Reklama

Film motywacyjny to szerokie pojęcie. Może nim być dramat, komedia, film sensacyjny, animowany lub biografia. W definicji najważniejsze jest przesłanie – to produkcja, która podnosi na duchu i inspiruje do działania. Zestawienie obejmuje stare i nowe tytuły, z którymi łatwiej jest odzyskać wiarę w siebie i przekraczać kolejne granice.

Reklama

Spis treści:

  1. Forrest Gump (1994) – kultowy film motywacyjny
  2. Prawdziwa historia (2005) – film motywujący do życia
  3. Jestem na tak (2008) – komedia motywacyjna do pracy nad sobą
  4. Sekretne życie Waltera Mitty (2013) – film motywujący do pracy
  5. W pogoni za szczęściem (2006) – film inspirujący do działania
  6. Mały książę (2015) – film motywacyjny dla całej rodziny
  7. O chłopcu, który ujarzmił wiatr (2019) – film motywujący do nauki
  8. Za wszelką cenę (2004) – film motywujący do treningu
  9. Pozostałe filmy motywacyjne, które warto obejrzeć

Forrest Gump (1994) – kultowy film motywacyjny

O tym, że „życie jest jak pudełko czekoladek” wie chyba każdy. „Forrest Gump” w reżyserii Roberta Zemeckisa z Tomem Hanksem w roli głównej to skarbnica cytatów. Film opowiada o mężczyźnie, który pomimo niskiego ilorazu inteligencji, ma takie same szanse na sukces, jak każdy z nas. Jego motywacją do działań jest wspierająca matka (Sally Field) i miłość do przyjaciółki z dzieciństwa, Jenny (Robin Wright).

Forrest gra w piłkę, podróżuje po świecie, walczy w Wietnamie i w końcu zostaje bogatym biznesmenem. Po obejrzeniu tego filmu trudno znaleźć wytłumaczenie, dlaczego my nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć. I wszystkie argumenty okazują się jedynie tanią wymówką. Oczywiście nie chodzi o wojnę w Wietnamie.

„Forrest Gump” to film, który zdobył 31 nagród na światowych festiwalach, w tym:

  • sześć Oscarów (1995),
  • trzy Złote Globy (1995),
  • nagrodę BAFTA (1995) za najlepsze efekty specjalne,
  • dwa Saturny (1995)
  • i wiele nagród w latach późniejszych.

W 2005 r. znalazł się na 40. miejscu stu najlepszych kwestii filmowych wszech czasów (lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego) – z cytatem o czekoladkach. O innych kultowych filmach lat. 90 przeczytasz w osobnym rankingu.

Prawdziwa historia (2005) – film motywujący do życia

„Prawdziwa historia” to film biograficzny opowiadający o 70–letnim konstruktorze z Nowej Zelandii, Burcie Munro (Anthony Hopkins). Mężczyzna, po długich latach spędzonych na udoskonalaniu swojego 47–letniego motocyklu, wyrusza w podróż do Bonneville w Stanach Zjednoczonych. Stawia wszystko na jedną kartę, a jego celem jest pobicie światowego rekordu prędkości.

Charyzmatyczny staruszek przebywa długą drogą, aby zrealizować swoje marzenie. Obserwując go trudno nie ulec wrażeniu, że wszystko jest możliwe. Nawet jeśli inni uważają, że to niedorzeczne, a my sami borykamy się ze słabym zdrowiem i problemami finansowymi.

Film jest oparty na faktach. Jego reżyser, Roger Donaldson, poznał Burta, a dokładnie Herberta Jamesa Munro, osobiście i nakręcił o nim film dokumentalny. Zafascynowany historią 70–latka, powrócił do tego pomysłu, realizując film fabularny.

Motocyklista żył w latach 1899–1978. Światowy rekord prędkości pobił w 1967 r., rozpędzając się na swoim motocyklu po wyschniętym dnie jeziora Bonneville w stanie Utah. Miał wówczas 68 lat.

Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie

Jestem na tak (2008) – komedia motywacyjna do pracy nad sobą

A gdyby tak zamiast „nie” zacząć mówić „tak”? Komedia z Jimem Carreyem podejmuje wyzwanie i nagle okazuje się, że życie sfrustrowanego urzędnika zmienia się o 180 stopni. Zaczyna uczyć się języków, staje się duszą towarzystwa, a do tego skacze na bungee. Być może w prawdziwym życiu nie byłoby to możliwie, ale w końcu jest to niezobowiązująca komedia z Jimem Carreyem, więc taki obrót akcji nie dziwi nikogo.

Film „Jestem na tak” w przerysowany sposób pokazuje, że duże zmiany zaczynają się od jednej decyzji. To proste przesłanie i zabawna fabuła sprawiają, że czas, spędzony na oglądaniu komedii, nie jest stracony.

Sekretne życie Waltera Mitty (2013) – film motywujący do pracy

To opowieść o pracowniku czasopisma „Life”, który wywołuje zdjęcia w dziale negatywów (Ben Stiller). Jego praca jest żmudna i monotonna, ale w przetrwaniu pomaga mu wyjątkowo bogata wyobraźnia, która wizualizuje się na naszych oczach.

W filmie „Sekretne życie Waltera Mitty” tak wygląda każdy kolejny dzień – rutyna przeplata się z efektownymi scenami, które rozgrywają się w głowie głównego bohatera. Jednak bezpieczna monotonia zostaje przerwana w chwili, gdy ginie okładkowe zdjęcie na ostatni numer zamykającego się magazynu. Walter postanawia odszukać słynnego fotografa, Seana O’Connella (Sean Penn), aby zdobyć oryginał.

W pogoni za szczęściem (2006) – film inspirujący do działania

To kolejny w zestawieniu film na faktach. Tym razem poznajemy historię Chrisa Gardnera, który obecnie jest milionerem, inwestorem i właścicielem wpływowej firmy Gardner Rich & Co. Jednak droga do sukcesu nie była łatwa. Mężczyzna w wieku 30. lat pozostał bez domu i bez pieniędzy. Za staż, który przygotowywał go do pracy maklera, nie dostawał wynagrodzenia, więc gdy oszczędności się skończyły, zamieszkał wraz z synem w łazience na stacji kolejowej.

Pomimo trudnej sytuacji Chris, grany w filmie przez Willa Smitha, nie poddaje się. Jednak przy tym pozostaje człowiekiem z krwi i kości, który niejednokrotnie przeżywa gorszy dzień. Kiedy jego syn marzy o karierze koszykarskiej, podcina mu skrzydła i daje mu do zrozumienia, że lepiej skupić się na realnych celach. Szybko jednak przyznaje się do błędu, co najlepiej wyraża cytat z filmu:

Nigdy nie daj sobie wmówić, że nie możesz czegoś zrobić. Nawet gdybyś usłyszał to ode mnie.

„W pogoni za szczęściem” to wzruszający film obyczajowy. W niektórych momentach wyciska łzy, by za chwilę dodać otuchy, podrzucając jakąś pozytywną myśl.

Mały książę (2015) – film motywacyjny dla całej rodziny

„Mały książę” w reżyserii Marka Osborne’a to film animowany osadzony we współczesnych realiach. Kilkuletnia dziewczynka staje przed ogromną presją ze strony matki, której ambicją jest przygotowanie córki do pracy w korporacji. Szczegółowo rozpisany harmonogram zadań wymyka się spod kontroli w momencie, gdy dziewczynka poznaje ekscentrycznego sąsiada – pilota. Starzec opowiada jej historię chłopca, którego poznał na pustyni.

Znanej wszystkim fabule uroku dodaje konwencja filmu kukiełkowego, która przeplata się z nowoczesną animacją. Pudełkowa konstrukcja w pełni oddaje realia oryginalnej opowieści, napisanej przez Antoine’a de Saint–Exupéry’ego. Jednocześnie reżyser przedstawia historię na swój własny sposób, trafiając także do najmłodszego widza.

