Najlepsze filmy o piłce nożnej – ranking piłkarskich produkcji fabularnych
Najlepsze mecze w historii kina
Filmy o piłce nożnej to nie tylko emocjonujące opowieści nawiązujące do historii tego sportu. Okazuje się, że boisko piłkarskie jest także świetnym polem, stanowiącym tło dla wielu różnych zagadnień. W filmach mecze są elementem politycznych rozrywek, a także ukazują przemiany społeczne. Gra w piłkę jednoczy i motywuje. W jaki sposób? O tym w naszym TOP 7.
Spis treści:
- Miejsce 7: Podkręć jak Beckham (2002) – film o kobiecej piłce nożnej
- Miejsce 6: Mecz ostatniej szansy (2001) – film o drużynie futbolowej w więzieniu
- Miejsce 5: Boisko bezdomnych (2008) – polski film o tym, jak gra w piłkę zmienia życia
- Miejsce 4: Przeklęta liga (2009) – filmowa biografia trenera Leeds United
- Miejsce 3: Piłkarski poker (1988) – film o piłkarskich przekrętach z czasów PRL
- Miejsce 2: Ucieczka do zwycięstwa (1981) – film o meczach piłkarskich w obozie jenieckim
- Miejsce 1: United (2011) – historia odrodzenia się słynnej drużyny piłkarskiej
- Inne najlepsze filmy piłkarskie
Miejsce 7: Podkręć jak Beckham (2002) – film o kobiecej piłce nożnej
Akcja filmu rozgrywa się w Londynie. Główną bohaterką jest młoda hinduska o imieniu Jess (Parminder Nagra). Nastolatka marzy o zawodowej grze w piłkę nożną. Tymczasem jej tradycyjna rodzina ma wobec niej inne plany. Dziewczyna powinna pójść na prawo, nauczyć się gotować i oczywiście wyjść za mąż.
Jednak Jess większość czasu spędza w parku, kopiąc piłkę z hinduskimi kolegami. Tam zauważa ją Jules (Keira Knightley), zawodniczka z dziewczęcej drużyny futbolowej. Za jej namową Jess wstępuje do klubu, jednak nie ma odwagi powiedzieć o tym rodzicom. Aby było ciekawiej, obydwie bohaterki mają wspólnego idola – Davida Beckhama i obydwie są zakochane w przystojnym trenerze (Jonathan Rhys Meyers).
„Podkręć jak Beckham” w reżyserii Gurinder Chadhy to zabawna komedia sportowa, która porusza – nadal mało popularny – wątek kobiecej piłki nożnej. Film zdobył Nagrodę Publiczności na MFF w Locarno oraz drugie miejsce na MFF w Toronto (obydwie w 2002 r.). Został nagrodzony również przez GLAAD Media (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) w 2004 r. jako najlepszy film szeroko rozpowszechniony.
Ocena na Filmwebie: 6,0
Miejsce 6: Mecz ostatniej szansy (2001) – film o drużynie futbolowej w więzieniu
Film opowiada byłym piłkarzu, który został skazany na 3-letnią odsiadkę za napaść na policjantów pod wpływem alkoholu. Na szczęście (lub nieszczęście) dla Danny'ego Meehana (Vinnie Jones) naczelnik zakładu okazuje się wielkim fanem piłki nożnej. Proponuje popularnemu więźniowi poprowadzenie drużyny piłkarskiej strażników. Danny odmawia i wychodzi z kontrpropozycją, jaką jest rozegranie meczu pomiędzy więźniami a strażnikami.
„Mecz ostatniej szansy” w reżyserii Barry'ego Skolnicka powstał jako remake amerykańskiego filmu „Najdłuższy jard” (1974). Fabuła sprzed lat została zachowana, jednak z pewną bardzo istotną różnicą – w pierwowzorze główny bohater był gwiazdą futbolu amerykańskiego, a nie europejskiej piłki nożnej.
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Zobacz także: Najlepsze filmy o więzieniu w historii kina – TOP 10
Miejsce 5: Boisko bezdomnych (2008) – polski film o tym, jak gra w piłkę zmienia życia
Głównym bohaterem jest Jacek Mróz (Marcin Dorociński). Jako 17-latek był obiecującym piłkarzem, jednak jego karierę powstrzymała poważna kontuzja nogi. Pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego, a dokładniej pracował, bo obecnie pije i mieszka na Dworcu Centralnym w Warszawie. Tam spotyka bezdomnych grających w piłkę. Wpada na pomysł, aby zostać ich trenerem.
Do drużyny wchodzą m.in. „Indor” (Eryk Lubos) – były marynarz i więzień, „Kosmonauta” (Dmitrij Piersin) – Ukrainiec, który z powodu klaustrofobii zrezygnował z misji kosmicznych, „Minister” (Marek Kalita) – były bankowiec, „Górnik” (Bartłomiej Topa) i Jarek, były ksiądz–alkoholik (Jacek Poniedziałek). Podczas treningów i meczy bezdomni piłkarze muszą zrezygnować z używek i alkoholu.
„Boisko bezdomnych” w reżyserii Kasi Adamik zdobył trzy Złote Lwy na festiwalu w Gdyni w 2008 r. – Nagrodę Publiczności Silver Screen i dwie nagrody indywidualne: dla Eryka Lubosa za doskonałą rolę drugoplanową i za najlepsze kostiumy. W rolę dziennikarza sportowego wcielił się Zbigniew Zamachowski. Na planie filmowym pojawiła się również Agnieszka Holland (kobieta na Dworcu Centralnym).
