TOP 10 filmów o dinozaurach – nie tylko Jurassic Park
Połączenie wiedzy i wyobrażeń o prehistorii
Do rankingu filmów o dinozaurach możemy podejść przekrojowo, ponieważ temat wielkich gadów w kinematografii ma już swoją historię. Pierwsza animacja o dinozaurach powstała w 1914 r. Trzeba jednak przyznać, że prawdziwa prehistoryczna rewolucja w popkulturze dokonała za sprawą filmu „Jurassic Park” z 1993 roku. Co było dalej i która z produkcji jest najlepsza według społeczności Filmwebu? O tym w poniższym zestawieniu.
Spis treści:
- Miejsce 10: Podróż do wnętrza Ziemi (2008) – przygodowy film familijny
- Miejsce 9: Noc w muzeum (2006) – popularna komedia familijna
- Miejsce 8: Jurassic World (2015) – nowa atrakcja w parku dinozaurów
- Miejsce 7: Gertie the Dinosaur (1914) – pierwsza animacja o dinozaurach
- Miejsce 6: Park Jurajski III (2001) – powrót na wyspę
- Miejsce 5: Dobry dinozaur (2015) – film animowany o przyjaźni człowieka z Apatozaurem
- Miejsce 4: Zaginiony świat: Jurassic Park (1997) – druga część kultowego filmu Spielberga
- Miejsce 3: Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009) – zabawne połączenie dwóch światów
- Miejsce 2: Park Jurajski (1993) – o tym, jak powstawał słynny park rozrywki
- Miejsce 1: Dinozaur (2000) – czyli podróż w czasie na chwilę przed końcem epoki dinozaurów
- Pozostałe filmy o dinozaurach
Miejsce 10: Podróż do wnętrza Ziemi (2008) – przygodowy film familijny
Ranking filmów o dinozaurach rozpoczyna familijny film fantasy na podstawie powieści Juliusza Verne'a. Przyrodnik i podróżnik, Trevor Anderson (Brendan Fraser) razem ze swoim bratankiem (Josh Hutcherson) i miejscową przewodniczką (Anita Breim) wyruszają na wyprawę po Islandii. W wyniku obsunięcia się skał zostają uwięzieni w środku jaskini. Zupełnie nie spodziewają się tego, że znajdą tam portal do wnętrza Ziemi.
W środku odkrywają niezwykły świat prehistorycznych roślin i zwierząt, takich jak latające piranie czy ogromne gady. Jest pięknie, ale też niebezpiecznie, dlatego Trevor, Sean i Hannah muszą jak najszybciej odnaleźć drogę do domu.
Obraz powstał w reżyserii Erica Breviga.
Ocena na Filmwebie: 6,3.
Miejsce 9: Noc w muzeum (2006) – popularna komedia familijna
Larry Daley (Ben Stiller) jest niespełnionym marzycielem. Kiedy okazuje się, że jego pomysły nie gwarantują utrzymania, decyduje się na pracę jako ochroniarz w Muzeum Historii Naturalnej. Posada wydaje się mało ambitna, ale w rzeczywistości okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Magiczna starożytna tablica Ahkmenracha sprawia, że eksponaty ożywają, wywołując totalne zamieszanie w muzeum.
Początkowo Larry jest pod ogromnym wrażeniem tak bezpośredniego doświadczania przeszłości. Jednak w miarę upływu czasu sytuacja coraz bardziej wymyka się spod jego kontroli. Armia Hunów sieje spustoszenie w gablotach, a potężny szkielet T-Rexa nie zamierza przejmować się delikatnymi przedmiotami.
Pod wrażeniem bohaterskich działań ojca w ożywionym muzeum jest jego syn, Nick (Jake Cherry). Do tej pory tylko się na nim zawodził, więc zupełnie nie dawał wiary w jego fantastyczne opowieści.
„Noc w muzeum” w reżyserii Shawna Levy'ego to bardzo przyjemna komedia do obejrzenia całą rodziną. O popularności filmu świadczą kontynuacje: „Noc w muzeum 2” (2009) i „Noc w muzeum: Tajemnica grobowca” (2014).
Ocena na Filmwebie: 6,4.
Miejsce 8: Jurassic World (2015) – nowa atrakcja w parku dinozaurów
Film jest kontynuacją „Parku Jurajskiego” z 1993 r. Po głośnych wydarzeniach sprzed 22 lat właściciele parku rozrywki zwiększają przepisy bezpieczeństwa. Wyspa z odtworzonymi na podstawie materiału genetycznego dinozaurami cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziennie przebywa na niej nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów.
Pracownicy parku prześcigają się w propozycjach nowych atrakcji. Wyjątkowo ciekawe wydaje się stworzenie nowego gatunku wielkiego gada. Powstaje Indominus rex. Jednak okazuje się, że ten największy z żywych eksponatów przejawia również wysoki poziom agresji. Co więcej, trudno go wytropić, ponieważ potrafi zmieniać kolor skóry, wtapiając się w otoczenie.
