Piotr Bajor, Dziewczeta z Nowolipek 1985, Barbara
Fot. Piotr Bajor w filmie "Dziewczęta z Nowolipek" reż. Barbara Sass, 1985. FOT. EAST NEWS/POLFILM
niezwykłe relacje

Michał i Piotr Bajorowie pochodzą z kochającej się rodziny. Jak potoczyły się losy młodszego z braci, Piotra?

Ich mama, Maria Bajor, mówiła, że Michał był dla niej otwartą kartą, ale Piotr — zagadką

Agnieszka Dajbor 20 marca 2023 13:22
Piotr Bajor, Dziewczeta z Nowolipek 1985, Barbara
Fot. Piotr Bajor w filmie "Dziewczęta z Nowolipek" reż. Barbara Sass, 1985. FOT. EAST NEWS/POLFILM

Obaj bracia Bajorowie byli związani z rodzicami i swoim rodzinnym domem. Mieli też zawsze artystyczne zdolności. Michał Bajor to jeden z najbardziej znanych wokalistów, wspaniały interpretator piosenek Jacquesa Brela, Charlesa Aznavoura, Edith Piaf. Ma też bogaty, własny repertuar, pisali dla niego najwięksi — Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Magda Czaplińska. Właśnie wydał nowy album "No, A Ja?"Sam wokalista mówi, że „oddał życie muzyce”. Nie ma własnej rodziny, dzieci. Czasem zapominamy, że jest również aktorem, znanym choćby z roli Nerona w „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. 

Jego młodszy o trzy lata brat, Piotr, nie zrobił aż takiej kariery, ale ma szczęśliwą rodzinę i dom. A jego córka Bogumiła – skrzypaczka i wokalistka – jest ulubienicą swojego wujka, Michała. W świątecznym czasie można posłuchać na YouTubie kolęd, które Michał Bajor nagrał w 2018 roku, m.in. z siostrzenicą. Śpiewają razem piękną kolędę „Lulajże Jezuniu”. Jak ułożyło się życie Piotra Bajora?

[Ostatnia aktualizacja tekstu na VUŻ 16.02.2024 r.]

Piotr Bajor
Fot. Piotr Bajor, kadr z filmu "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany" 1985, reż. Wojciecha J. Hasa. FOT. EAST NEWS/POLFILM

Piotr i Michał Bajor: utalentowane rodzeństwo 

Piotr Bajor urodził się w 1960 roku w Opolu, jego starszy brat jeszcze w Głuchołazach, mieście, w którym poznali się ich rodzice. To był kochający się, mądry, artystyczno- pedagogiczny dom. Ryszard Bajor – tata braci, kresowiak, był aktorem-lalkarzem, mama - Maria nauczycielką wychowania początkowego, udzielała się też w harcerstwie. Mówiła, że o ile Michał był dla rodziny otwartą kartą, właściwie zawsze było wiadomo, w którą pójdzie stronę, o tyle Piotr był zagadką.

Młodszy z braci uchodził za skromnego, spokojnego i… wszechstronnie uzdolnionego. Piotr Bajor zapamiętał, że „życie w domu koncentrowało się w kuchni, przy stole. Kiedy wracałem ze szkoły, stół okupował tato, rozkładał na nim swoje przybory do malowania, robił do teatru kukiełki i dekoracje. Albo nad stołem stała mama i lepiła pierogi” (cytuję za encyklopediateatru.pl).

Zobacz też: Jolanta Nowak zachwyciła w "najbardziej bezwstydnej komedii PRL-u". Dlaczego porzuciła aktorstwo?

Bracia Bajorowie
Fot. Michał i Piotr Bajorowie w filmie "Limuzyna Daimler-Benz", 1981. FOT. INPLUS/EAST NEWS
Bracia Bajorowie
Fot. fot. JERZY KOŚNIK

Kim jest brat Michała Bajora?

Michał – zwany przez przyjaciół Misiem, zawsze lubił grać, występować, dobrze czuł się na scenie. Należał do teatralnej grupy ojca, która dawała przedstawienia w okolicznych miejscowościach. Jako 7-latek zagrał Wilka w przedstawieniu „Czerwonego kapturka”. Zrobił to tak dobrze, że dzieci nawet się go trochę bały, Ale gdy po spektaklu zdjął głowę drapieżnika, wszyscy się śmieli. Miał 13 lat, kiedy wziął udział w eliminacjach do Festiwalu w Opolu. Jako 17-latek zadebiutował w telewizyjnym filmie Agnieszki Holland „Wieczór u Abdona” u boku samej Beaty Tyszkiewicz.

