Reklama

Anna Klara Majewska powraca! Autorka „Roku na Majorce” i „Powrotu na Majorkę” wydała we wrześniu książkę „Melanżeria”, w której m.in. przybliża świat osób zmagających się z wirusem HIV. W jaki sposób go ukazuje?

Reklama

Polecamy też: Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Nowa książka Moniki Jaruzelskiej

„Melanżeria” Anny Klary Majewskiej

To książka przeznaczona dla pokolenia czterdziestolatków. Urodzili się w latach 70., każdy miał wielkie marzenia, które zweryfikowało życie. Trójka bohaterów: Iza, pochodząca z Podlasia i wiążąca z życiem w stolicy wielkie oczekiwania, Anita, piękna, posiadająca bogatego męża i prowadząca podwójne życie i Tomek, gej, który żyje ponad stan i jest zdolnym wedding planerem. Co ich połączy? Imprezy, hulaszczy tryb życia, dzielenie sukcesów i porażek. Żadne nie stroni od przygodnego seksu, mniej lub bardziej namiętnych uniesień i szastania pieniędzmi na lewo i prawo. Wszystko komplikuje się, gdy do ich na pozór poukładanego, choć pełnego chaosu życia wkracza czwarty bohater - wirus HIV.

„Melanżeria”, opowieść o HIV

„Melanżeria” to imprezowo-towarzyska gra karciana, podczas której wyłania się prawdziwa gwiazda imprezy. Na początek każdy z graczy otrzymuje taką samą liczbę punktów, które podczas gry może jednak stracić. Wygrywa ten, któremu uda się do końca gry zachować najwięcej punktów – reszta graczy do końca imprezy musi spełniać jego zachcianki” – informuje nota wydawnicza.

„Melanżeria” opisuje moment przełomowy, w którym do żyjących z dnia na dzień Tomka, Izy i Anita dociera informacja o zakażeniu wirusem HIV. To dla nich gorzkie otrzeźwienie. Losy bohaterów obejmują – bagatela! – 40 lat. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych. W maju 2013 roku Tomek z niepokojącymi objawami trafia do szpitala. Kolejne etapy jego choroby a wreszcie walki o życie poznajemy z smsów wymienianych z Izą, która właśnie staje przed dylematem, czy przedstawić poznanego w Paryżu młodego, czarnoskórego kochanka matce. Współczesne problemy bohaterów przeplatane są lapidarnymi, fotograficznymi wręcz wspomnieniami z ich życia. Krótkie, oznaczone datą epizody z dzieciństwa, młodości i dorosłości zbiegają się w chwili, gdy Tomek, Iza i Anita staną w cieniu nadchodzącej tragedii. Dylematy, odchodzenie, przemijanie i codzienne problemy stanowią oś kompozycyjną, wokół której kręci się akcja powieści. W doskonały sposób opisane są stereotypy związane ze środowiskiem osób zakażonych HIV i walczących z AIDS i reakcje bliskich na wiadomość o tym, że ich przyjaciel jest nosicielem wirusa. Autorka nie ucieka od trudnych tematów i lubi mierzyć się z tym, co niedopowiedziane, wymagającego dużego wysiłku intelektualnego i obeznania w temacie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda świat osób zmagających się z HIV/AIDS.

Kim jest Anna Klara Majewska?

Anna Klara Majewska jest pisarką, dziennikarką i felietonistką, córką nieżyjącej już znanej fotografki, Zofii Nasierowskiej, i reżysera, Janusza Majewskiego. Autorka poradnika „Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce” i „Sekretów”, napisanych wspólnie z Hanną Bakułą i Anną Ibisz. W wieku trzydziestu pięciu lat wyprowadziła się z synem na Majorkę, gdzie spędziła ponad dwa lata. Efektem tego pobytu są dwie bestsellerowe powieści „Rok na Majorce” i „Powrót na Majorkę”, którymi zdobyła dużą popularność wśród czytelniczek.

Polecamy też: Jerzy Pilch o kobietach, alkoholizmie i chorobie Parkinsona. Co kryje pierwsza biografia pisarza?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama