Monika Jaruzelska, Viva! 2014
Fot. Piotr Porebsky
ZE ŚWIATA KULTURY

Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Nowa książka Moniki Jaruzelskiej

Konrad Szczęsny 27 października 2016 08:30
Monika Jaruzelska, Viva! 2014
Fot. Piotr Porebsky

Monika Jaruzelska wydała kolejną książkę. Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego w „Zmianie” przekonuje, że nasze czasy cechuje zastraszające tempo przemian. W książce rozmawia z Wiesławem Godzicem, Michałem Feldmanem, Tomaszem Jamroziakiem oraz Tomaszem Mazurem.

Życie to zmiana. Z plemnika w zarodek. Z zarodka w płód. Potem w niemowlę, dziecko, młodzieńca lub dziewczynę. W dorosłego, starca, aż wreszcie w trupa, po którym pozostaną już tylko kości w gnijącej trumnie. Albo kupka instant wsypana do urny. (...) To nie jest dobra zmiana. Ale jedyna, jaka przypadła nam w egzystencjalnym udziale. Nasze ciało się zmienia pod wpływem czasu, chirurga, rzadziej nieszczęśliwego wypadku. Zmienia się język, którym się posługujemy i którego słuchamy. Przez ostatnie lata w medialnym przekazie głównie słyszałam hasła „pedofilia w Kościele”, „związki partnerskie”, „prawa mniejszości”, „przemoc w rodzinie”, „wolny rynek”, „codziennie niższe ceny!”... A dzisiaj: „flanka wschodnia”, „wartości narodowe”, „żołnierze wyklęci”, „obrona terytorialna”, „wstawanie z kolan”... - twierdzi Jaruzelska.

Nie da się zaprzeczyć, że obserwacje dziennikarki wydają się niezwykle trafne. Tempo zmian cywilizacyjnych zachodzących w XXI wieku dla wielu ludzi, zajmujących się współczesną kulturą oraz społeczeństwem, jest trudne do zarejestrowania. Przenikanie się różnych nurtów i konwencji, stylów i prądów, dyskusji i polemik to temat niezliczonych rozpraw naukowych. Niektórzy twierdzą, że współczesny świat to uniwersum złożone z kontrastów, w którym nic nie jest już w stanie nikogo zadziwić. Na czwartą książkę Moniki Jaruzelskiej składają się wyjątkowe rozmowy. Dziennikarka i jedna z pierwszych stylistek w Polsce konfrontuje swoje przemyślenia dotyczące rzeczywistości społeczno-politycznej z czterema wybitnymi specjalistami: psychiatrą, medioznawcą, stoikiem i coachem. Nie brakuje diagnoz dotyczących coraz bardziej radykalizujących się poglądów społeczeństwa polskiego i zwrotu w kierunku konserwatyzmu, pytań o szeroko rozumianą kulturę i przemiany, jakie w niej zaszły i zapewne zajdą, jak również refleksji dotyczących relacji międzyludzkich w ogóle. To lektura wciągająca, która jest próbą odpowiedzenia na istotne współczesne pytania, w tym to najważniejsze: czy i w jaki sposób jednostka może odnaleźć się w tak pełnych zmian czasach?

 

Do tej pory Monika Jaruzelska wydała trzy książki: „Towarzyszka panienka” w kwietniu 2013, jej kontynuację pod tajemniczym tytułem „Rodzina” w kwietniu 2014 r., jak również „Oddech” w maju 2015 r. O tej drugiej tak mówiła Aleksandrze Kwaśniewskiej w wywiadzie dla „Vivy!”:

 

Pisząc, nie myślę o sobie jako kimś, kto jest bohaterką książki i osobą publiczną. Traktuję siebie i rodzinę jako materiał do publicystyki, nawet beletrystyki. Jest tu więc dystans do własnych emocji i pragmatyczne myślenie o tym, co jest atrakcyjne dla czytelnika. Z pełnym przeświadczeniem, że jest to również prawdziwe.

– Ta książka była dla Ciebie autoterapią?
Ten etap dawno mam za sobą. Terapeutyczną rolę odegrała najpierw praca, ale przede wszystkim macierzyństwo. W tej chwili, kiedy myślę: rodzina, to jestem ja, mój syn i mój partner. I to jest moja terapia.

 

Polecamy też: Jerzy Pilch o kobietach, alkoholizmie i chorobie Parkinsona. Co kryje pierwsza biografia pisarza?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.