Tobiasz Bocheński
Fot. Wojciech Olkusnik/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Żona trzyma dom w ryzach, jest najlepszą doradczynią męża. Tobiasz i Elżbieta Bocheńscy są jak ogień i woda

„To jest związek wzajemnie się napędzający, ale to Ela nadaje temu ostateczny szlif"

Karol Sowa 21 lutego 2024 14:51
Tobiasz Bocheński
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Początkiem lutego media obiegła informacja, że to właśnie Tobiasz Bocheński jest kandydatem z listy Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Warszawy. Wiele osób nie kryło zaskoczenia, gdyż wcześniej nie udzielał się w mediach i pracował w zaciszu. Co o nim wiemy?

Kim jest Tobiasz Bocheński?

Początkiem lutego na jednej z konwencji prezes Prawa i Sprawiedliwości przedstawił kandydata na prezydenta Warszawy. To właśnie Tobiasz Bocheński będzie konkurował między innymi z Rafałem Trzaskowskim czy Magdaleną Biejat. 

Co o nim wiemy? Okazuje się, że jest prawnikiem, naukowcem, nauczycielem akademickim, a przede wszystkim urzędnikiem państwowym. Pochodzi z Łodzi. Tam też studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. 

Tobiasz Bocheński był sekretarzem ds. naukowych w kierowanym przez Zbigniewa Raua Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a. Co więcej, pracował jako asystent, doradca oraz dyrektor biura Zbigniewa Raua, gdy polityk Prawa i Sprawiedliwości był jeszcze wojewodą łódzkim. Zaś gdy został Ministrem Spraw Zagranicznych, Tobiasz Bocheński przejął jego obowiązki. Przez kilka miesięcy był też wojewodą mazowieckim. 

O polityku PIS-u zrobiło się również głośno, gdy po wyborach parlamentarnych złożył dymisję. „Wszyscy wojewodowie i wicewojewodowie złożyli dymisje na biurko premiera", tłumaczył w rozmowie z PAP-em. „Obiecałem i dotrzymałem słowa. Ponieważ Donald Tusk został premierem, wystąpiłem z żądaniem pilnego przyjęcia mojej dymisji", dodawał na platformie X„Każda chwila instytucjonalnego kojarzenia z takim premierem jest dla mnie dyshonorem", kontynuował. 

„Kierowałem się przy obejmowaniu zaszczytnej funkcji wojewody mazowieckiego troską o przyszłość naszej ojczyzny oraz poczuciem dobra wspólnego. Pańskie poglądy, działania, zaniedbania, wybory życiowe, jak i przyświecające panu wartości stanowią zaprzeczenie wszystkiego, co winno leżeć nie tylko u podstaw dobrego rządu, ale również być spoiwem polskiego życia publicznego", czytamy w udostępnionym przez niego dokumencie.

CZYTAJ TEŻ: Zaskakujące wieści w sprawie Jerzego Stuhra. Aktor podjął ostateczną decyzję

Tobiasz Bocheński
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Tobiasz Bocheński
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Kim jest żona Tobiasza Bocheńskiego?

Tobiasz Bocheński ma żonę — Elżbietę, która w 2018 roku została rzeczniczką ówczesnego wojewody łódzkiego — Zbigniewa Raua. Niedługo potem została szefową dyplomacji w gabinecie ministra MSZ. „Jest bezwzględnie nakierowana na jeden cel: kariera albo jej, albo męża", mówi informator Onetu. „Starannie selekcjonuje osoby ze swojego otoczenia, które mogłyby pomóc w realizacji tych ambicji i pod takim kątem utrzymuje i dawkuje z nimi relacje. Nie spieszy się z przechodzeniem na "ty", chyba że to się opłaca", dodaje ta sama osoba w rozmowie z serwisem. 

„Gdy wchodzi do pokoju, to jej uśmiech rozjaśnia całe wnętrze. To taka, na pozór, słoneczna dziewczyna. Ona każdy swój ruch starannie kalkuluje. Chce być, jak sądzę, pierwszą damą. Tak ona, jak jej mąż mają kompetencje i atuty rzadko widywane na polskiej prawicy. Czyli wdzięk, urodę, atrakcyjność i medialne wyrobienie. To typ na polskiej prawicy rzadki", wyjaśnia jej bliski współpracownik. „Pamiętam ją tak z Łodzi, jak z Warszawy jako osobę wyjątkowo ambitną. Prącą do przodu, doskonale rozpoznającą świat wokół siebie i to, jak się w nim poruszać z największą dla siebie korzyścią". 

„Czy Ela rządzi Tobiaszem? Tak, choć to jest bardziej skomplikowane. To jest związek wzajemnie się napędzający, ale to Ela nadaje temu ostateczny szlif. Ona jest trochę jak Hillary Clinton. Z tą różnicą, że Bill Clinton był playboyem, a Tobiasz jest człowiekiem prywatnie dość wycofanym, zamkniętym. Psychicznie jest ewidentnie słabszy od Eli. Jest bezwarunkowo lojalna wobec męża, przy czym realnie to ona jest w tym związku samicą alfa", podsumowuje rozmówca. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łączyła ich wyjątkowa więź, nie mógł doczekać się wnuczki. Ojciec Anity Lipnickiej zmarł tragicznie, gdy była w ciąży

Tobiasz Bocheński, Elżbieta Bocheńska
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Tobiasz Bocheński, Elżbieta Bocheńska
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.