Marta Kielczyk, studio „Wiadomości”
Fot. TVP / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Marta Kielczyk przez rok była twarzą „Wiadomości”. Po 25 latach zakończyła współpracę i usunęła się w cień

„Marta to osoba o wielkim potencjale, który został zmarnowany w służbie propagandy jednej partii. A w tym zawodzie twarz ma się jedną”

Maria Elas 25 marca 2024 07:56
Marta Kielczyk, studio „Wiadomości”
Fot. TVP / Forum

Gdy dołączyła do zespołu „Wiadomości” zdziwieni byli wszyscy. Jej byli współpracownicy nie mogli zrozumieć, dlaczego zdecydowała się na taki krok: w przeszłości deklarowała, że jej poglądy znacznie odbiegały od tych promowanych w telewizji publicznej. Jej kariera w TVP trwała jednak zaledwie jeden krótki rok. Wraz ze zmianą władzy w zarządzie została odsunięta od pracy. Kim jest i co dziś robi Marta Kielczyk? 

Marta Kielczyk była twarzą TVP1. Gdy zmieniła redakcje, byli współpracownicy nie kryli zdziwienia

Martę Kielczyk po raz pierwszy we „Wiadomościach” mogliśmy zobaczyć 1 października 2022 r. Jej kariera w programie informacyjnym nie była długa — trwała zaledwie rok — jednakże wywołała niemałe zamieszanie w środowisku dziennikarskim. Jak mówiły osoby, które wcześniej współpracowały z dziennikarką, ta decyzja była przez nich niezrozumiała.

„Jestem zdziwiony, że tak pokierowała swoją karierą, bo ma wszelkie możliwości, by pójść inną drogą”, mówił Dariusz Łukawski, były szef „Panoramy”, oraz dodał: „Jestem zaskoczony, że stała się twarzą tej telewizji. „Wiadomości” są obecnie programem propagandowym, pełnym manipulacji, niedomówień i pokazywania rzeczywistości tylko z jednej strony. To zaprzeczenie etyki dziennikarskiej i zasad obowiązujących program informacyjny publicznego nadawcy. Trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś nie wiedział, gdzie idzie pracować i co tam będzie robić. Duże rozczarowanie”.

Marta Kielczyk bowiem wcześniej deklarowała znacznie inne poglądy niż te, które były wówczas przedstawiane w mediach publicznych. 

Sprawdź także: Poznał Korę niedługo przed śmiercią, zaśpiewał na jej pogrzebie. „To był najtrudniejszy występ w moim życiu"

Marta Kielczyk, Jesienna ramówka TVP, 17 sierpnia 2023
Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Marta Kielczyk, Jesienna ramówka TVP, 17 sierpnia 2023

Kim jest Marta Kielczyk? Wykształcenie, kariera, wiek

Marta Kielczyk urodziła się 23 maja 1974 w Siedlcach. W młodości mieszkała w Rawie Mazowieckiej, gdzie chodziła do szkoły podstawowej, a później także do liceum. Studiowała w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Głównej Handlowej, gdzie kształciła się w kierunku menadżerskim. Jako dziennikarka zadebiutowała w 1993 r. w Radiu Kolor, później zaś związała się z radiową Jedynką. 

W 1999 r. rozpoczęła się jej przygoda z telewizją. Wtedy została prowadzącą „Panoramy” w TVP2. Przez kolejne 25 lat nieprzerwanie pracowała dla Telewizji Polskiej na różnych antenach: pojawiała się w TVP1, TVP2, a także TVP Info. „Bardzo sprawna prezenterka. Dostawała od nas, reporterów, teksty podprowadzające materiały. Za dużo w nich nie zmieniała” opowiadał o niej reporter „Panoramy” Sławomir Matczak. 

W październiku 2022 r. podjęła decyzję, że zacznie współpracę z flagowym programem informacyjnym TVP1 u boku Danuty Holeckiej, Edyty Lewandowskiej i Michała Adamczyka. Niestety nie udało jej się zagrzać fotela w redakcji na długo — zaledwie rok i jeden miesiąc później zmienił się zarząd mediów publicznych, a wraz z nim poznikało wielu dotychczasowych pracowników współtworzących redakcje. Jedną z nich była właśnie Marta Kielczyk, która z dnia na dzień pozostała bez pracy. 

Czytaj też: Został prezesem PKN Orlen, przed laty wyrzucono go ze szkoły. Daniel Obajtek drobił się fortuny

Marta Kielczyk, Tydzień Noblowski, 3 listopada 2022
Fot. TVP / Forum

Marta Kielczyk, Tydzień Noblowski, 3 listopada 2022

Marta Kielczyk zakończyła współpracę z TVP po 25 latach

Na początku marca 2024 r. w mediach pojawiła się informacja, że Marta Kielczyk po 25 latach rozstaje się z TVP. Jak można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu „Telewizja Polska zakończyła współpracę z Panią Martą Kielczyk na mocy porozumienia stron”. Na chwilę obecną nie wiadomo, czym dziennikarka będzie się zajmować. Można by przypuszczać, że chciałaby kontynuować to, co było jej pasją przez ostatnie ćwierć wieku i prowadzić audycje radiowe lub programy telewizyjne. Jej byli współpracownicy mają ku temu jednak niemałe wątpliwości. Jarosław Kulczycki przyznał, że po długiej współpracy z Telewizją Polską może być jej trudno znaleźć nową pracę. „To dla mnie niezwykle przykre, ponieważ Marta to osoba o wielkim potencjale, który został zmarnowany w służbie propagandy jednej partii. A w tym zawodzie twarz ma się jedną” wyznał. 

Sama dziennikarka konsekwentnie milczy w tej sprawie i chwilowo usunęła się w cień.  

Zobacz również: Agata Młynarska i Przemysław Schmidt świętują 10. rocznicę ślubu. Z tej okazji dziennikarka podzieliła się z fanami archiwalnymi zdjęciami

Marta Kielczyk, „Jaka to melodia?”, 20 lipca 2022
Fot. Piętka Mieszko/AKPA
Marta Kielczyk, „Jaka to melodia?”, 20 lipca 2022

TAGI #TVP #Telewizja

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.