Zestawienie najlepszych filmów o pająkach rozpoczniemy od historii popularnego bohatera z komiksów Marvela. Peter Parker po ugryzieniu przez zmutowanego stawonoga zyskuje specjalne moce. Niestety jest jednym z nielicznych filmowych bohaterów, u których pajęczy jad wywołuje pozytywne efekty. Chociaż w rankingu znajduje się jeszcze jeden film ukazujący pająki z dobrej strony, zazwyczaj pojawiają się one jako przerażające potwory atakujące zwierzęta i ludzi.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 1: Spider–Man (2002) – przygodowy filmy fantasy o człowieku–pająku

Młody Peter Parker (Tobey Maguire) podczas wycieczki szkolnej zwiedza muzeum genetyczne na Uniwersytecie Columbia. W laboratorium zostaje ugryziony przez pająka. Po powrocie do domu nie czuje się najlepiej, ale następnego dnia rano czuje wyjątkowy przypływ energii. Z czasem odkrywa, że potrafi tworzyć pajęcze sieci.

Kiedy kończy szkołę średnią, postanawia wykorzystać swoje nadnaturalne umiejętności do walki z przestępczością. Jednak nie afiszuje się ze swoimi mocami, prowadząc podwójne życie. Znajomi znają go jako uzdolnionego fotografa z Daily Bugle, ale kiedy potrzeba zamienia się w Spider–Mana.

Film w reżyserii Sama Raimiego z uniwersum Marvela otrzymał nagrodę na festiwalu Saturny w 2003 r. za najlepszą muzykę, Kryształową Statuetkę People's Choice w kategorii: ulubiony film, a także nagrodę Critics' Choice w 2005 r. jako najlepszy film popularny. Przygody Spider–Mana były kontynuowane w kolejnych częściach, które ukazały się w 2004 i 2007 r.

Zobacz także

Ocena na IMDb: 7,4.

Zobacz także: Filmy o superbohaterach – TOP 10

Miejsce 2: Pająk (2002) – horror psychologiczny o człowieku tkającym sieci

Film opowiada o mężczyźnie chorym na schizofrenię. Dennis Cleg (Ralph Fiennes) znany jest jako „Pająk”. Podczas pobytu w ośrodku dla osób z zaburzeniami psychicznymi, wraca wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa. Na nowo przeżywa traumatyczne obrazy dotyczące zabójstwa, którego jako mały chłopiec był świadkiem. Widzi, jak jego ojciec (Gabrile Byrne) z pomocą swojej kochanki Yvonne zabija jego matkę (w obydwu rolach Miranda Richardson).

Kiedy mężczyzna powraca myślami do współczesności, wydaje mu się, że jego opiekunka, pani Wilkinson (Lynn Redgrave) przypomina kochankę ojca. Za pomocą przędzy tworzy w swoim pokoju sieć. Pajęczyna przypomina konstrukcję, której użył w dzieciństwie, aby zabić Yvonne.

Dramat psychologiczny w reżyserii Davida Cronenberga powstał w oparciu o książkę Patricka McGratha. Otrzymał nagrodę festiwalową jako najlepszy pełnometrażowy film kanadyjski na MFF w Toronto 2002 r., a także statuetkę Międzynarodowej Gildii Horrory w 2004 r.

Ocena na IMDb: 6,8.

Miejsce 3: Arachnofobia (1990) – horror o jadowitych pająkach

Ross Jennings (Jeff Daniels) cierpi na arachnofobię. Jego lęk przed pająkami zazwyczaj nie jest traktowany poważnie. Kiedy mężczyzna razem z rodziną przeprowadza się do małego miasteczka w Kalifornii, ma nadzieję na ciszę i spokój. Okazuje się jednak, że miejscowość została zaatakowana przez jadowite pająki.

To nowy gatunek, który został odkryty podczas ekspedycji w wenezuelskiej dżungli przez entomologa Jamesa Athertona (Julian Sands). Samica przybyła do miasta razem z ciałem fotografa Jerry'ego Manleya (Mark L. Taylor), który zmarł po ukąszeniu stawonoga.