Sytuacja staje się szczególnie niebezpieczna, kiedy Indominus rex ucieka poza bezpieczną strefę.
W filmie Colina Trevorrowa zagrali Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Omar Sy i młody Ty Simpkins, który za rolę w „Jurassic World” otrzymał nagrodę na festiwalu Satelity w 2016 r. (najlepsza kreacja młodego aktora). Z kolej Chris Pratt został nagrodzony Złotym Popcornem MTV (również w 2016 r.) za najlepszą rolę w filmie akcji.
Ocena na Filmwebie: 6,5.
Miejsce 7: Gertie the Dinosaur (1914) – pierwsza animacja o dinozaurach
Monochromatyczny obraz z 1914 r. wyreżyserowany przez amerykańskiego rysownika, Winsora McCaya, to filmowy złoty kruk dla fanów produkcji o dinozaurach. „Gertie” jest uznawany za pierwszy w historii film animowany o dinozaurach, a zastosowana technika poklatkowa okazała się przełomem w kinematografii. Kontynuatorami dzieła McCaya byli bracia Fleischer, Otto Messmer, Paul Terry, Walter Lantz i Walt Disney.
Film przedstawia dinozaura wykonującego sztuczki na polecenia swojego pana. Na potrzeby tej krótkiej animacji artysta stworzył około 10 tysięcy rysunków. Podstawą do wizerunku Gertie'go był szkielet brontozaura z Muzeum Historii Naturalnej w USA.
Ocena na Filmwebie: 6,5.
Miejsce 6: Park Jurajski III (2001) – powrót na wyspę
Kolejne miejsce w rankingu zajmuje trzecia część „Parku Jurajskiego” z 2001 r. Paleontolog, Alan Grant (Sam Neill) prowadzi badania nad inteligencją welociraptorów z dala od opuszczonej wyspy, na której kilka lat wcześniej nieomal stracił życie.
Grant nie myśli o tym, aby tam wracać. Jednak zmienia zdanie, kiedy pojawia się propozycja od pary milionerów, aby był ich przewodnikiem po wyspie. W niepozornej wycieczce widzi szansę na zdobycie dodatkowych funduszy na badania. Na wyprawę zabiera młodego adepta paleontologii, Billy'ego Brennana (Alessandro Nivola).
Na miejscu okazuje się, że Paul i Amanda Kirby'owie (William H. Macy i Téa Leoni) mają ukryty motyw. Dwa miesiące wcześniej w parki dinozaurów zaginął ich syn, Eric (Trevor Morgan). Z pomocą paleontologów postanawiają go odszukać.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Miejsce 5: Dobry dinozaur (2015) – film animowany o przyjaźni człowieka z Apatozaurem
Film animowany „Dobry dinozaur” przedstawia alternatywną wizję świata, w którym wielkie gady żyją obok człowieka. Głównym bohaterem opowieści jest młody Apatozaur o imieniu Arlo. Pewnego dnia przez nieuwagę wpada do rzeki, a jej wartki nurt ponosi go daleko od domu. Po wynurzeniu się z wody, znajduje jasiknię, a w niej chłopca o imieniu Bąbel.
Produkcja wytwórni Disney Pixar zdobyła nagrodę Annie w 2016 r. za najlepsze efekty animowane. Reżyseria: Peter Sohn.
W polskim dubbingu usłyszymy głosy Olafa Lubaszenki, Katarzyny Żak i Artura Andrusa.
Ocena na Filmwebie: 6,7.
Miejsce 4: Zaginiony świat: Jurassic Park (1997) – druga część kultowego filmu Spielberga
Od wydarzeń przedstawionych w pierwszej części „Parku Jurajskiego” minęły cztery lata. Jednak idea parku rozrywki z dinozaurami jest nadal żywa. Dr John Hammond (Richard Attenborough) dowiaduje się, że na wyspę wybiera się jego bratanek, Peter Ludlow (Arliss Howard). Mężczyzna planuje złapać kilka zwierząt i przewieźć je do USA, aby odtworzyć popularne miejsce rozrywki.
Hammond wysyła swoich ludzi z misją powstrzymania Ludlowa. W niebezpiecznej wyprawie udział biorą: matematyk Ian Malcolm (Jeff Goldblum), mechanik samochodowy Eddie Carr (Richard Schiff) i fotograf Nick van Owen (Vince Vaughn). Na miejscu spotykają dziewczynę Malcolma i paleontolożkę Sarę Harding (Julianne Moore). Okazuje się także, że jest z nim córka Malcolma, Kelly (Vanessa Lee Chester).
„Zaginiony świat: Jurassic Park” w reżyserii Stevena Spielberga był nominowany do Oscarów w 1998 r. za najlepsze efekty specjalne.
Ocena na Filmwebie: 6,9.
Miejsce 3: Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009) – zabawne połączenie dwóch światów
To kolejna odsłona przygód zabawnych bohaterów popularnej „Epoki lodowcowej”. Fabułę otwiera informacja o tym, że Maniek i Ela wkrótce będą mieli dziecko. Wiadomość powoduje konflikt w grupie przyjaciół, a Diego rozważa nawet odejście za stada.
