Jan Himilsbach żona Barbara jak wyglądał ich ślub historia miłości 
Fot. Erazm Ciolek / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Tłum tańczył na odłamkach szkła. Tak wyglądało przyjęcie weselne Barbary i Jana Himilsbachów

„Pierwszy ślub był jednym z najdziwniejszych, jakie widziałem"

Katarzyna Piątkowska 12 sierpnia 2023 15:45
Jan Himilsbach żona Barbara jak wyglądał ich ślub historia miłości 
Fot. Erazm Ciolek / Forum

Naturszczyk, ale z wielkim talentem. Jan Himilsbach miał w sobie niezwykłą siłę i nietuzinkową osobowość. Przyciągał uwagę. A jaki był prywatnie? Bezpośredni, szczery, z fantazją. Lubił ubarwiać swoje życie w wywiadach z dziennikarzami. Mierzył się też z uzależnieniem od alkoholu.  Do wyjścia z nałogu namawiali go wszyscy. Łącznie z kochającą żoną Barbarą, która chwilami zamykała męża w domu, żeby nie wychodził do baru na wódkę. O początku małżeństwa aktora i jego żony również krążyły historie. 

Barbara i Jan Himilsbachowie: wzięli dwa śluby 

Na przyjęciu Barbary i Jana Himilsbacha nie obyło się bez strat. Gości zaprosili do pracowni zaprzyjaźnionego artysty malującego na szkle. Roman Śliwonik, będący świadkiem na dwóch ślubach Himilsbachów (najpierw pobrali się w urzędzie stanu cywilnego, a potem w kościele, na co nalegała Barbara), wspominał: „Pierwszy ślub był jednym z najdziwniejszych, jakie widziałem. Z Pragi goście jechali platformą towarową zaprzężoną w dwa wielkie perszerony. Wesele odbywało się na Starym Mieście, w pracowni zaprzyjaźnionego malarza. Malował na szkle, i to w relacji jest ważne. 

Ściany były zawieszone szklistymi taflami, lśniły, odbijały kontury tańczących i twarze gości. Panna młoda była jedyną kobietą na przyjęciu i tłum pijanych mężczyzn skazany był na siebie. Pamiętam niezwykłą scenę. Po wielkiej awanturze i przepychance, która momentalnie ucichła, prace artysty osunęły się na podłogę. Z brzękiem. Wszystkie. A rozchwiani, obnażeni do pasa mężczyźni wili się w twiście, buchali parą, zapamiętałością taneczną i gorzałą. Nagle urwała się taśma w magnetofonie i już nie było muzyki. Nikt tego nie zauważył, tłum chłopów tańczył dalej, walił buciorami w potłuczone, jazgoczące odłamki szkła. W ciszy bezmuzycznej szedł trzask, łomot dziesiątek nóg i słychać było oddechy opętanych mężczyzn. Tańczyli. Tańczyli pięć, dziesięć minut. A panna młoda jaśniała w głębi pokoju”.

Zobacz także: Małgorzata Niemirska dwa razy wychodziła za mąż, jej pierwszym wybrankiem był aktor Andrzej Makowiecki

Ślub kościelny Jana i Barbary. Warszawa 2.12.1978. Przyjęcie w ich mieszkaniu na ul. Górnośląskiej

Jan Himilsbach żona Barbara jak wyglądał ich ślub historia miłości 
Fot. Erazm Ciolek / Forum

Barbara i Jan Himilsbachowie: nikt nie wierzył w ten związek 

To, że w ogóle doszło do ślubu, było zadziwiające, ponieważ wszyscy znajomi Jana Himilsbacha wiedzieli, jak traktuje kobiety. Wyrażał się o nich per „kurwy” (podobno podszedł kiedyś w kawiarni Literackiej do Magdaleny Samozwaniec i tak się do niej zwrócił. Ona za to podziękowała mu: „Jasiu! Dziękuję! Od trzydziestu lat nikt nie powiedział mi takiego komplementu!”), romansował na potęgę i uważał, że nie są mu do niczego potrzebne. Stały związek? Tego nie szukał. Podobnie jak dziewczyny na szybki numerek, bo te spotykał bez przerwy.

Do czasu, aż poznał swoją ukochaną Barbarę. Gdy ją zobaczył, nie miał odwagi, by podejść. Musiał poprosić wspólną znajomą, żeby go Barbarze przedstawiła. Ale mały kamieniarz z aspiracjami na pisarza, ze złamanym nosem na dokładkę, nie zrobił na wybrance żadnego wrażenia. Do czasu. Gdy po raz pierwszy wychodziła za Himilsbacha, na pytanie, dlaczego to robi, odpowiedziała, że z rozsądku. Ale wszyscy wiedzieli, że Barbara po prostu jest w Janie szaleńczo zakochana. 

Zobacz też: Mariusz Dmochowski uchodził za kobieciarza. Ale nie mógł żyć bez żony, Aleksandry

Dalsze życie Himilsbachów było jak to wesele — upływało w oparach alkoholu. Aktor pił i to niemało. Kiedy żona wychodziła do pracy, on siadał do pisania opowiadań, lubił to, miał w głowie pomysły, które przelewał na kartki. Kiedy kończył, szedł do knajpy. "Cieszę się i zapijam mola” – miał powiedzieć w jednym z wywiadów Jan Himilsbach. Artysta był świadomy swojej choroby alkoholowej, ale nie chciał nawet myśleć o leczeniu. Pijąc na środku ulicy piwo, mawiał, że wprowadza organizm w bajkowy nastrój. I z takim nastawieniem sięgał po kolejną butelkę.

O wyjściu z nałogu myślała jednak jego żona Barbara, która wielokrotnie namawiała go do tego, by przestał pić. Czasami zamykała go nawet w mieszkaniu, ale wtedy Jan Himilsbach mógł liczyć na wsparcie kolegów. Przynosili mu pod drzwi dostawę wysokoprocentowych trunków, które spijał przez rurkę przeciągniętą przez judasza. Gdy żona mówiła mu o tym, że pije, pali i ma zachrypnięty głos, on odpowiadał jej żartobliwe: „Oni mi za ten głos płacą!”.

Koledzy znaleźli go martwego 11 listopada 1988 roku, podczas kilkudniowej libacji. Data jest umowna tak jak wszystko w jego życiorysie. 

Czytaj też: Był jej jedyną, największą miłością. Hannę Mikuć i Piotra Sobocińskiego rozdzieliła nagła tragedia

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?