Daniel Obajtek
Fot. Piotr Molecki/East News
O tym się mówi!

Został prezesem PKN Orlen, przed laty wyrzucono go ze szkoły. Daniel Obajtek drobił się fortuny

„W każdy piątek jeździł po domach ludzi, którzy potrzebowali pomocy”

Aleksandra Frankowska 22 marca 2024 19:51
Daniel Obajtek
Fot. Piotr Molecki/East News

Protegowany partii PiS i Jarosława Kaczyńskiego, wieloletni prezes Orlenu i osoba krytykowana przez Koalicję Obywatelską. Prywatnie jest rozwiedziony, jego syn został deweloperem, kiedy ojciec przepisał na niego 20 działek. Obecna partnerka jet od niego o 11 lat młodsza. Kim jest Daniel Obajtek i dlaczego jego decyzje wywoływały tyle kontrowersji? 

ZOBACZ TEŻ: Poszedł w ślady ojca, ich relacje były trudne. Jan Młynarski żałuje jednego

Kim jest Daniel Obajtek?

Początkowo Daniel Obajtek zasłynął jako wójt Pcimia, po czym bardzo szybko piął się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej. Mianowano go prezesem PKN Orlen, gdzie zdobył największy rozgłos w Polsce i nie tylko. Dopiero w 2014 roku ukończył studia w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku ochrona środowiska. Wcześniej uczęszczał do technikum weterynaryjnego, z którego go usunięto oraz do technikum rolniczego, które ukończył w 1995 roku. 

„Daniel Obajtek, uczeń IV klasy Technikum Weterynaryjnego z Nowego Targu, przewodniczący niedawno wybranej Krajowej Rady Młodzieży Samorządów Uczniowskich, został po raz drugi wyrzucony ze szkoły. Dyrektor zarzuca mu: destabilizację samorządu, szkalowanie dobrego imienia wychowawcy, szantażowanie rady pedagogicznej, korzystanie z pomieszczeń samorządu do celów prywatnych (a właściwie przenocowanie pijanych absolwentów), uchylanie się od przedstawienia pełnego rozliczenia z działalności gospodarczej samorządu, notoryczne kłamstwa i arogancję w stosunku do nauczycieli, niewypełnianie podstawowych obowiązków ucznia (nieobecności i wyniki w nauce)” - donosiła Rzeczpospolita.

Daniel Obajtek
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska / Forum

Daniel Obajtek mógł od najmłodszych lat obserwować rozwój rodzinnego biznesu, bowiem jego ojciec Jan prowadził firmę budowlaną. Mama Halina często wyjeżdżała do pracy za granicę. Obajtek bardzo chroni swoją prywatność.

Daniel Obajtek: życie prywatne

Prywatnie jest rozwiedziony. Z byłą żoną Agnieszką doczekał się syna Piotra, który otrzymał od ojca 20 działek i jest deweloperem. Według informacji podanych przez Newsweek, byłej żonie zostawił jedno z mieszkań w Myślenicach, które były jego własnością.

W 2021 roku w mediach pojawiła się informacja, że Obajtek związał się z nową partnerką, Pauliną Salą. Według Gazety Wyborczej, para kupiła wspólnie luksusowy apartament na osiedlu Awangarda w Warszawie. Paulina Sala jest 11 lat młodsza od Daniela Obajtka, i pochodzi z Jawornika. Gazeta Wyborcza poinformowała, że kobieta zasiada w kilku radach nadzorczych spółek skarbu państwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieliczni wiedzą, że łączą ich więzy krwi. Gdy zdawała do Akademii Teatralnej, błagał na kolanach, by tego nie robiła

Daniel Obajtek: tajemnice i kontrowersje

Za czasów kadencji wójta w Pcimiu, złośliwi nazywali go "wójtem czekoladką". Wszystko to dlatego, że co piątek jeździł po domach osób potrzebujących i pytał, czego potrzebują. Faktycznie, robił to nie tylko w okresie wyborczym, ale i przez cały czas trwania kadencji. 

"W każdy piątek jeździł po domach ludzi, którzy potrzebowali pomocy, albo tych, którym przytrafiło się nieszczęście. Pytał, czego potrzeba. Te odwiedziny to ewenement, jego pomysł. I robił to nie tylko przed wyborami, tylko przez pełne kadencje, co piątek" - podkreślał na łamach Gazety Krakowskiej Władysław Kurowski z PiS.

Daniel Obajtek
Fot. MACIEJ GOCLON / FotoNews / Forum

Daniel Obajtek przez lata zgromadził również ogromną ilość nieruchomości, których jest właścicielem, bo podobno aż 39. "Jest w księgach wieczystych hotelu, pałacu, trzech domów, dwóch mieszkań, apartamentu i niemal 19 hektarów ziemi. Wszystko warte jest ok. 12,5 mln zł" - mówili dziennikarze wp.pl.

W 2018 roku został prezesem PKN Orlen. Wkrótce pod jego skrzydłami znalazł się również Lotos, PGNiG oraz Polska Press. W międzyczasie OKO.Press ujawniło, że Obajtek zatrudniał w spółkach wielu krewnych, zarówno swoich, jak i ze strony polityków partii PiS. Jednym z nich miał być syn Beaty Szydło, Tymoteusz, który wystąpił z zakonu i posługuje się podobno innym nazwiskiem. W lutym 2024 roku Obajtek został odwołany ze stanowiska prezesa.  

TAGI #polityka

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.