Wojciech Klata, jak dziś wygląda jego życie?Wojciech Klata, jak dziś wygląda jego życie?
Fot. AKPA
NIEZWYKŁE HISTORIE

Zagrał w „Dekalogu” i „Chłopaki nie płaczą”. Jak zmienił się Wojciech Klata? 

Dlaczego aktor zniknął z ekranu?

Olga Figaszewska 10 czerwca 2022 07:31
Wojciech Klata, jak dziś wygląda jego życie?Wojciech Klata, jak dziś wygląda jego życie?
Fot. AKPA

Wojciech Klata zagrał między innymi w Korczaku, Dekalogu i kultowej komedii Chłopaki nie płaczą. Dodatkowo na swoim koncie ma wiele kreacji artystycznych. Wiele osób przewidywało mu świetlaną przyszłość oraz wielką karierę. W pewnym momencie zniknął z ekranu. Ostatni raz można było go zobaczyć na ekranie w 2008 roku. Jak dzisiaj wygląda jego życie?

Wojciech Klata – kariera aktorska

Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął już jako mały chłopiec. Debiutował na scenie teatru młodzieżowego Kleks. Co ciekawe, zajęcia prowadziła mama Wojciecha Klaty, zanim spróbował swoich sił, podglądał próby do poszczególnych produkcji zza kulis. Swój talent zaprezentował w końcu w przedstawieniu „Czerwonoskóry dżentelmen”. Okazało się, że właśnie dzięki tej roli wypatrzył go reżyser Krzysztof Gradowski  i zaangażował chłopca do roli w kultowej produkcji „Pan Kleks w kosmosie”.

Potem na horyzoncie pojawiły się kolejne propozycje. Wojciech Klata pojawił się w serialu „Banda Rudego Pająka”, „Awanturze o Basię”, „Liście Schindlera” Stevena Spielberga czy filmie „Dekalog I” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. To była dla niego bardzo ważna kreacja i czas ogromnego rozwoju. Przełomem w karierze była rola w produkcji „300 mil do nieba” Macieja Dejczera. Za nią aktor otrzymał nominację do nagrody za pierwszoplanową rolę męską na XV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wojciech Klata miał wtedy zaledwie 13 lat.

ZOBACZ TEŻ: W życiu Michaliny Wisłockiej liczyli się dwaj mężczyźni, piękny mąż – Stach i „małpolud" Jurek

Wojciech Klara, Dekalog, 1988 rok
Fot. INPLUS/East News

Wojciech Klata w Dekalogu, 1988 rok

1990 rok i kolejna ważna rola na jego koncie. Aktor zagrał podopiecznego Janusza Korczaka w filmie Andrzeja Wajdy. Wojciech Klata próbował wykręcić się z udziału w zdjęciach próbnych do produkcji. W końcu zdołała go przekonać do tego mama. Podobno za zarobione pieniądze kupił stację dysków do komputera Commodore.

Ale fani pokochali go także za rolę w komedii „Chłopaki nie płaczą”, w której wcielał się w nieśmiałego Oskara, przyjaciela Kuby. Produkcja odniosła ogromny sukces. Krytycy i reżyserzy podziwiali jego talent i wróżyli mu spektakularną przyszłość. I chociaż Wojciech Klata mógł wykorzystać swoją okazję, budować dalej swoją karierę, on wolał zająć się czymś zupełnie innym. Nigdy nie myślał poważnie o aktorstwie i traktował to jako zabawę. Ze sztuką na stałe związał się za to jego brat. Jan Klata jest reżyserem i dramaturgiem. „Gdybym granie traktował jak pracę, pewnie bym nie grał”, mówił Wojciech Klata w jednym z wywiadów. Po ukończeniu zdjęć filmu „Obcy VI” porzucił aktorstwo.

ZOBACZ TEŻ: Pamiętacie wykonawcę przeboju Kroplą deszczu? Oto jak zmienił się Gabriel Fleszar!

Wojciech Klata, jak dziś wygląda jego życie?
Fot. Niemiec/AKPA

Dlaczego Wojciech Klata zniknął z ekranu?

Wojciech Klata pojawiał się jeszcze na ekranie, ale w zupełnie innej roli. Od wielu lat jest związany z Telewizją Polską. Współtworzył teleturniej „Burza Mózgów” w latach 2004-2006. Następnie otrzymał propozycję prowadzenia talk show „Socjopaci”. Potem razem z Andrzejem Horubałą tworzył program „System 09”. Wykształcenie pomogło mu w komentowaniu przemian społeczno-gospodarczych w Polsce po 1989 roku. Nie każdy wie, że Wojciech Klata jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 roku pełnił funkcję dyrektora TVP Kultura. Obecnie kanałem zarządza Kalina Cyz.

Wojciech Klata strzeże swojego życia prywatnego. W styczniu obchodził 46. urodziny. Zobacz, jak zmienił się aktor.  

Źródło: Plotek, Wikipedia, NaTemat, Interia Film, Wp Film

ZOBACZ TEŻ: Michael J. Fox o chorobie Parkinsona: „Nie mam wielkich oczekiwań, ale wierzę, że będzie dobrze”

Wojciech Klata, 2012 rok
Fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER

Wojciech Klata w 2012 roku

Wojciech Klata, 2019
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wojciech Klata, 2019 rok, XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, Festiwal Dwa Teatry 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.