Reklama

Pola Raksa to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. Jak śpiewał Grzegorz Markowski z zespołem Perfect w utworze „Autobiografia”: „Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał”... I było w tym sporo prawdy! Kobiety chciały być takie jak ona, mężczyźni śnili o niej nocami. Pod jej urokiem był sam Bogusław Linda, a ich romans nazywano w Polsce najgorętszym wydarzeniem lat 80. W życiu zawodowych aktorce również się powodziło. Grała u najlepszych. Widzowie ją pokochali za role w takich filmach, jak „Popioły” Andrzeja Wajdy, czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Największą sławę przyniosła jej jednak postać rudowłosej Marusi w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”. To na cześć ognistych włosów narzeczonej Janka (granego przez Janusza Gajosa) czołgowi 102 została nadana nazwa „Rudy”. Nagle będąc u szczytu kariery porzuciła aktorstwo i zniknęła ze świata show-biznesu. Sprawdź, jak wyglądało jej życie i czym się teraz zajmuje?

Reklama

Pola Raksa: spektakularna kariera i zniewalająca uroda

Pola Raksa, a tak naprawdę Apolonia Raksa, nie planowała kariery aktorskiej. Przyszła na świat w 1941 roku na terenie obecnej Białorusi. Po drugiej wojnie światowej przeprowadziła się wraz z rodziną na zachodni kraniec Polski: najpierw zamieszkali w Leśnicy we Wrocławiu, później natomiast osiedli w Jeleniej Górze. Ukończyła liceum w tym pierwszym mieście i rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec lat 50., przebywając w barze mlecznym została zauważona przez fotoreportera, który zaproponował jej sesję zdjęciową. W efekcie pojawiła się na okładce tygodnika dla młodzieży „Dookoła Świata”. Niebawem uroda dziewczyny zwróciła uwagę twórców filmu "Szatan z siódmej klasy". W ten sposób, w 1960 roku Pola Raksa zadebiutowała przed kamerą. W międzyczasie dostała także rolę w filmie "Rzeczywistość".

Gdy kariera aktorki zaczęła nabierać tempa, Pola Raksa przerwała studia polonistyczne i rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Ukończyła ją w 1964 roku i została aktorką łódzkiego Teatru Powszechnego. Cztery lata później przeprowadziła się do Warszawy i tam rozpoczęła pracę w Teatrze Współczesnym, gdzie występowała do 1986 roku.

W 1966 rozpoczęła pracę na planie serialu "Czterej pancerni i pies", który przysporzył jej mnóstwo fanów. Jak później przyznała długo zastanawiała się czy przyjąć tę rolę, ponieważ nie chciała być kojarzona z rolą radzieckiej sanitariuszki, która odbiera ukochanego polskiej telegrafistce, Lidce. Jak widać zupełnie niepotrzebnie, ponieważ skradła serca widzów od pierwszego odcinka. Do tego stopnia, że potem na zawsze była kojarzona już z tą rolą, co czasami bywało kłopotliwe. Nie podzieliła na szczęście losu Janusza Gajosa, który przez rolę Janka i utożsamienie z nią, długo nie otrzymywał żadnych propozycji filmowych.

Do końca lat 80. Pola Raksa grała też na scenie Teatru Telewizji. Jej ostatnim filmem było "Uprowadzenie Agaty" z 1993 roku. Z kolei jej ostatni występ teatralny miał miejsce w 1997 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zobacz także: Włodzimierz Press poznał żonę na planie „Czterech Pancernych”, są razem 55 lat, nadal zakochani

Pola Raksa u szczytu kariery porzuciła aktorstwo. Co dziś robi?

Od tamtej pory Pola Raksa nie zajmuje się aktorstwem i usunęła się w cień, by w spokoju poświęcić się modzie i sztuce. Jej wyczucie stylu zawsze było chwalone, więc ta ścieżka nie była zaskoczeniem. Przez pewien czas tworzyła rubrykę o modzie w „Rzeczpospolitej”. Zdała także egzamin i otrzymała od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia projektanta. Tworzyła własne kolekcje i kostiumy teatralne. Po pewnym czasie Pola Raksa zrezygnowała również z kariery w świecie mody i odcięła się od popularności.

W latach 90. Pola Raksa wyprowadziła się z Warszawy do Kałuszyna i zamieszkała w starym domu, w którym jak powiedziała czuje się najbezpieczniej. Zawsze była indywidualistką. Aktorka żyje z dala od świata mediów, nie pojawia się publicznie i nie udziela wywiadów. A mimo to pozostaje niezapomniana i wciąż uchodzi za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Jej legendarna uroda została opisana w słynnej piosence Perfectu, "Autobiografia". Jak śpiewał Grzegorz Markowski: "Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał"...

W galerii poniżej możecie zobaczyć jej kultowe role.

Reklama

Zobacz także: Nie miał kontaktu z synem, zdobył się na piękny gest. Wpis Krzysztof Skiby został doceniony przez internautów

Reklama
Reklama
Reklama