Filmy o wróżkach – przegląd najpiękniejszych animacji i baśni filmowych
Magiczne TOP 10 o wróżkach, elfach i skrzatach
Filmy o wróżkach w pełni zaspokajają potrzebę przeniesienia się, choć na chwilę, do wyimaginowanego świata baśni. W kinematografii nadprzyrodzona kraina pełna cudownych istot i zdarzeń często znajduje się tuż obok nas. Wróżki–matki chrzestne można spotkać także na ulicach Nowego Jorku. Wróżki–zębuszki dokładają wszelkich starań, aby uszczęśliwić maluchy i nigdy nie wiadomo, kiedy przez uchylone okno wpadnie odrobina gwiezdnego pyłu. W poniższym rankingu zebraliśmy 10 najlepszych tytułów produkcji o wróżkach i elfach na podstawie ocen użytkowników Filmwebu.
Spis treści:
- Miejsce 10: Wróżka potrzebna od zaraz (2020) – filmowa bajka o magii we współczesnym świecie
- Miejsce 9: Bayala i ostatni smok (2019) – barwna animacja o magicznej krainie
- Miejsce 8: Ella zaklęta (2004) – film o magicznych darach
- Miejsce 7: Mavka i strażnicy lasu (2023) – animowana baśń na motywach słowiańskich
- Miejsce 6: Kopciuszek (2015) – filmowa wersja popularnej baśni
- Miejsce 5: Elfy z ogrodu czarów (1997) – film familijny o sile dziecięcej wyobraźni
- Miejsce 4: Dzwoneczek (2008) – mała bohaterka filmów o Nibylandii
- Miejsce 3: Sen nocy letniej (1999) – filmowa adaptacja magicznego poematu Shakespeare'a
- Miejsce 2: Elfy kontra skrzaty (1999) – film familijny o elfach i skrzatach z końcówki lat 90.
- Miejsce 1: Czarownica (2014) – historia złej wróżki ze „Śpiącej królewny”
- Inne filmy o wróżkach, które warto obejrzeć – rozszerzenie TOP 10
Miejsce 10: Wróżka potrzebna od zaraz (2020) – filmowa bajka o magii we współczesnym świecie
W dzisiejszych czasach, kiedy profesja wróżki grozi wyginięciem, młoda i niewykwalifikowana wróżka chrzestna Eleonora (Jillian Bell) postanawia udowodnić, że jest jeszcze komuś potrzebna. Odnajduje zagubiony list, napisany przez dziesięcioletnią dziewczynkę z prośbą o pomoc. Wyrusza w długą podróż, aby odnaleźć autorkę listu.
Jest zaskoczona, gdy okazuje się, że mała Mackenzie jest teraz 40-letnią dziennikarką (Isla Fisher) i dawno już porzuciła marzenia o odnalezieniu księcia z bajki. Mimo wszystko Eleonora postanawia ją uszczęśliwić.
„Wróżka potrzeba od zaraz” w reżyserii Sharon Maguire to lekka komedia obyczajowa w świątecznym klimacie – w sam raz na rodzinny seans w zimowy wieczór.
Ocena na Filmwebie: 5,6.
Miejsce 9: Bayala i ostatni smok (2019) – barwna animacja o magicznej krainie
Bayala jest szczęśliwym domem dla elfów i wróżek. Jednak pewnego dnia znikają z niej smoki – źródło życiodajnej mocy. Szczęście mieszkańców jest zagrożone. Dlatego dwie siostry, Surah i Sera wyruszają w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć ostatnie smocze jajo. Niestety, to tylko pierwszy krok do sukcesu. Aby do krainy powróciła magia, smocze pisklę musi zobaczyć swoich rodziców. Tymczasem podstępna królowa Ophira porwała i uwięziła wszystkie dorosłe smoki.
Kolorowa baśń ,wyreżyserowana przez Ainę Järvine, trafia do serc wszystkim młodych miłośników magicznych stworzeń. Oczarowuje feerią barw, pobudza wyobraźnię i zachęca do przygód w fantastycznym świecie.
Ocena na Filmwebie: 6,0.
Miejsce 8: Ella zaklęta (2004) – film o magicznych darach
Mała Ella (Anne Hathaway) w dniu swoich urodzin otrzymuje od wróżki – matki chrzestnej dar posłuszeństwa. Magiczny prezent okazuje się przekleństwem. Dziewczyna często jest wykorzystywana przez innych, ponieważ nie jest w stanie odmówić. W końcu postanawia wziąć los w swoje ręce. Wyrusza w podróż, aby uwolnić się od klątwy.
Film „Ella zaklęta” jest ekranizacją powieści fantasy Gaila Carsona Levine'a. To opowieść uniwersalna dla wszystkich dzieci, a zwłaszcza dla grzecznych dziewczynek. Reżyseria: Tommy O'Haver.
Ocena na Filmwebie: 6,1.
