Reklama

Ranking filmów o zdradzie małżeńskiej prezentuje się nadzwyczaj ciekawie. TOP 10 tworzą niesamowite obrazy, a nawet arcydzieła światowego kina. To prawdziwa gratka nie tylko dla fanów produkcji oscarowych, ale także kryminałów Alfreda Hitchcocka czy filmów z Dalekiego Wschodu. Będzie też wątek polski. A oprócz tego – kłamstwa, pożądanie, namiętność, miłość, nienawiść, euforia, łzy, zazdrość, zawiść i zemsta.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 10: Moje wspaniałe życie (2021) – polski film o kobiecie, matce, kochance

Akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście reżysera – Nysie. Jo (Agata Buzek) prowadzi podwójne życie. Mieszka z mężem, synem – nastolatkiem, drugim dorosłym synem, jego dziewczyną, ich dzieckiem i chorującą na demencję matką. Pracuje jako nauczycielka angielskiego w szkole średniej, której dyrektorem jest jej mąż, Witek (Jacek Braciak). Ma dosyć życia w ciągłym napięciu i stresie. Być może dlatego wchodzi w romans z Maćkiem, kolegą z pracy (Adam Woronowicz).

Bohaterka filmu „Moje wspaniałe życie” nie chce niczego zmieniać. Nie myśli o tym, aby zostawić męża, tym bardziej że znajduje w nim oparcie. Ma nadzieję, że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw, a spotkania z Maćkiem będą tylko przyjemną odskocznią od rzeczywistości.

Agata Buzek za rolę w filmie Łukasza Grzegorzeka otrzymała Orła w 2022 r.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 9: Seks, kłamstwa i kasety wideo (1989) – zaskakująca komedia erotyczna

Mało kto mówi o zdradzie małżeńskiej z taką lekkością jak Steven Soderbergh w swoim debiucie reżyserskim „Seks, kłamstwa i kasety wideo”. John i Ann (Peter Gallagher i Andie MacDowell) pozornie są szczęśliwym małżeństwem. On jest adwokatem, ona – cichą i nudną żoną. John odnajduje erotyczne przyjemności w ramionach siostry żony – Cynthii (Laura San Giacomo). Ann leczy się u psychoterapeuty.

Takie status quo burzy pojawienie się dawnego przyjaciela Johna – Grahama (James Spader). Ann odkrywa jego kolekcję kaset z nagraniami kobiet, mówiących o swoich doświadczeniach seksualnych. Postanawia, podobnie jak one, otworzyć się przed kamerą.

Film zdobył trzy nagrody w Cannes, w tym dwie Złote Palmy w 1989 r.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Miejsce 8: Niewierna (2002) – thriller erotyczny

To film o pożądaniu i rozpaczy, których nie da się pohamować. Edward i Connie (Richard Gere i Diane Lane) są małżeństwem z wieloletnim stażem. Obydwoje mają dobrze płatną pracę, dom na przedmieściach i ośmioletniego syna.

Pewnego dnia Connie poznaje młodszego od siebie antykwariusza, Paula Martela (Olivier Martinez). Znajomość z nim okazuje się receptą na małżeńską rutynę. Spotykają się potajemnie, przeżywając namiętny romans. Kiedy prawda wychodzi na jaw, Edward nie zamierza hamować emocji.

Thriller erotyczny Adriana Lyne'a jest uwspółcześnioną wersją filmu Claude'a Chabrola z 1969 r. Diane Lane za rolę niewiernej żony otrzymała Złotego Satelitę w 2003 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 7: Małe dzieci (2006) – niepokojący melodramat o zdradzie i odpowiedzialności

Akcja filmu rozgrywa się na amerykańskich przedmieściach. Trzydziestoletnia Sarah (Kate Winslet), absolwentka literatury i feministka, wychodzi za mąż za starszego od siebie mężczyznę. Kobieta najwięcej czasu spędza ze swoją kilkuletnią córką. Podobnie jak jej przystojny sąsiad, Brad (Patrick Wilson) – woli zajmować się synkiem, a wieczorami grać w piłkę z kolegami niż uczyć się do egzaminu z prawa. Ich romans rozpoczyna się od niewinnego pocałunku.

