Serial internetowy
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Polski serial internetowy Kontrola stał się ogólnoświatowym fenomenem!

Czemu jest taki wyjątkowy?

Ida Marszałek 18 lutego 2020 17:10
Serial internetowy
Fot. Materiały prasowe

Miniserial Kontrola został opublikowany na serwisie YouTube w 2018 roku. Dziś liczy sobie 7 odcinków, które obejrzano łącznie 27 milionów razy. Serial przetłumaczono już na kilkanaście języków, w tym hiszpański, portugalski, mandaryński i tajski! Skala rozgłosu, który zyskał przekroczyła najśmielsze oczekiwania jego twórców. Ludzi na całym świecie zdumiewa tematyka polskiej produkcji. Co wiemy o tym ogólnoświatowym fenomenie?

Serial "Kontrola" twórcy i obsada

Autorką serialu jest studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej - Natasza Parzymies. Pierwszy odcinek powstał, kiedy na pierwszym roku studiów początkująca reżyserka musiała wykonać zadanie na zajęcia. Tematem była "erotyka" i Parzymies miała nakręcić wokół niego krótki film. Zdecydowała się ukazać historię miłosną dwóch dziewczyn, temat niezbyt popularny wśród polskich twórców. Był to studencki projekt i z oczywistych powodów autorka nie dysponowała dużym budżetem. Jednak z pomocą znajomych, którzy wcielili się w bohaterów oraz statystów, udało jej się zrealizować swoją wizję. W główne postacie fantastycznie wcieliły się Ada Chlebicka i Ewelina Pankowska, prezentując na ekranie niezwykle szczere emocje. Za zdjęcia odpowiada Filip Pasternak, natomiast produkcją od samego początku zajmowały się Magda Knapczyńska oraz Ola Rudzka.

Serial "Kontrola" niespodziewany sukces

Początkowo reżyserka umieściła filmik na YouTubie, by podzielić się nim ze swoimi znajomymi. Jak podaje Gazeta Wyborcza, okazało się jednak, że zobaczyli go też nieznajomi, którzy szybko stali się fanami produkcji i zaczęli wypytywać Parzymies gdzie mogą obejrzeć więcej. To popchnęło młodą twórczynię do stworzenia kontynuacji i tak projekt na studia niespodziewanie przerodził się w popularny na całym świecie serial. Jako, że Parzymies nie dysponowała odpowiednimi środkami musiała zdobyć je za pomocą crowdfundingu. Zachwycona tematyką serialu organizacja Parada Równości, również wsparła projekt. Także firma Panavision miała tu swoje zasługi, dzięki niej twórcy dysponowali na planie profesjonalnym sprzętem. Wszyscy zaangażowani w produkcję serialu pracowali bez wynagrodzenia. 

Serial "Kontrola" fabuła

Pierwszy odcinek trwa tylko dwie i pół minuty, następne niewiele więcej. Autorce udało się jednak zawrzeć w tak krótkim przekazie ogromny ładunek emocjonalny. Serial, który można w całości obejrzeć w godzinę wywołał pozytywne reakcje na całym świecie. Dotarł nawet do Brazylii czy Chin! Fani w komentarzach nalegają, by produkcja była kontynuowana! Dlaczego wzbudził tak wielkie emocje? Ponieważ w szczery sposób podejmuje wciąż dość niechętnie omawianą w Polsce tematykę LGBT+. Opowiada historię dwóch dziewczyn: Natalii i Majki. Byłe kochanki spotykają się przez przypadek na lotnisku. Natalia pracuje tam jako kontrolerka, a Majka wybiera się na wakacje ze swoim nowym chłopakiem (zagranym przez Bartłomieja Kruka). Dziewczyny zostają postawione w niezręcznej sytuacji, gdy jedna musi przeprowadzić kontrolę osobistą drugiej.

Serial "Kontrola" pierwszy odcinek

Serial "Kontrola" nagrody

Pomimo, że jest to produkcja bardzo kameralna, serial już teraz może pochwalić się licznymi nagrodami. Otrzymał specjalne wyróżnienie na warszawskim międzynarodowym festiwalu Up to 21. Przewodniczącym jury był tam słynny reżyser Bodo Kox (Człowiek z magicznym pudełkiem). Film przeszedł też wstępne selekcje na odbywających się w Stanach Zjednoczonych: Oregon CinemaArts Film Festival oraz BAM Festival, niemieckim festiwalu Filmkreis Shorts oraz organizowanym w Hong Kongu Young Directors Project International Film Festival. Serial został pokazany na QueerFilmFestival Esslingen w Niemczech.

Serial "Kontrola" kontynuacja 

Ostatni odcinek miał swoją premierę 15 lutego 2020 roku, ale fani wciąż mogą mieć nadzieję na kontynuację. Jak reżyserka zdradziła Gazecie Wyborczej, to jeszcze nie koniec przygód zakochanych dziewczyn. Ponoć Natasza Parzymies zaczęła już negocjacje z jedną z platform streamingowych. Jednak zadeklarowała, że udostępnione już odcinki wciąż będzie można zobaczyć za darmo na YouTubie. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.