmanda?

Piotr Bajor
Fot. Nagrody dla najpopularniejszych twórców, od lewej: Piotr Bajor, Bogusław Kaczyński, Laura Łącz i Krzysztof Chamiec, lata 80. fOT. PAP/Teodor Walczak

Brat Michała Bajora: kariera

Piotr miał zdolności po ojcu, skończył liceum plastyczne, składał papiery na ASP, ale, ku zaskoczeniu całej rodziny, również on zdecydował się na studia aktorskie w Szkole Teatralnej. Skończył ją w 1984 roku. Jeszcze jako student zagrał wraz z bratem w głośnym filmie Filipa Bajona „Limuzyna Daimler Benz” w 1981 roku. Michał Bajor wspominał potem, po wielu latach, że na tym planie wreszcie się z bratem dobrze poznali.

Obu braciom wróżono wtedy wielką karierę. Ułożyła się trochę inaczej, bo Michał Bajor przede wszystkim śpiewa i z tego jest najbardziej znany. Piotr Bajor zagrał wiele ról w teatrach Polskim, Dramatycznym, w Teatrze Telewizji, grał u znakomitych reżyserów: Mikołaja Grabowskiego, Jana Englerta, Jerzego Grzegorzewskiego. Nie jest jednak tak znany, jak brat.

Zobacz też: Adam Pawlikowski i Teresa Tuszyńska: Książę i Tetetka, czyli najsmutniejsza historia miłosna PRL-u

Piotr Bajor z żona
Fot. Aktorska para - Ewa Domańska i Piotr Bajor na jubileuszu Niny Andrycz, 2000 rok. FOT. Studio69/Forum

Piotr Bajor: życie prywatne 

W latach 80. Piotr Bajor poznał śliczną aktorkę Ewę Domańską, która debiutowała w „Austerii” Jerzego Kawalerowicza. Oboje byli z tego samego rocznika Szkoły Teatralnej, a potem grali w Teatrze Polskim. Są od lat szczęśliwym małżeństwem, wspólnie występują w przygotowanych przez siebie spektaklach, które reżyseruje Ewa Domańska. Na przykład przedstawieniu opartym na listach Chopina i George Sand. Albo w spektaklu „Szymborska, Herbert. Próba”. 

Ich córka Bogumiła Bajor odziedziczyła po rodzinie artystyczne zdolności. W tym roku cała rodzina przeżyła bardzo odejście Marii Bajor, mamy obojga braci. Te święta, już bez obojga rodziców, będą pewnie inne. Ale jak zawsze obchodzone w rodzinnym gronie. Michał Bajor opowiadał Małgorzacie Kroczyńskiej z „Nowej Trybuny Opolskiej”, że spędził kiedyś święta w Ameryce i było bardzo miło, ale nie chciałby tego powtórzyć. Przynajmniej nie wtedy, gdy ma tutaj rodzinę

Czytaj także: Michał Bajor przekazał smutną wiadomość o śmierci mamy: „Odeszła w śnie i nie cierpiała”

Korzystałam m.in. z tekstu Małgorzaty Kroczyńskiej „Urodzeni artyści”, Nowa trybuna Opolska, 2006.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.