Tymczasem Sid, marząc o założeniu własnej rodziny, wpada w szczelinę lodowca. W podziemnej jaskini znajduje jajka i postanawia zabrać je ze sobą. Nazajutrz wykluwają się Tyranozaury. Wkrótce okazuje się, że jajka wcale nie zostały porzucone.
Mama Tyranozaur nie jest zadowolona z faktu, że ktoś zabrał jej młode. Odszukuje je i zabiera z powrotem do siebie, a wraz z nimi Sida. Ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, za podziemną jaskinią znajduje się tropikalna kraina dinozaurów.
Film animowany w reżyserii Carlosa Saldanhy zdobył dwie nominację do nagrody Annie – za dubbing w wykonaniu Johna Leguizamo (jako Sid) i za muzykę autorstwa Johna Powella. W polskiej wersji usłyszymy głosy Cezarego Pazury, Piotra Fronczewskiego, Wojciecha Malajkata i Kariny Szafrańskiej.
Ocena na Filmwebie: 7,0.
Miejsce 2: Park Jurajski (1993) – o tym, jak powstawał słynny park rozrywki
Starzejący się milioner, John Hammond (Richard Attenborough), planuje zrealizować swoje marzenie o odtworzeniu mikroklimatu sprzed milionów lat. Jest to możliwe, dzięki zaawansowanej technologii, połączeniu pracy paleontologów i genetyków. Na prywatnej wyspie Hummonda ma powstać park rozrywki, aby każdy mógł podziwiać jego prehistoryczne dzieło.
Jednak zanim rozpocznie się sprzedaż biletów, park musi przejść testy bezpieczeństwa. W wycieczce kontrolnej biorą udział paleontolodzy – Allan Grant i Ellie Sattler (Sam Neill i Laura Dern), prawnik Donald Gennaro (Martin Ferrero) i matematyk Ian Malcolm (Jeff Goldblum).
Już podczas przejażdżki do bazy, naukowcy mogą zobaczyć niebywałe okazy brachiozaurów, parazaurolofów i welociraptorów. W centrum spotykają się z właścicielem parku, pracownikami firmy InGen oraz wnukami Hammonda. Lex i Timmy zabierają się z nimi na dalszą wycieczkę.
„Park Jurajski” w reżyserii Stevena Spielberga dał początek serii trwającej do dzisiaj. Film zdobył trzy Oscary w 1994 r. – za najlepsze efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku. Ten tytuł opisujemy także w rankingu najlepszych filmów o potworach.
Ocena na Filmwebie: 7,0.
Miejsce 1: Dinozaur (2000) – czyli podróż w czasie na chwilę przed końcem epoki dinozaurów
„Dinozaur” w reżyserii Erica Leightona i Ralpha Zondaga to wyjątkowa animacja Disneya, która powstała w wyniku połączenia tradycyjnych technik z metodą live action. Głównym bohaterem jest mały iguanodon o imieniu Aladar, który wykluwa się z zagubionego jaja, daleko od rodziny. Na szczęście trafia pod opiekę lemurów.
Niestety, dobry czas nie trwa długo, ponieważ na Ziemię spada deszcz meteorytów. Lemury, uciekając z Aladarem, dołączają do stada dinozaurów.
Film zachwyca doskonale dopracowanymi kadrami, które naprzemiennie wzbudzają zachwyt i przerażenie. Klimat uzupełnia muzyka, za którą film otrzymał Złotego Satelitę w 2001 r.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Pozostałe filmy o dinozaurach
Osoby zainteresowane dinozaurami, nie mogą narzekać na brak dobrych filmów. Poniżej uzupełnienie rankingu:
- Pradawny ląd (1988) – familijny film animowany o małych dinozaurach poszukujących drogi do stada. Reżyseria: Don Bluth,
- Wędrówki z dinozaurami (2013) – pełnometrażowa wersja cyklu BBC o wielkich gadach. Reżyseria: Barry Cook, Neil Nightingale,
- Jurassic World: Upadłe królestwo (2018) – kolejna część serii o Parku Jurajskim. Cztery lata po zamknięciu parku rozrywki, na wyspie opuszczonej przez ludzi żyją dzikie dinozaury. Teraz zagraża im wybuch wulkanu. Reżyseria: J. A. Bayona, w rolach głównych: Chris Pratt i Bryce Dallas Howard,
- Godzilla vs Kong (2021) – film akcji w klimacie fantasy o starciu dwóch największych monstrów. Reżyseria: Adam Wingard, w rolach głównych: Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown, Rebecca Hall,
- Jurassic World Dominion (2022) – po zniszczeniu wyspy, przywrócone do życia prehistoryczne wielkie gady żyją razem z ludźmi. Reżyseria: Colin Trevorrow, w rolach głównych: Jeff Goldblum, Sam Neill, Chris Pratt, Laura Dern, Bryce Dallas Howard.