Reklama

Filmy o tornadach to pomysł na seans pełen skrajnych emocji. Taki, po którym doceniamy bezpieczne miejsce na ziemi, stabilny grunt pod nogami i dach nad głową. W spektakularnych wizjach katastroficznych szalejące tornada porywają całe miasta, rzucając samochodami i samolotami w majestatyczne wieżowce. Na tym tle rozgrywa się wyścig naukowców, próbujących zapobiec kolejnym katastrofom. Widzimy także dramaty zwykłych ludzi, którym nie starczyło czasu na ewakuację.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 1: Take shelter (2011) – dramat psychologiczny o strachu przed huraganem

Curtis LaForche (Michael Shannon) ma katastroficzne wizje. Boi się nadciągającej burzy, ale także niepokojących wizji w swojej głowie. Ma halucynacje, w których widzi np. klucz czarnych ptaków, a także omamy słuchowe, zwiastujące intensywne opady deszczu.

W swoich przerażających wizjach widzi także bliskie osoby, wyrządzające mu krzywdę. Mężczyzna nie przyznaje się do choroby i ukrywa halucynacje przed swoją żoną (Jessica Chastain) i córką (Tova Stewart). Aby jakoś sobie poradzi i w miarę normalnie funkcjonować, całą energię poświęca na budowanie schronu dla siebie i swojej rodziny.

Thriller psychologiczny w reżyserii Jeffa Nicholsa porusza tematykę męskości i problemów psychicznych. Film zdobył cztery nagrody na festiwalu w Cannes w 2011 r. i dwa Saturny – dla aktora Michaela Shannona oraz za reżyserię.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 2: Twister (1996) – film katastroficzny o łowcach burz

Film opowiada o łowcach burz, którzy stają oko w oko z potężnym tornadem. Badania prowadzi Jo Harding (Helen Hunt), jej były mąż, Bill (Bill Paxton) i jego obecna narzeczona, Melissa (Jam Gertz). Ich zadaniem jest umieszczenie w środku tornada specjalnych czujników, badających jego prędkość, temperaturę i siłę. Dane te mają im pomóc w opracowaniu systemu ostrzegania przed kolejnym huraganem.

„Twister” w reżyserii Jana De Bonta otrzymał nagrodę BAFTA w 1997 r. za najlepsze efekty specjalne, a także Złoty Popcorn MTV za najlepszą scenę akcji, w której ciężarówka przejeżdża przez farmę.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 3: Pojutrze (2004) – anomalie pogodowe zwiastujące koniec świata

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) prowadzi badania na Antarktydzie. Pewnego dnia obserwuje oderwanie się gigantycznego fragmentu lodowca. O swoim odkryciu opowiada na międzynarodowej konferencji w New Delhi. Kolejno różne kraje notują obniżenie temperatury i dziwne anomalie pogodowe, takie jak grad w Tokio czy tornada w Los Angeles.

Przez całą Ziemię przechodzi nawałnica, po której następuje kolejna epoka lodowcowa. Dla niektórych osób jest za późno na ewakuację. W pokrytym grubą warstwą śniegu Nowym Jorku, razem z grupą innych ocalałych, o przetrwanie walczy syn Jacka, Sam (Jake Gylenhaal).

Film katastroficzny w reżyserii Rolanda Emmericha zdobył nagrodę BAFTA w 2005 r. za najlepsze efekty specjalne. Ten tytuł figuruje także na naszej liście 10 najlepszych filmów o końcu świata.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 4: Epicentrum (2014) – film rozgrywający się w samym środku tornada

Przez Silverton w stanie Oklahoma przechodzą niespotykane dotąd tornada. Większość ludzi się ewakuuje, ale wśród nich jest także grupa, która sukcesywnie zbliża się do epicentrum zjawiska. Zawodowi łowcy tornad chcą zebrać dane, które pozwolą im zapobiec późniejszym katastrofom. Z kolei amatorzy fotografii marzą o tym, aby zrobić jak najlepsze zdjęcie z samego epicentrum trąby powietrznej.

W ucieczce przed tornadem dwójka nastolatków, Donnie (Max Deacon) i Kaitlyn (Alycia Debnam–Carey), skrywa się w starej papierni. Ojciec Donniego, Gary (Richard Armitage), prosi o pomoc łowców burz. W zespole narastają konflikty i tylko Allison (Sarah Wayne Callies) decyduje się wyruszyć z nim w sam środek huraganu.

Film powstał w reżyserii Stevena Quale'a.

Ocena na IMDb: 5,8.

Miejsce 5: Nocne tornado (1996) – dramat obyczajowy o relacji ojca z synem

Dan (Devon Sawa) jest odważnym i utalentowanym artystycznie 12-latkiem, który ze względu na różnicę charakterów nie potrafi dogadać się ze swoim ojcem (John Schneider). Kiedy zostaje w domu sam z kolegą (Amos Crawley) i młodszym bratem, przez miasto przechodzi tornado.