Horror w reżyserii Franka Marshalla otrzymał dwie nagrody na festiwalu Saturny w 1991 – jako najlepszy film w swojej kategorii oraz dla Jeffa Danielsa za rolę główną.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 4: Tarantula (1955) – film science-fiction o powiększaniu zwierząt

Doktor Matt Hasting (John Agar), lekarz z niewielkiego miasteczka w Arizonie, zostaje poproszony o zbadanie zdeformowanego ciała mężczyzny, którego ciało znaleziono na pustyni. Hastings rozpoznaje w nim znajomego naukowca, który pracował razem z profesorem Geraldem Deemerem (Leo G. Carroll). W laboratorium opracowywano metodę powiększania zwierząt, co w przyszłości miało pomóc zwalczyć głód na świecie.

W wyniku niefortunnego wypadku z pracowni profesora Deemera ucieka radioaktywna tarantula. Zwierzę osiąga coraz większy rozmiar, zabijając bydło, a następnie ludzi.

Reżyseria: Jack Arnold, ocena na IMDb: 6,4.

Miejsce 5: Pajęczyna Charlotty (2006) – film familijny o zwierzętach

Mała Fern (Dakota Fanning) prosi swojego ojca, aby oszczędził życie jednego prosiaczka. Nadaje mu na imię Wilbur i zaprzyjaźnia się z nim. Jednak kiedy świnka dorasta, dziewczynka jest zmuszona oddać ją na farmę wuja Homera Zuckermana. Stara się codziennie wieczorem odwiedzać swojego przyjaciela do czasu, aż zaniepokojona matka każe jej zostać w domu.

Wilbur w nowym miejscu czuje się nieswojo i tęskni za przyjaciółką. Potrzebuje bliskości i wsparcia, które w końcu znajduje dzięki wyjątkowej przyjaźni z pająkiem o imieniu Charlotta.

Niestety zbliża się Boże Narodzenie i zwierzęta przeczuwają, że to mogą być już ostatnie dni życia Wilbura.

„Pajęczyna Charlotty” w reżyserii Garry'ego Winnicka to już druga z kolei ekranizacja powieści E. B. White'a. O jej sukcesie świadczy nagroda Critics' Choice w 2007 r. w kategorii: najlepszy film familijny, a także Sterowiec na festiwalu Kids Choice dla nastoletniej wówczas aktorki Dakoty Fanning.

Głosy zwierząt podkładają między innymi Julia Roberts (jako Charlotta), Steve Buscemi (jako szczur Templeton), John Cleese (jako owca Samuel) i Oprah Winfrey (jako gęś Gussy).

Ocena na IMDb: 6,3.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o zwierzętach – mniej lub bardziej udomowionych

Miejsce 6: Atak pająków (2002) – horror i komedia o potwornych stawonogach

Joshua Taft (Tom Noonan) jest hodowcą egzotycznych pająków, które karmi świerszczami z pobliskiego stawu. Pewnego dnia w wyniku nieszczęśliwego wypadku do stawu wpada beczka z niebezpiecznymi chemikaliami. Joshua jest pod wrażeniem tempa, w jakim jego zwierzęta przybierają na wadze. Postanawia pokazać swoją hodowlę Mike'owi, chłopakowi z sąsiedztwa. Po jego wyjściu hodowca zostaje ugryziony przez tarantulę, która uciekając przewraca terrarium z pająkami.

Kiedy jakiś czas później Mike przechodzi koło farmy hodowcy pająków, widzi, że cały dom pokryty jest siecią. Olbrzymich rozmiarów zwierzęta zaczynają pojawiać się w różnych miejscach, w tym w kopalni, gdzie podobno odkryto żyłę złota.

Reżyseria: Ellory Elkayem, ocena na IMDb: 5,5.

