Reklama

Filmy o Wietnamie to zarówno relacje z frontu, jak i psychologiczne portrety walczących. To opowieści o amerykańskiej ideologii z lat 60., za którą wielu młodych rekrutów straciło życie. Wiele z nich powstało na bazie wspomnień weteranów lub faktycznych wydarzeń, mających miejsce podczas wojny indochińskiej. Wietnam w latach 1955–1975 stał się polem starcia pomiędzy blokiem komunistycznym a sojuszem państw zachodnich.

Reklama

Spis treści:

Film opowiada o buntowniczym szeregowcu, przygotowującym się do wyjazdu na wojnę. Akcja rozgrywa się w 1971 r. Rolnad Bozz (Colin Farrell) wyróżnia się na tle innych rekrutów, ale jego przełożeniu mają obawy o to, czy zdoła się podporządkować wtedy, gdy będzie wymagała tego sytuacja. Kiedy trafia do tzw. Krainy Tygrysów – ostatniego przystanku przed Wietnamem, jego zdolności przywódcze i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji stają się atutem.

„Kraina Tygrysów” w reżyserii Joela Schumachera to ważny wstęp do wojny indochińskiej. Na brawa zasługuje doskonała rola Colina Farrella – nagrodzona przez Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w 2000 r.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 9: Powrót do domu (1978) – o miłości i trosce w czasie wojny

W tej produkcji poznajemy wojenną rzeczywistość oczami kobiety. Sally (Jane Fonda) jest żoną dowódcy (Bruce Dern) i razem z nim wyjeżdża na Daleki Wschód. Nie może stać bezczynnie, przyglądając się temu, jak kolejni żołnierze oddają życie za ideologię.

Decyduje się dołączyć do grupy wolontariuszy, aby pomóc weteranom. Wśród rannych rozpoznaję kolegę z liceum, Luke'a (Jon Voight). Pomiędzy Sally a przykutym do wózka żołnierzem rodzi się pełne troski i zrozumienia uczucie.

„Powrót do domu” w reżyserii Hala Ashby'ego to wzruszający dramat o wojnie w Wietnamie z mistrzowską obsadą. Obydwie główne role zostały nagrodzone Oscarem w 1979 r. (Jane Fonda i Jon Voight). Film zdobył także złotą statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 8: Ofiary wojny (1989) – sprzeciw wobec okrucieństwa

„Ofiary wojny” to opowieść o moralności, odwadze i człowieczeństwie. Główny bohater, szeregowiec Eriksson (Michael J. Fox), jest świadkiem okrucieństwa kolegów z oddziału. Żołnierze wracają z patrolu z dziewczyną, a następnie – w poczuciu sprawiedliwości – znęcają się nad nią i torturują. Tylko Eriksson wyraża sprzeciw i robi wszystko, aby uratować Wietnamkę.

Film w reżyserii Briana De Palmy to historia oparta na faktach. Fabuła dotyczy tzw. Incydentu na Wzgórzu 192 z 1966 r., który został opisany w książce Daniela Langa. Na jej podstawie David Rabe napisał scenariusz.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 7: Drabina jakubowa (1990) – film psychologiczny o traumie wojennej

Film „Drabina jakubowa” opowiada historię weterana wojny w Wietnamie. Jacob Singer (Tim Robbins) codziennie mierzy się ze wspomnieniami, które momentami wydają się bardziej żywe od rzeczywistości. Podczas spotkania z innymi żołnierzami z batalionu, okazuje się, że wszystkich dręczą podobne koszmary. Padają podejrzenia o zbiorowy eksperyment medyczny, a prywatne poszlaki prowadzą do akcji o kryptonimie „Drabina”.

Thriller psychologiczny Adriana Lyne'a zgłębia mroczne zakamarki umysłu zniszczonego wojną. W przejmujący sposób pokazuje, jak trudno jest wrócić do zdrowia i psychicznej równowagi. Kwestię tę dodatkowo komplikują niehumanitarne zagrywki polityczne.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 6: Good morning, Vietnam (1987) – odskocznia od walk na froncie

Czas na chwilę odprężania z komedią w reżyserii Barry'ego Levinsona. Akcja rozgrywa się w 1965 r. w Sajgonie. Głównym bohaterem jest prezenter radiowy, Adrian Cronauer (Robin Williams), znany z niekonwencjonalnych audycji dla żołnierzy. Ich celem jest podniesienie na duchu rekrutów wysłanych na misję do Wietnamu. Pomysł spotyka się z uznaniem szeregowców. Jednak audycje Adriana Cronauera budzą sprzeciw kadry dowodzącej, która boi się rozluźnienia atmosfery, a w konsekwecji problemów z dyscypliną wojskową.