Trzecim bohaterem w dramacie jest pedofil (Jackie Earle Haley), który osiadł w miasteczku po wyjściu z więzienia.

Jackie Earle Haley otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Chicago w 2006 r. Również krytycy z San Francisco docenili film „Małe dzieci” w reżyserii Todda Fielda, wręczając nagrody w trzech kategoriach – najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (ponownie Jaskie Earle Haley) i najlepszy scenariusz adaptowany. Obraz powstał na podstawie powieści Toma Perrotty.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 6: Fatalne zauroczenie (1987) – trzymający w napięciu dreszczowiec

Film „Fatalne zauroczenie” opowiada o namiętnym weekendowym romansie, który przerodził się w szaleńczą obsesję. Dan i Alex (Michael Douglas i Glenn Close) poznają się na przyjęciu. Mężczyzna traktuje erotyczną przygodę z kobietą jako chwilowe przełamanie rutyny. Okazuje się jednak, że powrót do rodziny nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Kochanka popada w obsesję na punkcie mężczyzny i zrobi wszystko, aby zatrzymać go tylko dla siebie.

Obraz Adriana Lyne'a zdobył sześć nominacji do Oscarów, nagrodę BAFTA za najlepszy montaż w 1989 r. i Kryształową Statuetkę People's Choice w 1988 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 5: Tajemnica Brokeback Mountain (2005) – zdrada i podwójna tożsamość

W ranking filmów o zdradzie doskonale wpisuje się jeden z najważniejszych filmów o tematyce LGBT – „Tajemnica Brokeback Mountain”. Jack i Ennis (Heath Ledger i Jake Gyllenhaal) w młodości przeżyli płomienny romans w malowniczej scenerii u podnóża gór. Po latach, kiedy każdy z nich ma już własną rodzinę, decydują się na kolejne spotkanie. Okazuje się, że uczucie jest nadal żywe, więc wspólne wycieczki w góry stają się bardziej regularne.

W filmie Anga Lee wystąpiły również Anne Hathaway – jako Laureen, żona Jacka – i Michelle Williams – jako Alma, żona Ennisa. Produkcja zdobyła trzy Oscary w 2006 r. – za reżyserię, scenariusz i muzykę.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Zobacz także: Filmy o gejach –10 najważniejszych tytułów

Miejsce 4: Bracia (2009) – miłość podczas wojny w Afganistanie

Kiedy Sam (Tobey Maguire), zawodowy żołnierz piechoty morskiej, wyjeżdża na czwartą misję do Afganistanu, Grace (Natalie Portman) zostaje sama z dwiema córkami. Towarzystwa dotrzymuje jej brat męża, Tommy (Jake Gyllenhaal). W pewnym momencie przychodzi informacja o tym, że helikopter Sama został zestrzelony. Mężczyzna zostaje uznany za zmarłego, a rodzinie pozostaje się z tym pogodzić, chociaż jest to bardzo trudne, zwłaszcza dla Grace.

Tommy naturalnie wchodzi na miejsce brata – stając się opiekunem dla córek i kochankiem Grace. Tymczasem okazuje się, że Sam żyje i wraca do domu.

Dramat „Bracia” w reżyserii Jima Sheridana został nagrodzony na festiwalu IFTA w 2010 r.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Zobacz także: Najlepsze filmy o wojnie – jakie problemy poruszają?

Miejsce 3: American Beauty (1999) – fantazje vs rzeczywistość

American Beauty” to coś więcej niż klasyczny film o zdradzie – to wielowątkowa opowieść o kondycji amerykańskiego społeczeństwa. Lester Burnham (Kevin Spacey) jest pracownikiem agencji reklamowej. Ma neurotyczną żonę (Annette Bening), zamkniętą w sobie córkę – nastolatkę (Thora Birch) i kryzys wieku średniego. Wszystko się zmienia, kiedy jego uwagę przykuwa koleżanka córki, Angela (Mena Suvar). Myśli o niej sprawiają, że mężczyzna odzyskuje chęć do życia i zaczyna o siebie dbać.

Tymczasem jego żona, Carolyn, rozpoczyna romans z innym żonatym mężczyzną, Buddym (Peter Gallagher). Z kolei córka, Jane, jest obsesyjnie obserwowana przez chłopaka z sąsiedztwa (Wes Bentley).