Miejsce 7: Mavka i strażnicy lasu (2023) – animowana baśń na motywach słowiańskich
Mavka jest wróżką i strażniczką lasu, w którego sercu ukryte jest źródło życia. Do tej pory nie dotarł tam żaden człowiek. Na zlecenie podstępnej księżniczki w krainie leśnych elfów pojawia się Łukasz. Pomiędzy młodzieńcem a wróżką rodzi się uczucie. Oczarowany Mavką i życiem w pięknym lesie chłopak nie ma zamiaru już wykonywać rozkazów złej księżniczki. Jednak ta nie zamierza ustąpić. Wysyła swoje magiczne stworzenia do lasu, aby zdobyć źródło wiecznej młodości tylko dla siebie.
„Mavka i strażnicy lasu” to piękny film animowany produkcji ukraińskiej. Za reżyserię odpowiadają Oleg Malamuzh i Oleksandra Ruban. W polskiej wersji tytułowa bohaterka mówi głosem Roksany Węgiel.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Miejsce 6: Kopciuszek (2015) – filmowa wersja popularnej baśni
„Kopciuszek” w reżyserii Kennetha Branagha to filmowa adaptacja bajki Disneya z gwiazdorską obsadą. W roli głównej wystąpiła Lily James. Macochę zagrała Cate Blanchett, a wróżkę chrzestną – Helena Bonham Carter.
Historia bazuje na klasycznej opowieść o dziewczynie, złej macosze i jej zepsutych córkach. Tak jak w oryginalnej wersji jest dobra wróżka, bal, zagubiony szklany pantofelek i książę. Jednak w filmowej historii Ella (Lily James) zyskuje imię i osobowość. Los rzucił ją w paskudną rzeczywistość, ale tym razem główna bohaterka nie zamierza płakać i biernie czekać, aż sytuacja się odmieni. To, co się potem wydarza, jest efektem jej decyzji i działań. A szczypta magii tylko odrobinę pomaga w realizacji marzeń.
Film bazuje na baśni Charlesa Perrault z 1697 r. Jednak opowieść na podobnych motywach znana była już dużo wcześniej. Najstarszy tekst pochodzi z IX w. z terenu Chin – w tej niesamowitej opowieści punkt kulminacyjny również stanowi bal, ale tym razem zamiast wróżki mamy rybkę o złotych oczach.
Produkcja z 2015 r. otrzymała nagrodę na festiwalu Saturny w kategorii: najlepszy film fantasy w 2016 r.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Miejsce 5: Elfy z ogrodu czarów (1997) – film familijny o sile dziecięcej wyobraźni
Film „Elfy z ogrodu czarów” jest opowieścią o dziecięcej magii w dorosłym świecie. Dwie dziewczynki są oczarowane opowieścią o wróżkach. Aby udowodnić ich istnienie, zakradają się do ogrodu z aparatem fotograficznym. Dokumentują istnienie fantastycznych stworzeń na zdjęciach. Widać na nich, jak małe latające duszki bawią się pośród kwiatów i zieleni.
Produkcja w reżyserii Charlesa Sturridge'a bazuje na prawdziwej historii z 1917 r. Elsie Wright i Frances Griffiths, pokazując zdjęcia dorosłym, wywołały sensację w Anglii. O prawdziwości fotografii był przekonany sam Arthur Conan Doyle, szkocki pisarz i autor powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie. Dopiero po latach autorki fotografii przyznały do mistyfikacji.
Ocena na FIlmwebie: 6,7.
Zobacz także: Najlepsze filmy o I wojnie światowej – TOP 7: ranking kultowych produkcji wojennych
Miejsce 4: Dzwoneczek (2008) – mała bohaterka filmów o Nibylandii
To za sprawą tej małej magicznej istoty Wendy i jej rodzeństwo mogli przeżyć wiele wspaniałych przygód. Dzięki wróżce, która wraz z magicznym pyłem wleciała przez okno, poznali Piotrusia Pana i Kapitana Haka. To wszystko nie miałoby miejsca, gdyby nie Dzwoneczek.
Film z 2008 r. w reżyserii Bradleya Raymonda zapoczątkował całą serię. W pierwszej części dowiadujemy się o wróżkach, które czuwają nad prawami natury. Sprawiają, że przyroda nabiera cudownych barw i każdego roku na nowo budzi się do życia wraz z początkiem wiosny. Głównymi bohaterkami są Dzwoneczek i jej cztery przyjaciółki.
W kolejnych latach powstało sześć kontynuacji, w tym najnowsze – „Dzwoneczek i bestia z Nibylandii” i „Dzwoneczek i tajemnica piratów” z 2014 r.
Ocena na Filmwebie: 6,8.
Miejsce 3: Sen nocy letniej (1999) – filmowa adaptacja magicznego poematu Shakespeare'a
W ekranizacji sztuki Shakespeare'a w reżyserii Michaela Hoffmana akcja komedii ma miejsce w dzisiejszych czasach we Włoszech. Hermia (Anna Friel) ucieka przed swoim ślubem na rowerze do pobliskiego lasu. Nie chce wyjść za Demetriusza (Christian Bale), ponieważ kocha innego. On, jak tylko dowiaduje się o tym od jej przyjaciółki, Heleny (Calista Flockhart), również wsiada na rower i podąża za swoją wybranką.