Film „Good morning, Vietnam” to klasyka kina i jeden ze 100. najśmieszniejszych amerykańskich filmów wszech czasów (lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego z 2000 r.). Robin Williams za rolę pełną inteligentnych prztyczków w stronę dowódców wojskowych otrzymał nagrodę na festiwalu Złote Globy w 1988 r.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 5: Byliśmy żołnierzami (2002) – osobista relacja z wojny w Wietnamie

Jest rok 1965, czyli początek wojny w Wietnamie. Dochodzi do pierwszego starcia amerykańskiej jednostki z przeważającą liczebnie armią Wietnamczyków. Operacją w Dolinie Śmierci dowodzi podpułkownik Harold Moore (Mel Gibson). Po bitwie musi zmierzyć się z rozpaczą rodzin i bliskich ofiar.

Scenariusz do filmu „Byliśmy żołnierzami” został napisany na podstawie bestsellerowej powieści–relacji Harolda Moor'e. Reżyserii podjął się Randall Wallace, znany z wielkich tytułów, takich jak: „Człowiek w żelaznej masce” czy „Braveheart – Waleczne serce” (o tej produkcji więcej informacji w rankingu filmów o średniowieczu).

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 4: Full Metal Jacket (1987) – film ukazujący brutalność wojny

Głównym bohaterem jest Joker (Matthew Modine), wrażliwy chłopak, który w wyjątkowo dotkliwy sposób doświadcza wojennej rzeczywistości. Przeżywa koszmar w obozie treningowym pod dowództwem sierżanta Hartmana (R. Lee Ermey) bezwzględnego służbisty, zamieniającego ludzi w maszyny do zabijania. W drugiej części kamera przenosi się do Wietnamu. Joker jest korespondentem wojennym i na żywo doświadcza brutalnej rzeczywistości.

Akcja filmu „Full Metal Jacket” rozgrywa się w 1968 r. podczas ofensywy Tết. Wojska Demokratycznej Republiki Wietnamu i Wietkongu zaatakowały Południowy Wietnam (i wojska amerykańskie) pomimo deklaracji zawieszenia broni z okazji Nowego Roku Księżycowego. Tytuł odnosi się do najbardziej popularnego rodzaju pocisku w amunicji strzeleckiej.

Produkcja Stanleya Kubricka zdobyła włoskiego Davida Di Donatello (najlepszy producent filmu zagranicznego w 1988), a także dwie nagrody BSFC w kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (R. Lee Ermey) i najlepszy reżyser.

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Zobacz także: Najlepsze filmy o wojnie – jakie problemy poruszają?

Miejsce 3: Pluton (1986) – wstrząsający dramat wojenny Olivera Stone'a

„Pluton” to historia młodego idealisty, który uległ amerykańskiej propagandzie. Chris Taylor (Charlie Sheen) rzuca studia, aby walczyć na froncie w imię ideałów. Wyjeżdża do Wietnamu w 1967 r. w ramach kampanii Bravo. Dowódcy plutonu, w którym zostaje umieszczony, są podzieleni wewnętrznie.

Sierżant Bob Barnes (Tom Berenger) jest okrutnym i bezwzględnym dowódcą, podczas gdy drugiego z dowodzących, sierżanta Eliasa (Willem Dafoe) charakteryzuje spokój i zasady moralne. Przebywając na froncie, Chris diametralnie zmienia swoje poglądy na temat wojny.

Film w reżyserii Olivera Stone'a zdobył cztery Oscary w 1987 r. w kategoriach: najlepszy film, reżyser, dźwięk i montaż, a także trzy Złote Globy jako najlepszy dramat, za reżyserię i rolę drugoplanową w wykonaniu Toma Berengera.

Ocena na Filmwebie: 8,1.

