EN_01492202_1623, Susan Flannery, 1987
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Jako Stephanie Forrester podbiła serca fanów. Tak wygląda dziś życie Susan Flannery  

Los nie był dla niej łaskawy

Olga Figaszewska 31 lipca 2023 15:03
EN_01492202_1623, Susan Flannery, 1987
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Susan Flannery chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Udział w produkcji Moda na sukces przyniósł jej światową rozpoznawalność i sympatię widzów, a dla wielu wciąż pozostaje serialową Stephanie Forrester, w której rolę wcieliła się genialnie. W pewnym momencie wycofała się z działalności artystycznej i  postanowiła przejść na emeryturę, by poświęcić więcej czasu swoim bliskim. Choć los nie był dla niej łaskawy, nigdy nie poddała się przeciwnościom... Jakie tajemnice skrywa jej życie?

Susan Flannery – kariera serialowej Stephanie Forrester

Susan Flannery urodziła się 31 lipca 1939 roku w Jersey City w stanie New Jersey. Swoje dzieciństwo i młodość spędziła na Manhattanie. Od najmłodszych lat interesowała się aktorstwem. Wiedziała, że będzie występowała na scenie, a rodzice wpierali jej wybory. Wychodzili jednak z założenia, że najpierw ich córka musi ukończyć szkołę, a dopiero potem realizować marzenia. Susan w końcu wybrała się na studia aktorskie, gdzie uczyła się zawodu. Następnie przeprowadziła się do Nowego Jorku, a potem do Los Angeles. To była dla niej ogromna szansa. Chodziła na castingi i przesłuchania, aż końcu szczęście się do niej uśmiechnęło.

Na ekranie pojawiła się w 1963 roku w serialu Prawo Burke’a. Potem przyszła pora na produkcję science fiction Voyage to the Bottom of the Sea. Po drodze zagrała jeszcze w kilku serialach. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą w filmie Guns of Diablo u boku Charlesa Bronsona, Susan Oliver i Kurta Russella. Ale prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w 1966 roku. Susan weszła na plan opery mydlanej – Days of Our Lives. Tam poznała scenarzystę Williama J. Bella (który później obsadził ją w The Bold and the Beautiful w 1987) Spędziła dziewięć lat, wcielając się w Laurę Spencer Horton. Za tę kreację otrzymała nagrodę Emmy. Następnie zachwycała w serialu Dallas.

Czytaj także: Była jego muzą, na drodze do ich szczęścia stanęła inna aktorka. Tak dzisiaj Ilona Ostrowska mówi o Jacku Borcuchu

SUSAN FLANNERY, 1974
Fot. Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Forum

Kreacja w filmie Płonący wieżowiec zaowocowała statuetką Złotego Globu dla najbardziej obiecującej aktorki. Na swoim koncie Susan ma wiele ról godnych uwagi – „The Towering Inferno Hope i Faith" i „The Gumball Rally”. Pojawiła się w obsadzie miniserialu NBC The Moneychangers z 1976 roku razem z Kirkiem Douglasem i Christopherem Plummerem.

Jednak w sercach fanów na zawsze pozostanie Stephanie Forrester z kultowego serialu – Moda na sukces (The Bold and the Beautiful). I nikogo nie dziwi, że zajęła pierwsze miejsce w rankingu 50. najlepszych aktorek oper mydlanych wszech czasów. W seniorkę rodu wcielała się od 1987 roku do 2012. Co więcej, kilka odcinków udało jej się wyreżyserować samodzielnie. Stephanie manipulowała, była bezwzględna i słynęła z ciętego języka. To ona zarządzała całym przedsięwzięciem i nikt nie miał prawa jej się postawić. A prywatnie? Cała ekipa uwielbiała Susan! Podziwiano jej talent i poczucie humoru. Aktorka ma niesamowite wyczucie, pomysły i scenarzyści liczyli się z jej zdaniem. Była filarem serialu. 

Kiedy po 25 latach pracy na planie Susan Flannery powiedziała, że chce opuścić produkcję – zabroniono jej używać słowa „emerytura”. Jednak aktorka postanowiła, że jest na nią gotowa. Ekipa Mody na sukces nie była w stanie nakłonić jej do zmiany decyzji.