Miejsce 7: Królestwo pająków (1977) – ekohorror o ptasznikach

Na farmie Waltera Colby'ego (Woody Strode) z niewyjaśnionych przyczyn umiera cielę. Badania próbki krwi w laboratorium wykazuje, że zwierzę zostało zainfekowane pajęczym jadem. Do wioski w Arizonie przybywa specjalistka od pająków Diane Ashley (Tiffany Bolling), aby zbadać sprawę. Razem z miejscowym weterynarzem Rackiem Hansenem (Willliam Shatner) odkrywają ogromne pajęcze wzgórze na tyłach posiadłości Colby'ego. Postanawiają spalić kolonię, jednak część stawonogów ucieka podziemnym tunelem.

Następnego dnia ginie Walter Colby. Miejscowy szeryf znajduje jego ciało omotane pajęczą siecią. Diane Ashley wysnuwa teorię, że ptaszniki łączą siły i atakują większe od siebie zwierzęta z powodu nadmiernej ilości pestycydów. Proponuje, aby sprowadzić ptaki i szczury, które zrównoważą ekosystem. Tymczasem burmistrz ma inny pomysł na rozprawienie się z pająkami.

Reżyseria: John „Bud” Cardos, ocena na IMDb: 5,7.

Miejsce 8: Pająk gigant (2013) – groteskowa pogoń za pająkiem terroryzującym miasto

To film sensacyjny o pogoni za gigantycznym pająkiem, który terroryzuje Los Angeles. Okazuje się, że zwierzę jest wynikiem nieudanego eksperymentu wojskowego. Pomysł na złapanie pająka ma miejscowy pogromca robaków Alex Mathis (Greg Grunberg).

Oryginalny tytuł filmu w reżyserii Mike'a Mendeza brzmi: „Big Ass Spider!”, co według reżysera w pełni oddaje naturę jego dzieła. Film swoją groteskowością nawiązuje do klasyki kina klasy B.

Ocena na IMDb: 5,3.

Miejsce 9: Itsy Bitsy (2019) – horror o legendarnej bogini pająków

Kara (Elizabeth Roberts) jest matką dwójki dzieci Jesse'ego i Cambrii. Aby uporać się ze swoimi lękami po śmierci najstarszego syna, postanawia przeprowadzić się na wieś. Razem wprowadzają się do starej rezydencji Waltera Clarka (Bruce Davison) – wdowca i kolekcjonera zabytków. Kara ma się nim opiekować w zamian za wynagrodzenie i zakwaterowanie.

Starszy pan budzi ciekawość nastoletniego Jesse'go (Arman Darbo), opowiadając mu o starożytnej bogini pająków. Podobno Maa–Kalaratri obecnie mści się na ludziach za to, że przestali oddawać jej cześć.

Tymczasem Kara ma problemy z lekami na uspokojenie. Walter zwalnia ją z pracy po tym, jak odkrywa, że kradnie jego tabletki.

„The Itsy Bitsy Spider” to popularna w krajach anglojęzycznych rymowanka dla dzieci.

Reżyseria: Micah Gallo, ocena na IMDb: 4,6.

Miejsce 10: Lawalantula (2015) – atak pająków z lawy

To kolejny w rankingu film o gigantycznych pająkach atakujących Los Angeles. Tym razem wielkie ptaszniki pojawiają się w mieście w wyniku erupcji wulkanów. Są odporne na lawę i zieją ogniem.

Colton West (Steve Gutttenberg) widząc zagrożenie planuje ucieczkę z miasta. Jednak najpierw musi odnaleźć swojego syna Wyatta, zanim zaatakują go pająki. Tymczasem naukowiec badający przerażające stawonogi odkrywa, że wydostały się one z magmy, w której były zakopane wiele milionów lat temu. Aby pokonać hordę stawonogów, trzeba znaleźć królową.

Reklama

Reżyseria: Mike Mendez, ocena na IMDb: 4,6.

Reklama
Reklama
Reklama