Miejsce 2: Łowca jeleni (1978) – wojna i co potem?

Tym razem poznajemy kompleksową historię trzech przyjaciół z mniejszości rusińskiej w USA. Mike (Robert De Niro), Nick (Christopher Walken) i Steven (John Savage) dostają powołanie na wojnę w Wietnamie. Przed wyjazdem odbywa się ślub Stevena z Angelą, a jednocześnie impreza pożegnalna. Nick oświadcza się Lindzie (Meryl Streep), z kolei Mike planuje przed wyjazdem ustrzelić dorodnego jelenia.

W Wietnamie młodzi żołnierze trafią do niewoli, gdzie m.in. są zmuszaniu do gry w rosyjską ruletkę. Ta ekstremalna zabawa polega na przyłożeniu do skroni lufy pistoletu, zakręceniu bębnem i naciśnięciu spustu. Wygraną jest życie lub śmierć.

Film „Łowca jeleni” w reżyserii Michaela Cimino nie kończy akcja w Wietnamie. Równie ważne są losy głównych bohaterów po powrocie z frontu. Doskonała wojenna produkcja została nagrodzona pięcioma Oscarami w 1979 r. w kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor drugoplanowy (Christopher Walken), dźwięk i montaż. W Polsce do upadku komunizmu film był objęty cenzurą.

Ocena na Filmwebie: 8,1.

Miejsce 1: Czas apokalipsy (1979) – zaskakujące oblicze wojny w Wietnamie

Głównym bohaterem kultowej produkcji Francisa Forda Cappoli jest kapitan armii amerykańskiej, Benjamin Willard (Martin Sheen). Podczas trwającej wojny w Wietnamie dostaje rozkaz odnalezienia i zabicia zbiegłego z wojska pułkownika Kurtza (Marlon Brando). Szalony dowódca na pograniczu z Kambodżą utworzył własne państewko z podległą mu ludnością tubylczą. Jedyna droga biegnie przez linię frontu.

Podczas wyprawy Willard poznaje podpułkownika Billa Kilgore'a (Robert Duvall)) – kolejnego wojskowego szaleńca, który organizuje zawody surfingowe podczas ostrzału wybrzeża, a nalotom jego śmigłowców towarzyszy muzyka z „Walkirii” Wagnera.

Czas apokalipsy” jest luźną adaptacją „Jądra ciemności” Josepha Conrada. W 1980 r. film został nagrodzony dwoma Oscarami – za najlepszy dźwięk i zdjęcia.

Ocena na Filmwebie: 8,2.

Pozostałe filmy o Wietnamie

Dla uzupełnienia rankingu podajemy tytuły innych filmów na temat wojny wietnamskiej oraz powiązanych produkcji:

Reklama
  1. Urodzony 4 lipca (1989) – historia Rona Kovica (Tom Cruise), amerykańskiego patrioty, który po powrocie z Wietnamu zostaje kaleką na całe życie. Reżyseria: Oliver Stone,
  2. Spokojny Amerykanin (2002) – ekranizacja powieści Grahama Greene'a. Opowieść o wojnie w Wietnamie w 1952, na której tle rozgrywa się historia miłosna. Obiektem westchnień brytyjskiego reportera, Thomasa Fowlera (Michael Caine), a także młodego agenta CIA, Aldena Pyle'a (Brendan Fraser) jest młoda wietnamka o imieniu Phoung (Do Thi Hai Yen). Reżyseria: Phillip Noyce,
  3. Jaja w tropikach (2008) – komedia wojenna w reżyserii Bena Stillera, w której dla spotęgowania realizmu grupa aktorów zostaje wysłana do azjatyckiej dżungli. W rolach głównych: Robert Downey Jr., Tom Cruise, Matthew McConaughey i Ben Stiller,
  4. Na krańce świata (2018) – filmowa opowieść o francuskim żołnierzu i zemście za śmierć brata, który zginął podczas masakry w Wietnamie w 1945 r. Reżyseria: Guillaume Nicloux,
  5. Pamięć ziemi (2021) – film o Wietnamie i ziemi, która przyjęła krew tysięcy istnień ludzkich. Reżyseria: Bui Kim Quy.
Reklama
Reklama
Reklama