EN_01492202_1623, Susan Flannery, 1987
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Jako Stephanie Forrester podbiła serca fanów. Tak wygląda dziś życie Susan Flannery  

Los nie był dla niej łaskawy

Olga Figaszewska 15 października 2021 19:45
EN_01492202_1623, Susan Flannery, 1987
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Nikomu nie trzeba jej przestawiać. Dla wielu pozostaje serialową Stephanie Forrester. Susan Flannery genialnie odegrała swoją rolę. Udział w produkcji Moda na sukces przyniósł jej światową rozpoznawalność i sympatię widzów. Po prawie 50. latach działalności artystycznej, gwiazda odeszła na emeryturę, by poświęcić więcej czasu rodzinie. Jakie tajemnice skrywa jej życie? Chociaż los nie był dla niej łaskawy, nigdy nie poddawała się przeciwnościom. 

Susan Flannery – kariera serialowej Stephanie Forrester

Susan Flannery urodziła się 31 lipca 1939 roku w Jersey City w stanie New Jersey. Swoje dzieciństwo i młodość spędziła na Manhattanie. Od najmłodszych lat interesowała się aktorstwem. Wiedziała, że będzie występowała na scenie, a rodzice wpierali jej wybory. Wychodzili jednak z założenia, że najpierw ich córka musi ukończyć szkołę, a dopiero potem realizować marzenia. Susan w końcu wybrała się na studia aktorskie, gdzie uczyła się zawodu. Następnie przeprowadziła się do Nowego Jorku, a potem do Los Angeles. To była dla niej ogromna szansa. Chodziła na castingi i przesłuchania, aż końcu szczęście się do niej uśmiechnęło.

Na ekranie pojawiła się w 1963 roku w serialu Prawo Burke’a. Potem przyszła pora na produkcję science fiction Voyage to the Bottom of the Sea. Po drodze zagrała jeszcze w kilku serialach. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą w filmie Guns of Diablo u boku Charlesa Bronsona, Susan Oliver i Kurta Russella. Ale prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w w 1966 roku. Susan weszła na plan opery mydlanej – Days of Our Lives. Tam poznała scenarzystę Williama J. Bella (który później obsadził ją w The Bold and the Beautiful w 1987) Spędziła dziewięć lat, wcielając się w Laurę Spencer Horton. Za tę kreację otrzymała nagrodę Emmy. Następnie zachwycała w serialu Dallas.

Czytaj także: Pamiętasz Brooke Logan z Mody na sukces? Jak dziś wygląda Katherine Kelly Lang? 

SUSAN FLANNERY, 1974
Fot. Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Forum

Kreacja w filmie Płonący wieżowiec zaowocowała statuetką Złotego Globu dla najbardziej obiecującej aktorki. Na swoim koncie Susan ma wiele ról godnych uwagi – „The Towering Inferno Hope i Faith i „The Gumball Rally”. Pojawiła się w obsadzie miniserialu NBC The Moneychangers z 1976 roku razem z Kirkiem Douglasem i Christopherem Plummerem.

Jednak w sercach fanów na zawsze pozostanie Stephanie Forrester z kultowego serialu – Moda na sukces (The Bold and the Beautiful). I nikogo nie dziwi, że zajęła pierwsze miejsce w rankingu 50. najlepszych aktorek oper mydlanych wszech czasów. W seniorkę rodu wcielała się od 1987 roku do 2012. Co więcej, kilka odcinków udało jej się wyreżyserować samodzielnie. Stephanie manipulowała, była bezwzględna i słynęła z ciętego języka. To ona zarządzała całym przedsięwzięciem i nikt nie miał prawa jej się postawić. A prywatnie? Cała ekipa uwielbiała Susan! Podziwiano jej talent i poczucie humoru. Aktorka ma niesamowite wyczucie, pomysły i scenarzyści liczyli się z jej zdaniem. Była filarem serialu. 

Kiedy po 25. latach pracy na planie Susan Flannery powiedziała, że chce opuścić produkcję – zabroniono jej używać słowa „emerytura”. Jednak aktorka postanowiła, że jest na nią gotowa. Ekipa Mody na sukces nie była w stanie nakłonić jej do zmiany decyzji.