Chociaż fani nie mogli się pogodzić z jej odejściem, gwiazda chciała poświęcić więcej czasu rodzinie i ukochanym podróżom. Marzyła o wyprawie do Kenii i zwiedzeniu Europy. Susan miała dość pośpiechu i przekonywała, że bardziej ceni sobie spokój, a poza tym... nigdy nie miała prawdziwych wakacji. W ostatnim odcinku opery mydlanej Stephanie Forrester umiera po walce z rakiem płuc.

Sprawdź też: Z pierwszą żoną zerwał kontakt, syna wydziedziczył. Louis de Funès bez skrupułów ranił najbliższych 

Susan Flannery, Charlton Heston, Darlene Conley, 1993
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Susan Flannery, Charlton Heston, Darlene Conley, 1993

Moda na sukces, Susan Flannery, 10 Aniversary of
Fot. Magma Agency / Contributor/Getty Images

Moda na sukces,  10. urodziny serialu,  1997 rok

Susan Flannery zmagania z chorobą

Scenarzysta postanowił oprzeć ten wątek na prawdziwych zmaganiach Susan Flannery. „Brad po raz pierwszy zadzwonił do mnie w tej sprawie zeszłego lata. Chciał się upewnić, że nie obrażę się lub nie będę miała z tym problemu, co było bardzo miłe z jego strony. Początkowo chciał, by był to rak okrężnicy, czyli taki sam, na jakiego ja chorowałam. Powiedziałem: „Cokolwiek chcesz zrobić, jest to dla mnie w porządku”. Ale potem zdecydował, że będzie to rak płuc w stadium 4. Oczywiście potem dorzucił guza mózgu”, zwierzała się w jednym z wywiadów dla TV Guide Magazine.

Aktorka kilka lat wcześniej mierzyła się z nowotworem. To był dla niej trudny czas. Jednak nigdy nie wątpiła, że uda jej się wygrać z chorobą. Dzięki szybkiej reakcji i wdrożonemu leczeniu dziś jest zdrowa. U gwiazdy zdiagnozowano także fibromialgię, czyli rzadką chorobę reumatologiczną. Objawia się ona dotkliwymi bólami kości i stawów.  

Susan Flannery w 2018 roku na chwilę powróciła do serialu Moda na sukces, użyczając swojego głosu. Nie pojawiła się jednak na ekranie. Czy tęskni za produkcją? W jednym z wywiadów dla TV Guide wyznała, że nigdy nie żałowała swojej decyzji. „Tak naprawdę myślę o tej części mojego życia tylko wtedy, gdy ktoś do mnie dzwoni z pytaniem. Świetnie się bawiłam, ale teraz nadszedł czas, by iść dalej i nie oglądać się za siebie”, dodała. Kończąc swoją przygodę z serialem, podkreślała, że nie miałaby nic przeciwko, gdyby udało jej się zmierzyć z nowymi projektami w roli reżysera. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Susan jest też wykwalifikowanym kucharzem i posiada licencję pilota!

Zobacz też: Maryna Barfuss i Grzegorz Turnau: historia tajemniczej miłości flecistki i pianisty 

Jak dziś wygląda życie Susan Flannery z Mody na Sukces?
Fot. Mark Sullivan / Contributor/Getty Images

Susan Flannery w 2006 roku

Życie prywatne Susan Flannery

Susan Flannery unika medialnego szumu. Jednak jej życie prywatne zawsze było obiektem zainteresowania fanów i prasy. 84-letnia aktorka nigdy nie wyszła za mąż. W końcu w prasie zaczęły pojawiać się doniesienia, że gwiazda jest lesbijką. I podobno przez kilka lat była związana z amerykańską aktorką, Fannie Flagg. Susan nigdy tego nie zdementowała, ani nie potwierdzała tych wieści. Z kolei w pamiętniku napisanym przez jej przyjaciółkę, Ritę Mae Brown znalazł się wpis, w którym autorka podkreśla, że Susan zachowuje milczenie i pozwala, by inni zabierali głos za nią.

„Wielu przyjaciół Susan i Fannie wiedziało, że są kochankami, inni nie. W tych okolicznościach ukrywanie się musiało być dla Susan niezwykle bolesne”, pisała. Serialowa Stephanie Forrester wychowywała adoptowaną córkę. Blaise Flannery przyszła na świat w 1987 roku i dziś mieszka w Australii... 

Źródło: Fakt, Washington Post, Wikipedia, liverampup, YouTubeTV Guide Magazine

Susan Flannery, 2012 rok
Fot. JB Lacroix / Contributor/Getty Images

Susan Flannery w 2012 roku

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.