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Miejsce 4: Przeklęta liga (2009) – filmowa biografia trenera Leeds United
„Przeklęta liga” to film biograficzny, który opowiada historię kontrowersyjnego menedżera angielskiej drużyny futbolowej Leeds United. Brian Clough (Michael Sheen) nie przebierał w słowach. Chociaż jego metody przynosiły rezultaty, nie był lubiany w środowisku piłkarskim. Do tego ostra krytyka metod szkoleniowych poprzedniego trenera, nie pomagała w podtrzymywaniu ducha gry zespołowej wśród członków zespołu. Jego kariera w Leeds zakończyła się zwolnieniem po 44 dniach pracy.
Film Toma Hoopera ukazuje tajniki treningów piłkarskich pierwszej ligi. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów futbolu.
Ocena na Filmwebie: 7,2
Miejsce 3: Piłkarski poker (1988) – film o piłkarskich przekrętach z czasów PRL
To kolejny w zestawieniu film produkcji polskiej. Głównym bohaterem jest Jan Laguna (Janusz Gajos) – sędzia piłkarski i dawny zawodnik. Próbuje zachować niezależność, która jest trudna w obecnej sytuacji politycznej. Kiedy dowiaduje się, że jego żona (Małgorzata Pieczyńska) wykorzystuje jego pozycję i dogaduje się z prezesem klubu „Powiśle” Warszawa, nie zamierza stać bezczynnie. Razem z dawnym przyjacielem z boiska (Marian Opania) wpadają na pomysł, aby wydrukować ostatnią kolejkę pierwszej ligi.
„Piłkarski poker” to komedia kryminalna w reżyserii Janusza Zaorskiego. Scenariusz powstał w nawiązaniu do prawdziwej historii z 1986 r., która znana jest w branży jako „niedziela cudów”.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 2: Ucieczka do zwycięstwa (1981) – film o meczach piłkarskich w obozie jenieckim
Akcja filmu rozgrywa się w niemieckim obozie jenieckim w czasie II wojny światowej. Dla zabicia czasu i ku uciesze oficerów drużyna jeńców rozgrywa mecze z niemieckimi strażnikami. Rozgrywki na terenie obozu cieszą się dużym zainteresowaniem nazistowskich dowódców.
Kapitanem zespołu aliantów jest profesjonalny piłkarz John Colby (Michael Caine), a trenerem – Robert Hatch (Sylvester Stallone), który przed wojną nigdy nie grał w piłkę. Hatch wpada na pomysł, aby – wykorzystując zamieszanie podczas meczu – zorganizować ucieczkę z obozu. Plan ma być przeprowadzony podczas meczu z najlepszymi piłkarzami Trzeciej Rzeszy.
Film „Ucieczka do zwycięstwa” w reżyserii Johna Hustona nawiązuje do tzw. meczu śmierci z 1942 r. Został on rozegrany w Kijowie pomiędzy byłymi piłkarzami ukraińskiej ligi (wtedy radzieckiej) a żołnierzami Luftwaffe. Mecz wygrali więźniowie, po czym zostali aresztowani i zesłani do obozów pracy.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 1: United (2011) – historia odrodzenia się słynnej drużyny piłkarskiej
„United” to kolejny film na faktach. Tym razem osią fabularną jest katastrofa lotnicza, w której zginęło ośmiu zawodników słynnej drużyny piłkarskiej Manchester United. Doświadczonych graczy zastąpili młodzi piłkarze, którzy przeszli do historii jako „dzieciaki Busby'ego”.
Matt Busby (Dougray Scott) był menedżerem zespołu przez najdłuższy czas w historii Manchester United (od 1945 do 1969 r., a potem w sezonie 1970–1971). Pod jego batutą drużyna wielokrotnie sięgnęła po tytuł Mistrza Anglii, zdobyła także Puchar Europy 1967/1968.
Ocena na Filmwebie: 7,5.
Inne najlepsze filmy piłkarskie
Ranking rozszerzamy o inne filmy fabularne i najciekawsze dokumenty o sławnych piłkarzach:
- Shaolin soccer (2001) – film akcji o wychowankach z klasztoru Shaolin, którzy postanawiają wziąć udział w turnieju piłkarskim. Reżyseria: Stephen Chow,
- Gol! (2005) – film obyczajowy o karierze piłkarskiej młodego Santiago z ubogiej dzielnicy Los Angeles. Reżyseria: Danny Cannon,
- Na spalonym (2006) – film o irańskich kobietach, które chcą obejrzeć na żywo mecz piłkarski w ramach eliminacji do Mistrzostw Azji w 2006 r. Reżyseria: Jafar Panahi,
- Maradona by Kusturica (2008) – film dokumentalny o słynnym argentyńskim piłkarzu. Reżyseria: Emir Kustorica,
- Montevideo, smak zwycięstwa (2010) – poruszająca opowieść o młodych piłkarzach z Belgradu, którzy stanęli do pierwszych w historii Mistrzostwach Świata w Montevideo w 1930 r. Reżyseria: Dragan Bjelogrlić,
- Sześciu wspaniałych z Menchester United (2013) – film dokumentalny opowiadający historię sześciu piłkarzy o międzynarodowej sławie. W filmie wystąpili: David Beckham, Ryan Giggs, Nicky Butt, Gary Neville, Phil Neville i Paul Scholes. Reżyseria: Benjamin Turner, Gabe Turner,
- Gwiazdy (2017) – film biograficzny o polskim piłkarzu, Janku Banasiu (Mateusz Kościukiewicz). Reżyseria: Jan Kidawa–Błoński,
- Diego (2019) – film dokumentalny o sławny piłkarzu z Neapolu. Reżyseria: Asif Kapadia.