Po Festiwalu w Zielonej Górze dostał propozycję wyjazdu do Włoch, ale wtedy rodzice zaprotestowali. „Powiedziałam »stop«, nigdzie nie pojedziesz, dopóki nie zdasz matury. A potem rób, co chcesz, jesteś dorosły, odpowiadasz za swoje czyny. Poza tym ani ja, ani mąż do niczego synów nie zmuszaliśmy. Mieli dużą swobodę. Cieszę się, że znaleźli swoje miejsce w życiu, ale żadnych zasług sobie nie przypisuję”, wspominała Maria Bajor. Nikt w rodzinie nie dziwił się, że Michał poszedł do Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Zobacz też: Jan Piechociński: choć w latach 80. był gwiazdą polskiego kina, nie wystarczało mu na życie. Uratowała go rola w "Klanie"

Piotr Bajor
Fot. Nagrody dla najpopularniejszych twórców, od lewej: Piotr Bajor, Bogusław Kaczyński, Laura Łącz i Krzysztof Chamiec, lata 80. fOT. PAP/Teodor Walczak

Brat Michała Bajora: kariera

Piotr miał zdolności po ojcu, skończył liceum plastyczne, składał papiery na ASP, ale, ku zaskoczeniu całej rodziny, również on zdecydował się na studia aktorskie w Szkole Teatralnej. Skończył ją w 1984 roku. Jeszcze jako student zagrał wraz z bratem w głośnym filmie Filipa Bajona „Limuzyna Daimler Benz” w 1981 roku. Michał Bajor wspominał potem, po wielu latach, że na tym planie wreszcie się z bratem dobrze poznali.

Obu braciom wróżono wtedy wielką karierę. Ułożyła się trochę inaczej, bo Michał Bajor przede wszystkim śpiewa i z tego jest najbardziej znany. Piotr Bajor zagrał wiele ról w teatrach Polskim, Dramatycznym, w Teatrze Telewizji, grał u znakomitych reżyserów: Mikołaja Grabowskiego, Jana Englerta, Jerzego Grzegorzewskiego. Nie jest jednak tak znany, jak brat.

Zobacz też: Żona była moją miłością, mądrością, cierpliwością, mówił Roman Kłosowski, słynny Maliniak z „Czterdziestolatka”

Piotr Bajor z żona
Fot. Aktorska para - Ewa Domańska i Piotr Bajor na jubileuszu Niny Andrycz, 2000 rok. FOT. Studio69/Forum

Piotr Bajor: życie prywatne 

W latach 80. Piotr Bajor poznał śliczną aktorkę Ewę Domańską, która debiutowała w „Austerii” Jerzego Kawalerowicza. Oboje byli z tego samego rocznika Szkoły Teatralnej, a potem grali w Teatrze Polskim. Są od lat szczęśliwym małżeństwem, wspólnie występują w przygotowanych przez siebie spektaklach, które reżyseruje Ewa Domańska. Na przykład przedstawieniu opartym na listach Chopina i George Sand. Albo w spektaklu „Szymborska, Herbert. Próba”. 

Ich córka Bogumiła Bajor odziedziczyła po rodzinie artystyczne zdolności. W 2022 roku cała rodzina przeżyła bardzo odejście Marii Bajor, mamy obojga braci. W tych trudnych, ale i dobrych chwilach rodzina zawsze trzyma się razem. Michał Bajor opowiadał Małgorzacie Kroczyńskiej z „Nowej Trybuny Opolskiej”, że spędził kiedyś święta w Ameryce i było bardzo miło, ale nie chciałby tego powtórzyć. Przynajmniej nie wtedy, gdy ma tutaj rodzinę. 

Czytaj także: Piotr Szczepanik urodził się w Walentynki, ale nie miał szczęścia w miłości. Kobiety, których pragnął odchodziły

Korzystałam m.in. z tekstu Małgorzaty Kroczyńskiej „Urodzeni artyści”, Nowa trybuna Opolska, 2006.

Od lewej: Michał Bajor i aktor Piotr Bajor. Sesja fotograficzna do autorskiej wystawy Krzysztofa Wellmana pt. Rodzin aktorskich portret własny, 1998 r. 

Michał i Piotr Bajorowie pochodzą z kochającej się rodziny. Jak potoczyły się losy młodszego z braci, Piotra?
Fot. meg PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.