Reklama

To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów... Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce. Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa wyjątkowa książka Agaty Tuszyńskiej pt. Czarna torebka. To pozycja, która powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jednocześnie z premierą książki ukazał się audiobook, czytany przez samą autorkę, a tle możemy podziwiać muzykę Jerzego Satanowskiego.

Reklama

„Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer”, pisze Agata Tuszyńska w Czarnej torebce.

Agata Tuszyńska o książce Czarna Torebka

Dowiedziała się, że jest Żydówką, kiedy skończyła osiemnaście lat. Wraz z tą informacją matka przekazała Agacie Tuszyńskiej torebkę swojej matki Deli Goldstein. Ale nie było w niej nic „trefnego”. Aryjskie papiery na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. Przepisy, dokumenty, święty obrazek. Nic, co mogłoby zdradzić.

W torebce nie ma nic trefnego, ale jej lektura nabrzmiewa dramatem żydowskiego losu. Kryjówki, przebrania, piętno, ucieczki, naznaczenie, horyzont śmierci. Wszystko to jest obecne w umiejętnie czytanym zestawie ratunkowych rekwizytów z aryjskiej strony”, mówi Agata Tuszyńska.

Ogromnie ważne w tej historii jest pytanie, jak poradzić sobie z nową tożsamością. Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła za żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości", dodaje Agata Tuszyńska

W środę, 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Green Caffe Nero, al. Solidarności 117 (przy dawnym kinie Femina) odbędzie się spotkanie z Agatą Tuszyńską, które poprowadzi Sylwia Chutnik. Gościnnie wystąpi Jan Emil Młynarski i Karol Szczubełek. Podczas spotkania będzie można spróbować ciastek według przepisu Babki Deli, bohaterki książki „Czarna torebka”.

Czytaj też: Rocznicowa akcja społeczno-edukacyjna Żonkile już 19 kwietnia

Mati Grzelak/OsnoVa/materiały prasowe
materiały prasowe

O autorce

Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty. W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018), Mama zawsze wraca (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W 2022 roku miały premierę Żongler. Romain Gary oraz tomik wierszy Niesny. W kwietniu 2023 roku ukazała się Czarna torebka z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa", mówiła pisarka.

Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.

Reklama

Sprawdź też: Władysław Szpilman - legendarny pianista. Dlaczego próbowano go zniesławić?

Mati Grzelak/OsnoVa/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama