Jakie książki będziemy czytać w 2024 roku? Oto nasz wybór
Powieść laureata literackiej Nagrody Nobla, biografia królowej mody i opowieść o kobiecym gniewie
Wbrew opiniom, że Polacy mało czytają okazuje się, że nie jest z nami tak najgorzej. Na przykład książka Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki” już w październiku sprzedała się w 160 tysiącach egzemplarzy, a wydawnictwo Marginesy robiły dwunasty dodruk. Na początku roku publikowane są rankingi najlepiej zarabiających pisarzy i na tej liście jest kilkoro milionerów. W 2021 roku Remigiusz Mróz sprzedał blisko 900 tysięcy książek i prawdopodobnie mógł zarobić około trzech milionów złotych. Seria dla dzieci o Puciu przyniosła jego autorce Marcie Galwskiej-Kustrze podobne zarobki, podobnie jak seria o Kici Koci Anicie Głowińskiej. W pierwszej piątce był też Andrzej Sapkowski i Olga Tokarczuk. Jak będzie się przedstawiała lista za 2023 rok zobaczymy już niedługo. Tymczasem sprawdziliśmy, co polskie wydawnictwa zaplanowały na 2024 rok.
Amy Odel, "Anna Wintour", wyd. Marginesy
Już na początku roku wielbiciele mody i filmu „Diabeł ubiera się u Prady” będą mogli przeczytać biografię Anny Wintour pióra Amy Odel. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie jakim trzeba być człowiekiem, żeby utrzymać się przez 35 lat w niezwykle zmiennej i kapryśnej branży mody. Stara się przedrzeć przez legendarnie chłodny obraz apodyktycznej Wintour. Rozmawia z jej przyjaciółmi i współpracownikami, których nazwiska tworzą współczesną branżę modową, i odmalowuje portret kobiety charakteryzującej się przede wszystkim budzącymi podziw determinacją i intuicją, a przy tym wyjątkowo dyskretnej, wycofanej, chroniącej swoje życie prywatne. Wpisuje tę historię w szerszy kontekst hierarchicznej struktury branży oraz nierealistycznych oczekiwań, z którymi muszą się mierzyć kobiety u władzy.
Sonia Kisza, "Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów", wyd. Znak koncept
Sonia Kisza napisała „Histerię sztuki. Niemy krzyk obrazów”. Przywołuje w niej znane i mniej znane obrazy i rzeźby, by pokazać je w świeżym, buntowniczym świetle. Przedziera się przez tomy starych podręczników, przez tysiące lat fałszywych przekonań, przez wieki propagandy i metry kurzu. Robi to, żeby dotrzeć do ukrytych znaczeń sztuki europejskiej. Sztuki związanej z kobietami, z zapomnianym światem naszych przodkiń. Ta książka to drogowskaz, jak czytać obrazy. To zbiór świadectw kobiet, bogiń i herosek, które kultura skazała na tortury, a potem zgubiła znaczenie ich dorobku.
Eva Minge, "Decydująca runda", wyd. Prószyński
Projektantka Eva Minge zajmuje się nie tylko modą. Maluje, rzeźbi i pisze książki, a świat show-biznesu poznała od podszewki. Nie oszczędza go w swoich powieściach. Jej bohaterka Anna znów wkracza w świat bogactwa, modelingu, prostytucji i handlu ludźmi. Po akcji na Syberii Anna próbuje zorganizować sobie życie wraz z rodziną u boku Małgorzaty. Stany depresyjne mijają, wraca poczucie bezpieczeństwa, ale choć sprawy układają się idealnie, Anna zaczyna mieć wrażenie zamknięcia w złotej klatce. Jej dyskomfort potęguje odkrycie, iż Setha śledzi każdy jej krok. Była policjantka podejmuje więc decyzję o powrocie do Polski. Nie wytrwa w niej długo – ulegnie prośbom Sethy, by jeszcze raz wziąć udział w grze w ludzi i pomóc międzynarodowym służbom złapać jej najważniejszego organizatora. Jak zakończy się Decydująca runda i kto będzie triumfował w tej grze? Komu Anna powinna zaufać, skoro nawet Setha nie jest z nią szczera? Czy Robert kolejny raz zachowa się podle? A może to jednak szejk Zahir od zawsze działał na dwa fronty?
Janek Strojny, "Nie zostawaj influencerem", wyd. Znak Literanova
Janek Strojny postanowił odwieść wszystkich od zostania influencerami. To niełatwe, bo w dzisiejszych czasach większość młodych ludzi marzy o tym, żeby zaistnieć w sieci, pociągnąć za sobą miliony ludzi i miliony zarabiać. I zapowiada, że pokaże świat social mediów, jakiego nie znamy. Janek sam był influencerem: „Widziałem ludzi, którzy dla zasięgów robili z siebie idiotów, porzucali swoje miłości i oszukiwali najbliższych. Bywałem na imprezach, gdzie cukiernice z kokainą przechodziły z rąk do rąk, a milionowe kontrakty dostawali tylko ci, którzy ćpali. Byłem po drugiej stronie świata, w którym influencerzy zdejmowali maski i wszyscy, co do jednego, wierzyli, że są bogami. Wiem, jak wspiąć się na ten Olimp. Stałem na jego szczycie i chciałem skoczyć na główkę. Gdybym nie zwariował, byłbym dzisiaj warszawskim landlordem z niezłą bryką. Ale zamiast tego trafiłem do szpitala psychiatrycznego. Nie wytrzymałem tego patoświata social mediów. Chciałem się wylogować. Dosłownie. W realu. Byłem influencerem. Takim zabawnym gościem w różnokolorowych czapeczkach beanie. Nagrywałem filmiki na TikToka. W najlepszym miesiącu miały osiemdziesiąt milionów wyświetleń. Słowem: wiem, jak zarobić w internecie kupę szmalu. Powiem wam, jak to zrobić. Ale przede wszystkim pokażę, dlaczego nie warto”.
Aleksandra Nowak, „Wyp***lać. Historia kobiecego gniewu”, wyd. Horyzont
To książka, w której autorka prezentuje swoją prywatną kronikę gniewu, wściekłości i furii. A zaczęło się 22 października 2020 roku, kiedy trybunał Julii Przyłębskiej zaostrzył prawo aborcyjne i wydał wyrok na Polki. Na ulice wyszły tłumy. Kobiecy gniew eksplodował wtedy mocniej niż w trakcie Czarnego Protestu. Setki tysięcy kobiet w dziesiątkach miast głośno upomniały się o swoje prawa. Prawa, których wiele z nas nie miało nigdy. Autorka przygląda się współczesnej kulturze, tradycyjnemu wychowaniu i religii. Sięgając do własnych doświadczeń, w przejmująco osobistej książce analizuje siłę, której nie sposób powstrzymać.
J.M. Coetze, „Polak”, wyd. Znak
Ta książka w Argentynie ukazała się już rok temu. Pochodzący z RPA laureat literackiej Nagrody Nobla (2003) nawiązuje w niej do romansu Fryderyka Chopina i George Sand, choć to nie o nich jest ta historia. Spotykają się w Barcelonie – polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie. Kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi wibruje i iskrzy od niedopowiedzeń. Prowokuje pytania o to, skąd bierze się fascynacja, kiedy rodzi się namiętność, i wreszcie: czym jest miłość. Jasny ton, klarowny, wyrazisty język i umiejętnie budowane napięcie sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Polak to absolutny literacki triumf jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy.