danuta kowalska i czesław lang
Fot. Danuta Kowalska i Czesław Lang na Balu Mistrzów Sportu w 2001 roku, fot. AKPA
HISTORIA MIŁOŚCI

Ich romans stał się głośny, mówiło się o ślubie. Ale ten związek się rozpadł. Historia miłości Danuty Kowalskiej i Czesława Langa

Aktorka wypłakała morze łez

Agnieszka Dajbor 17 maja 2024 14:15
danuta kowalska i czesław lang
Fot. Danuta Kowalska i Czesław Lang na Balu Mistrzów Sportu w 2001 roku, fot. AKPA

Danuta Kowalska była w „czepku urodzona", o takich ludziach mówi się, że mają szczęście. Ale aktorka wspominała, że niczego nie dostała w życiu za darmo, na wszystko sama zapracowała. Była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek lat 80. Śliczna, zdolna, pełna wdzięku. Ogromną popularność przyniosła jej komedia romantyczna „Och Karol!” z 1985 roku. W latach 90. poznała słynnego kolarza Czesława Langa, ich romans stał się głośny, mówiło się o ślubie. Ale ten związek się rozpadł. Jak żyją dzisiaj Danuta Kowalska i Czesław Lang? Z okazji urodzin znanego kolarza, przypominamy historię tej relacji. 

[Ostatnia publikacja na VUŻ 17.05.2024 r.]

Danuta Kowalska: rodzina, dorastanie

Danuta Kowalska urodziła się w 1955 roku. Jej mama hrabina Zofia de Virion pochodziła z arystokratycznej rodziny, ojciec Zbigniew Kowalski był „zwykłym inżynierem”. Rodzina mamy zgodziła się na ten mezalians, gdy okazało się, że pan inżynier ma przydział na mieszkanie w Warszawie. Rodzice pobrali się w 1950 roku, pięć lat później przyszła na świat Danuta. Śmieje się dzisiaj, że jest pół hrabianką.

Zawsze miała zdolności artystyczne, skończyła szkołę baletową, Zanim została aktorką, pracowała jako modelka, występowała w zespole Mazowsze. Dla filmu odkrył ją Janusz Morgenstern, zobaczył Danutę Kowalską na okładce pisma „itd” i zaproponował jej rolę w serialu kryminalnym „S.O.S” w 1974 roku. Jeszcze w warszawskiej Szkole Teatralnej, w 1978 roku wyszła za mąż za kierowcę rajdowego Bogdana Drągowskiego.

Zobacz też: Choć kochała męża nad życie, przewrotny los okrutnie się na niej zemścił... Tragiczne losy Zofii Rysiówny

Danuta Kowalska i Czesław Lang wydawali się dla siebie stworzeni. Co poszło nie tak?
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Danuta Kowalska: po rozstaniu z mężem została sama z synem

Oboje stracili dla siebie głowę, podobno byli parą, jak z obrazka: piękni, młodzi, zapatrzeni w siebie. Aktorka miał 25 lat, gdy w maju 1980 roku na świat przyszedł jej jedyny syn Krzysztof. To u boku Bogdana zrobiła karierę. Grała nie tylko w filmach i serialach (m.in.w „07 zgłoś się”), ale też w warszawskim Teatrze Powszechnym, wtedy jednym z najlepszych w Polsce. Zaprosił ją tam do współpracy sam Zygmunt Hübner, grała u boku Franciszka Pieczki, Anny Seniuk, Bronisława Pawlika, Mirosławy Dubrawskiej. W połowie lat 80. została okrzyknięta najpiękniejszą polską aktorką.

Kariera szła jej bardzo dobrze, ale życie rodzinne układało się źle.  Mąż więcej czasu poświęcał swojej pasji – rajdom samochodowym, niż żonie i dziecku. „Rozstaliśmy się z mężem, zostałam sama z małym synkiem, mamą i domem na głowie, który trzeba było utrzymać. Z aktorstwa się nie dało", wspominała w rozmowie z Super Ekspresem.

Miała 30 lat kiedy postanowiła zdobyć drugi zawód i być niezależna. Nie chciała drżeć i czekać, czy zadzwoni telefon z kolejną propozycją. Skończyła szkoły zarządzania i reklamy, nauczyła się angielskiego. Okazało się, że ma do biznesu taki sam dryg jak do aktorstwa. Choć zmiana zawodu wymagała od niej odwagi, pracy i życiowej wyobraźni. Była m.in. dyrektorem marketingu Coca-coli w Warszawie, dyrektorem ds. rozwoju i komunikacji Polskiej Fundacji Olimpijskiej.

Zobacz też: Byli dla siebie pisani, ich szczęście przerwała tragedia. Tak kochali się Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli

danuta kowalska i czesław lang
Fot. Danuta Kowalska i Czesław Lang, 2004 rok., fot. AKPA

Danuta Kowalska i Czesław Lang: parą zostały ich dzieci z pierwszych małżeństw

Kolarza Czesława Langa poznała podczas jednego ze spotkań biznesowych. Na początku jednak nic nie zapowiadało, że będą razem, ponieważ... parą zostały ich dzieci z pierwszych małżeństw — Agata i Krzysztof. Ostatecznie z ich ślubnych planów nic nie wyszło, za to Danuta Kowalska i Czesław Lang zaczęli poważnie myśleć o swojej wspólnej przyszłości.

Byli w tym samym wieku, oboje po przejściach, oboje znani. Czesław Lang urodził się w 1955 roku, na wsi,  w Kołczygłowach. Od małego był uczony pracy. „Jak miałem króliki, to wiedziałem, że muszę dać im zjeść. Posprzątać w zagrodzie". Od małego też jego pasją był rower. Chociaż w młodym wieku przeżył ciężki wypadek - miał wyrwaną rękę ze stawu, zacisnął zęby i szybko wrócił do treningów.

Był wicemistrzem olimpijskim z Moskwy, z 1980 roku i jednym z najwybitniejszych polskich  kolarzy. Na Danucie Kowalskiej zrobił wielkie wrażenie. „Pamiętam to spotkanie. Czesław był przeciwieństwem mojego wyobrażenia o sportowcach. Elegancko ubrany, inteligentny, dowcipny. Potrafił oczarować każdą kobietę”, wspominała w jednej z rozmów. Szybko stali się parą w biznesie i w życiu. Wydawali się nierozłączni. Aktorka pomogła ukochanemu rozkręcić firmę Lang Team. Oboje przekształcili Tour de Pologne w znaną międzynarodową imprezę.

Zobacz też: Opłakiwały go miliony, ale nikt nie cierpiał tak jak ona. Żona Jana Kiepury musiał

gwiazdy Och Karol
Fot. Danuta Kowalska – w środku w kinowym przeboju lat 80. komedii „Och, Karol!", na zdjęciu także Marta Klubowicz, Dorota Kamińska, Jolanta Nowak, fot. INPLUS/EAST NEWS

Danuta Kowalska i Czesław Lang: planowali ślub. Dlaczego się rozstali? 

Danuta Kowalska i Czesław Lang mieli wziąć ślub w pałacu na Kaszubach. Ale ich związek niespodziewanie się rozpadł. Czesław Lang oznajmił aktorce, że zakochał się w innej kobiecie, o trzynaście lat młodszej Elżbiecie Olech. Dla Danuty Kowalskiej był to ogromny cios, niektórzy mówili, że kolarz wykorzystał popularność aktorki, żeby przyciągnąć sponsorów. Gdy wszystko załatwił, zerwał z nią.

Danuta Kowalska bardzo przeżywała to rozstanie. Jakby tego było mało w 2006 roku, w wypadku zginął jej mąż, Bogdan Drągowski, jej syn stracił ojca. Aktorka długo się po tym wszystkim zbierała, ale wróciła do świetnej formy i do grania. Można ją było oglądać w serialach m.in. w „Barwach szczęścia”, w „Klanie”. Jest szczęśliwą babcią dwóch wnuczek Amelii i Layli.

W pałacu na Kaszubach, w Barnowie Czesław Lang mieszka od lat z Elżbietą Olech, która została jego drugą żoną. Mówi, że to ona dała mu szczęście i siłę do walki o zdrowie. A miał wiele schorzeń, gdy zawodowo przestał uprawiać sport: wrzody żołądka, migotanie przedsionków, boreliozę, zawroty głowy. Ale dzięki dobremu odżywianiu, którego nauczył się w klinice w Meksyku, stanął na nogi. Dziś obchodzi 69. urodziny. Oboje z żoną są zwolennikami i popularyzatorami wegańskiej diety, oczyszczania sokami, detoksu. Wspólnie prowadzą gospodarstwo ekologiczne 

Zobacz także: Zagrała w takich dziełach jak „Noce i dnie”, czy „Barbara i Jan”. Z czasem odeszła w zapomnienie. Oto historia Janiny Traczykównej

danuta kowalska
Fot. fDanuta Kowalska, fot. AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.