O TYM SIĘ MÓWI

Kim jest Shira Haas, gwiazda serialu Unorthodox?

Wróżymy jej zawrotną karierę!

Ida Marszałek 14 kwietnia 2020 17:15

Nowy miniserial Netflixa Unorthodox to bez wątpienia hit. W niezwykle szybkim tempie zdobył ogromną rzeszę fanów plasując się w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych na platformie produkcji. Skala jego fenomenu może dziwić jeśli wziąć pod uwagę poruszoną przez niego tematykę. Unorthodox opowiada o hermetycznej społeczności ortodoksyjnych Żydów, żyjącej w nowojorskim Williamsburgu i o dziewczynie pragnącej wyrwać się z pełnego ograniczeń świata. Twórcy chcąc jak najdokładniej oddać rzeczywistość chasydów z niecodzienną dokładnością dbali o to, by zgadzał się każdy detal. Z tego powodu wszystkie sceny, które działy się w żydowskiej społeczności były odgrywane w języku jidysz. Ukazane w serialu scenki rodzinne i obyczajowe, mimo iż są bardzo kameralne,  nieustannie fascynują i ani na chwilę nie pozwalają oderwać oczu od ekranu.

Serial "Unorthodox" fabuła

Główna bohaterka - Esty - zostaje wydana za mąż w wieku 19 lat. Małżeństwo jest zaaranżowane, jednak dziewczyna pragnie go z całego serca. Marzy o dniu, w którym jej życie ulegnie zmianie i liczy, że będzie to właśnie dzień jej ślubu. Niestety, jak szybko się okazuje, wraz z zamążpójściem liczba narzucanych dziewczynie ograniczeń jedynie wzrasta. Tym bardziej, że Esty nie jest w stanie spełnić swojego głównego obowiązku i urodzić mężowi dziecka. Pewnego dnia, postawiona pod ścianą dziewczyna ucieka do jedynego miejsca, w którym może liczyć na pomoc - do Berlina. Jednak w ślad za nią podąża jej mąż wraz z kuzynem, by zmusić ją do powrotu.

Wydarzenia w serialu szokują jeszcze bardziej, kiedy uświadomimy sobie, że taka historia naprawdę miała miejsce. Serial powstał na podstawie książki Deborah Feldman - Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów, w której pisarka opisała własne doświadczenia związane z życiem w ortodoksyjnej żydowskiej społeczności oraz drogę, którą musiała pokonać, by się od niej uwolnić. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Serial "Unorthodox" Shira Haas

Niewątpliwą gwiazdą hitowego miniserialu jest izraelska aktorka Shira Haas, która z niezwykłą wrażliwością wcieliła się się w rolę Esty. Choć przyszła na świat w Izraelu w jej żyłach płynie krew polska, czeska i węgierska. Urodziła się w 1995 roku w żydowskiej rodzinie, co z pewnością pomogło jej wczuć się w rolę. To jednak nie jedyne podobieństwo łączące ją z jej serialową bohaterką. Dziadek Shiry Haas był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. II wojna światowa napiętnowała również społeczność ukazaną w Unorthodox. Zagłada jest jednym z czynników decydujących o kształcie tej ortodoksyjnej grupy. Jej członkowie pielęgnują w sobie nienawiść wobec świata, który kiedyś ich skrzywdził i za główny cel stawiają odbudowanie narodu utraconego w Holokauście.

Shira Haas kariera

Shira Haas, podobnie jak serialowa Esty, przejawiała zdolności artystyczne już w bardzo młodym wieku i została odkryta całkiem przypadkiem, kiedy w liceum plastycznym dostrzegł ją słynny dyrektor castingu, który zaprosił ją na przesłuchanie. Miała wówczas 16 lat. Wkrótce zagrała w swoim pierwszym filmie - izraelskim dramacie Królewna. Wtedy właśnie jej kariera nabrała tempa. Shira zdobyła agenta, a zaraz potem otrzymała rolę w następnym filmie - wyreżyserowanych przez Natalie Portman - Opowieściach o miłości i mroku. W międzyczasie nagrywała odcinki do dostępnego na Netflixie serialu Shtisel, również jak Unorthodox opowiadającego o ultraortodoksyjnej żydowskiej społeczności. Później zagrała w filmie Fokstrot Samuela Maoza, w Azylu  wystąpiła u boku Jessiki Chastain i wcieliła się w Polkę - Urszulę, pojawiła się też w Marii Magdalenie, jednak żadna jej dotychczasowa rola nie była tak wymagająca jak postać Esty w Unorthodox. Bez względu na pochodzenie Shiry, to było dla niej ogromne wyzwanie. Musiała dokształcić się w języku jidysz. Brała również lekcje gry na pianinie. Najważniejsze jednak było zrozumienie tak zniuansowanej postaci jak Esty, które wymagało od aktorki ogromnej wrażliwości. Idealnie oddała rozdarcie bohaterki pomiędzy rodziną, korzeniami oraz dobrze znanym jej światem, a niespełnionymi marzeniami i wolnością.

Dzięki nowemu serialowi Netflixa aktorka udowodniła na co ją stać i teraz czeka ją zawrotna kariera. W Izraelu od dawna jest bardzo rozpoznawalną osobą, a teraz dzięki sławie jaką przyniosła jej produkcja Unorthodox stanie się rozpoznawalna na całym świecie. Czy na Was jej występ również zrobił tak ogromne wrażenie? 

Aktorka Unorthodox
Fot. Materiały prasowe

Aktorka Unorthodox
Fot. Materiały prasowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#1 〰️ @sherban_lupu @sapir_vrubel_makeup @edenyeru @kerenwolf

Post udostępniony przez Shira Haas (@shirahaas)

TAGI #serial #Netflix

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.