Obraz w reżyserii Sama Mendesa zdobył pięć Oscarów w 2000 r. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser, scenariusz i zdjęcia.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 2: M jak morderstwo (1954) – zabójstwo niewiernej żony według Alfreda Hitchcocka

Tony Wendice (Ray Milliand) obmyśla plan zamordowania niewiernej żony, aby przejąć jej spadek. W tym celu nawiązuje kontakt z dawnym kolegą ze studiów. Szantażując go, zleca mu zabójstwo. Mężczyzna ma niezauważony wejść do ich domu i zabić Margot (Grace Kelly) w momencie, kiedy kobieta będzie odbierać telefon.

Sytuacja wymyka się spod kontroli, a ofiara zabija oprawcę w akcie samoobrony. Rozpoczyna się śledztwo pod kierownictwem detektywa Hubbarda (John Williams). W badaniu przyczyn zbrodni bierze udział również kochanek Margot (Robert Cumming).

Film „M jak morderstwo” jest ekranizacją sztuki teatralnej Fredericka Knotta, która była wystawiana na londyńskim West Endzie i nowojorskim Broadwayu. Kryminał Alfreda Hitchcocka zajmuje 9. miejsce na liście 10. najlepszych filmów w 10. klasycznych gatunkach filmowych Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Odgrywający główne role aktorzy – Grace Kelly i John Williams – otrzymali nagrody National Board of Review w 1954 r.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 1: Spragnieni miłości (2000) – poruszający obraz Kar-Wai Wonga

Na miejscu pierwszym – przepiękne kino azjatyckie – „Spragnieni miłości” w reżyserii Kar-Wai Wonga. Akcja filmu rozgrywa się w Hongkongu w latach 60. XX wieku. Sekretarka Su Chan (Maggie Cheung) i dziennikarz Chow (Tony Chiu-Wai) wynajmują mieszkania obok siebie. Obydwoje są w związkach małżeńskich, ale ich drugie połówki często bywają poza domem. Mijający się codziennie Su i Chow zauważają, że wiele ich łączy. Obydwoje zawsze są elegancko ubrani i obydwojgu doskwiera przerażająca samotność.

W obrazie Kar-Wai Wonga nie znajdziemy namiętnych scen erotycznych. Pożądanie budują zdjęcia, półmrok, muzyka i atmosfera. Pomiędzy Su i Chow powstaje delikatna, niewidzialna więź. Przełom następuje dopiero w momencie, gdy dowiadują się o tym, że ich nieobecni małżonkowie mają romans.

Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2000 r., Cezara w 2001 r. i wiele innych nagród. W 2020 r. powstała odrestaurowana wersja.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Inne najlepsze filmy o zdradzie

Jak widać powyżej, zdrada małżeńska pisze ciekawe scenariusze. Aby nie pozostawiać niedosytu, uzupełniamy nasz ranking o dodatkowe, świetne tytuły:

Reklama
  1. Niemoralna propozycja (1993) – film z Robertem Redfordem w roli miliardera, który oferuje kobiecie (Demi Moore) ogromne pieniądze za jedną, spędzoną z nim, noc. Reżyseria: Adrian Lyne,
  2. Wykolejony (2005) – trzymający w napięciu thriller, w którym zdrada małżeńska staje się przedmiotem szantażu. Reżyseria: Mikael Håfström, w rolach główych: Clive Owen, Jennifer Aniston, Vincent Cassel,
  3. 2 noce do rana (2015) – historia o tym, jak krótki romans przedłużył się z powodu wulkanicznej chmury nad Wilnem. Reżyseria: Mikko Kuparinen,
  4. Zeszłej nocy (2010) – film o romansach obydwojga małżonków. Reżyseria: Massy Tadjedin, w rolach głównych: Keira Knightley, Sam Worthington, Guillaume Canet i Eva Mendes,
  5. Inna kobieta (2014) – zabawna komedia o kobiecej solidarności przeciwko niewiernemu mężczyźnie. Reżyseria: Nick Cassavetes. W rolach głównych: Cameron Diaz, Leslie Mann, Kate Upton.
Reklama
Reklama
Reklama