Chociaż fani nie mogli się pogodzić z jej odejściem, gwiazda chciała poświęcić więcej czasu rodzinie i ukochanym podróżom. Marzyła o wyprawie do Kenii i zwiedzeniu Europy. Susan miała dość pośpiechu i przekonywała, że bardziej ceni sobie spokój, a poza tym... nigdy nie miała prawdziwych wakacji. W ostatnim odcinku opery mydlanej Stephanie Forrester umiera po walce z rakiem płuc.

Sprawdź też: Dawniej wzdychały do niego miliony kobiet... Ronn Moss przeszedł spektakularną metamorfozę

Susan Flannery, Charlton Heston, Darlene Conley, 1993
Fot. CBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Susan Flannery, Charlton Heston, Darlene Conley, 1993

Moda na sukces, Susan Flannery, 10 Aniversary of
Fot. Magma Agency / Contributor/Getty Images

Moda na sukces,  10. urodziny serialu,  1997 rok

Scenarzysta postanowił oprzeć ten wątek na prawdziwych zmaganiach Susan Flannery. „Brad po raz pierwszy zadzwonił do mnie w tej sprawie zeszłego lata. Chciał się upewnić, że nie obrażę się lub nie będę miał z tym problemu, co było bardzo miłe z jego strony. Początkowo chciał, by był to rak jelita, czyli taki sam, na jakiego ja chorowałam. Powiedziałem: „Cokolwiek chcesz zrobić, jest to dla mnie w porządku”. Ale potem zdecydował, że będzie to rak płuc w stadium 4. Oczywiście potem dorzucił guza mózgu”, zwierzała się w jednym z wywiadów.

Aktorka kilka lat wcześniej mierzyła się z nowotworem jelita grubego. To był dla niej trudny czas. Jednak nigdy nie wątpiła, że da jej się wygrać z chorobą. Dzięki szybkiej reakcji i wdrożonemu leczeniu dziś jest zdrowa.

Susan Flannery w 2018 roku na chwilę powróciła do serialu, użyczając swojego głosu. Nie pojawiła się jednak na ekranie. Czy tęskni za produkcją? W jednym z wywiadów dla TV Guide wyznała, że nigdy nie żałowała swojej decyzji. „Tak naprawdę myślę o tej części mojego życia tylko wtedy, gdy ktoś do mnie dzwoni z pytaniem. Świetnie się bawiłam, ale teraz nadszedł czas, by iść dalej i nie oglądać się za siebie”, dodała.

Kończąc swoją przygodę z serialem podkreślała, że nie miałaby nic przeciwko, gdyby udało jej się zmierzyć z nowymi projektami w roli reżysera. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Susan jest też wykwalifikowaym kucharzem i posiada licencję pilota!

Zobacz też: Pamiętasz Taylor z Mody na sukces? Życie nie było dla niej łaskawe

Jak dziś wygląda życie Susan Flannery z Mody na Sukces?
Fot. Mark Sullivan / Contributor/Getty Images

Susan Flannery w 2006 roku

Życie prywatne Susan Flannery

Susan Flannery unika medialnego szumu. Jednak jej życie prywatne zawsze było obiektem zainteresowania fanów i prasy. 82-letnia aktorka nigdy nie wyszła za mąż. W końcu w prasie zaczęły pojawiać się doniesienia, że gwiazda jest lesbijką. I podobno przez kilka lat była związana z amerykańską aktorką, Fannie Flagg. Susan nigdy tego nie zdementowała, ani nie potwierdzała tych wieści. Z kolei w pamiętniku napisanym przez jej przyjaciółkę, Ritę Mae Brown znalazł się wpis, w którym autorka podkreśla, że Susan zachowuje milczenie i pozwala, by inni zabierali głos za nią.

„Wielu przyjaciół Susan i Fannie wiedziało, że są kochankami, inni nie. W tych okolicznościach ukrywanie się musiało być dla Susan niezwykle bolesne”, pisała. Serialowa Stephanie Forrester wychowywała adoptowaną córkę. Blaise Flannery przyszła na świat w 1987 roku i dziś mieszka w Australii. 

Źródło: Fakt, Washington Post, Wikipedia, liverampup, YouTube

Susan Flannery, 2012 rok
Fot. JB Lacroix / Contributor/Getty Images

Susan Flannery w 2012 roku

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.