Chłopiec wykazuje się niebywałym rozsądkiem i zimną krwią. Z małym braciszkiem na rękach udaje się do piwnicy.

Film w reżyserii Timothy'ego Bonda powstał w oparciu o książkę młodzieżową autorstwa Ivy Ruckman. Fabuła powieści nawiązuje z kolei do faktycznej fali siedmiu tornad, które przeszły przez Grand Island w stanie Nebraska w czerwcu 1980 r.

Ocena na IMDb: 5,7.

Miejsce 6: Geostorm (2017) – program kosmiczny do walki z siłami przyrody

Akcja filmu „Geostorm” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Meteorolodzy rejestrują niepokojące anomalie pogodowe. Aby im zapobiec, powstaje program Dutch Boy – system satelitów, które zostają umieszczone na orbicie. Niestety, po dwóch latach okazuje się, że niepokojące zjawiska wracają z podwójnie niszczycielską mocą.

Jake Lawson (Gerard Butler) i jego brat, Max (Jim Sturgess), z którym ostatnio nie miał pozytywnej relacji, wyruszają w niebezpieczną podróż na orbitę, aby usunąć usterkę.

Film jest debiutem reżyserskim Deana Devlina. To także miejsce 7. w naszym rankingu filmów o tsunami.

Ocena na IMDb: 5,3.

Zobacz także: Filmy o kosmosie dla fanów podróży międzyplanetarnych

Miejsce 7: Tornado zagłady (2004) – jakie są przyczyny ekstremalnych zjawisk pogodowych?

„Tornado zagłady” w reżyserii Dicka Lowry'ego to czterogodzinny film o kataklizmach w Chicago, wyemitowany przez stację CBS w dwóch częściach. Jednym z głównych bohaterów jest Andy Goodman (Brian Dennehy), główny meteorolog z Severe Weather Center, który lada dzień powinien przejść na emeryturę. Nie może jednak zrezygnować z pracy w obliczu zbliżającej się do Las Vegas fali huraganów.

Tymczasem dziennikarka Amy Harkin (Nancy McKeon) przygląda się niepokojącej fali upałów, które trwają w Las Vegas już od sześciu tygodniu. Ma podejrzenia, że za zjawisko odpowiedzialne są rywalizujące ze sobą filmy energetyczne Midwest Electric i Lexer.

W 2005 r. w programie tej samej stacji ukazała się kontynuacja filmu – „Koniec świata”, również w reżyserii Dicka Lowry'ego. Szalejące tornada sieją spustoszenie w całych Stanach Zjednoczonych. Niszczą Nowy Jork, a następnie przesuwają się w kierunku Europy, zrównując z ziemią Paryż.

Ocena na IMDb: 5,2.

Miejsce 8: Huragan (2018) – film sensacyjny z niszczycielską wichurą w tle

„Huragan” to katastroficzny film akcji. Do placówki wojskowej na wybrzeżu USA trafia depozyt z olbrzymią ilością gotówki. Grupa przestępców wykorzystuje szalejące tornado, aby ukraść ukryte w sejfie pieniądze. O bezpieczeństwo depozytu dba agentka rządowa, Casey Corbyn (Maggie Grace).

Na polecenie wspólnika, Randy'ego Moreno, wzywa na pomoc łowcę huraganów, Willa (Toby Kebbel) i jego brata, Breeze'a (Ryan Kwanten), który z kolei jest byłym wojskowym.

Film w reżyserii Roba Cohena to trzymający w napięciu wyścig z czasem i żywiołem.

Ocena na IMDb: 5,1.

Miejsce 9: 13 minut (2021) – czas na ratunek i współpracę

„13 minut” to opowieść o czterech różnych rodzinach z wielokulturowego miasteczka Minninnewah w Oklahomie. Wiosenne burze są w tym miejscu standardem, więc nikt nie spodziewa się tego, że tym razem zdarzy się coś, co wywróci spokojne życie mieszkańców do góry nogami.

Skłóceni ze sobą sąsiedzi mają zaledwie 13 minut, aby znaleźć bezpieczne miejsce przed nadciągającym tornadem. Jedynym ratunkiem jest działanie razem.

Film jest debiutem fabularnym reżyserki Lindsay Gossling.

Ocena na IMDb: 4,7.

Miejsce 10: Tornado! (1996) – film o trąbach powietrznych w Teksasie

Film opowiada o grupie naukowców badającej tornada w Teksasie. Ich obecne działania koncentrują się wokół specjalnego urządzenia do badania anomalii pogodowych w ekstremalnie trudnych warunkach. W zespole jest Jake Thorne, który nie jest przekonany do bezpieczeństwa badań.

Do grupy dołącza Samatha Callen z fundacji, od której łowców burz otrzymują pieniądze na realizację swoich projektów.

Reklama

Reżyseria: Noel Nosseck, ocena na IMDb: 4,7.

Reklama
Reklama
Reklama