Film zdobył Cezara w 2016 w kategorii najlepszy film animowany oraz nagrodę Annie w 2017 r za najlepszą muzykę (dla Hansa Zimmera i Richarda Harveya).

O chłopcu, który ujarzmił wiatr (2019) – film motywujący do nauki

Jest to piękna opowieść o czternastoletnim chłopcu (Maxwell Simba) z małej, malawijskiej wioski. Williama fascynuje nauka, a w szczególności prawa fizyki, których uczyć się z ogromną pasją. W momencie gdy plony w wiosce niszczy przedłużająca się susza, chłopiec postanawia skonstruować wiatrak – naturalny generator prądu. Buduje go z części znalezionych na wysypisku. W ten sposób udaje mu się zasilić energią domy w wiosce oraz nawodnić pola.

Film „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” powstał na podstawie książki autobiograficznej Williama Kamkwamby. Opowieść powstała we współpracy z Bryanem Mealerem, którego zaintrygowała postać autora. William wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować naukę. Stamtąd pomaga dzieciom w Afryce i Azji.

Za wszelką cenę (2004) – film motywujący do treningu

Na koniec film o kobiecie, która postanowiła zrealizować swoje marzenie o zawodowym trenowaniu boksu. Trzydziestoletnia Maggie (Hilary Swank) pragnie ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera, Frankie’go Dunna (Clint Eastwood).

Antypatyczny bokser, początkowo nie zgadza się na to, bo z zasady nie trenuje dziewczyn. Jednak ulega, przekonany uporem Maggie oraz pod wpływem poparcia byłego zawodnika, Eddiego (Morgan Freeman). Razem prowadzą mordercze treningi, które mają przygotować Maggie do zawodów.

Główne przesłanie filmu najlepiej oddaje cytat:

Magia w przekraczaniu granic polega na ryzykowaniu wszystkiego dla marzenia, w które nie wierzy nikt oprócz ciebie.

„Za wszelką cenę” w reżyserii Clinta Eastwooda to trzymający w napięciu dramat. Film został nagrodzony czterema Oscarami w 2005 r. w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Hilary Swank), najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman) i najlpeszy reżyser. Zdobył także dwa Złote Globy.

Zobacz także: Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach

Reklama

Pozostałe filmy motywacyjne, które warto obejrzeć

  • Wielki Mike (2009) – film o bezdomnym chłopcu, który zostaje przygarnięty przez zamożną kobietę (Sandra Bullock), dzięki czemu ma szansę zostać gwiazdą futbolu amerykańskiego. Tytuł opisany w zestawieniu filmów biograficznych.
  • Whiplash (2014) – opowieść o młodym i ambitnym perkusiście (Miles Teller) oraz bezwzględnym dyrygencie (J.K. Simmons). Film opisany w rankingu filmów muzycznych.
  • Wszystko za życie (2007) – barwna opowieść o podróży po Alasce w reżyserii Seana Penna.
  • Nietykalni (2011) – film o przyjaźni sparaliżowanego milionera z czarnoskórym opiekunem, w reżyserii Oliviera Nakache, Érica Toledano. Opisany w zestawieniu filmów na faktach.
  • Umysł w ogniu (2016) – historia młodej dziennikarki, która zmaga się z ciężką chorobą, w reżyserii Gerarda Barretta.
  • Vince niepokonany (2006) – film fabularny w reżyserii Ericsona Core’a na podstawie biografii amerykańskiego piłkarza, Vince’a Papale (Mark Wahlberg).
  • Skazani na Shawshank (1994) – film w reżyserii Franka Darabonta o bankierze (Tim Robbins), który został niesłusznie skazany na dożywocie. Fabuła powstała na podstawie opowiadania Stephena Kinga.
Reklama
Reklama
Reklama