Tym sposobem trafiają do magicznej krainy elfów. Władają nią Tytania (Michelle Pfeiffer) i Oberon (Rupert Everett). To tutaj za sprawą przebiegłego duszka, Puka (Stanley Tucci) i jego magicznych eliksirów rozegra się miłosna opowieść, pełna zaskakujących zwrotów akcji.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Miejsce 2: Elfy kontra skrzaty (1999) – film familijny o elfach i skrzatach z końcówki lat 90.
Amerykański biznesmen (Randy Quaid) wynajmuje dom na Szmaragdowej Wyspie w Irlandii. Okazuje się, że urocza, wiejska chata jest zamieszkana przez skrzaty. Tym samym, zupełnie się tego nie spodziewając, staje się świadkiem wielkiego konfliktu pomiędzy dwoma rasami magicznych stworzeń. Przyczyną wojny jest zakazana miłość księżniczki elfów i księcia skrzatów. Wielka Banshee (Whoopi Glodberg) angażuje bezstronnego przybysza w rozwiązanie waśni.
Film „Elfy kontra skrzaty” Johna Hendersona w Polsce znany jest także pod innym tytułem – jako „Waśnie w świecie baśni”. Dla wielu jest to wyjątkowo przyjemne wspomnienie dzieciństwa. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę magiczną podróż w irlandzkich klimatach przeżyć jeszcze raz.
Ocena na Filmwebie: 7,2
Miejsce 1: Czarownica (2014) – historia złej wróżki ze „Śpiącej królewny”
Fabuła „Czarownicy” bazuje na motywach znanej baśni o śpiącej królewnie. Główną bohaterką jest Diabolina (Angelina Jolie). To ona sprawia, że jedna z najpopularniejszych księżniczek Disneya znika z głównego kadru, zapadając w stuletni sen.
W filmie Roberta Stromberga okazuje się, że Diabolina nie od zawsze była zła. Rzuca klątwę na małą Aurorę (Elle Fanning) rozgoryczona przebiegiem wojny i zdradą kochanka (Michael Higgins). Po czasie, chcąc zmienić czar, pojawia się jako matka chrzestna w dniu jej 15. urodzin. Niestety, klątwy nie można już cofnąć. Na szczęście udaje się ją złagodzić – dziewczynka zapada w głęboki sen, z którego może ją zbudzić pocałunek księcia.
Produkcje Disneya o złych charakterach popularnych bajek cieszą się niesłabnącą popularnością. Podobnym przykładem jest film „Cruella” z 2021 r., o którym pisaliśmy w rankingu najlepszych produkcji o psach. O sukcesie „Czarownicy” świadczą dwie Kryształowe Statuetki People's Choice w 2015 r. i kontynuacja z 2019 r.
Film pojawił się także na miejscu 4. w rankingu filmów o magii.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Inne filmy o wróżkach, które warto obejrzeć – rozszerzenie TOP 10
Za mało magii? Dla wszystkich spragnionych wróżek i baśniowych światów przygotowaliśmy listę uzupełniającą ranking. Kolejność chronologiczna:
- Calineczka (1994) – animowana baśń o miniaturowej dziewczynce i jej marzeniu o skrzydłach. Reżyseria: Don Bluth, Gary Goldman,
- Zębowa wróżka (1997) – film familijny o dentystce, które ginie w wypadku samochodowym. Aby dostać się do raju, musi powrócić na Ziemię jako mityczna wróżka–zębuszka. Reżyseria: Melanie Mayron, w roli głównej Kristie Alley,
- Shrek 2 (2004) – w drugiej części bajki o popularny ogrze ważną rolę odgrywa postać wróżki matki chrzestnej i jej syna – księcia z bajki. Reżyseria: Andrew Adamson, Kelly Asbury,
- Klub Winx – tajemnica zaginionego królestwa (2007) – pierwsza część z magicznej serii bajek o wróżce Bloom ze Smoczego Płomienia i jej przyjaciółkach. Reżyseria: Iginio Straffi,
- Piotruś. Wyprawa do Nibylandii (2015) – film o tym, jak mały chłopiec został słynnym bohaterem w magicznej krainie. Reżyseria: Joe Wright,
- Artemis Fowl (2020) – film przygodowy o genialnym 12-latku i jego konflikcie z wróżkami. Reżyseria: Kenneth Branagh,
- Pinokio (2022) – filmowa ekranizacja bajki o drewnianej kukiełce, która bardzo chciała być prawdziwym chłopcem. Pinokio na swojej drodze spotyka błękitną wróżkę, podstępne zwierzęta – lisa i kota, a w końcu cyrkową trupę. Reżyseria: Matteo Garrone,
- Wróżka zębuszka (2022) – bajkowa opowieść o sympatycznej wróżce, która nie jest najlepsza w czarach. Za pomocą klejnotu teleportacji Violetta przenosi się do świata ludzi. Z pomocą dziewczynki o imieniu Maxie próbuje odnaleźć portal do świata magii. Reżyseria: Caroline Origer.