Filmy francuskie – ranking najnowszych produkcji
Osiem wyjątkowych filmów, które powstały po 2020 r.
Współczesne kino francuskie wyrosło na solidnych korzeniach. Pierwsza produkcja filmowa na świecie (z użyciem kinematografu zaprojektowanego przez braci Lumière), francuski impresjonizm, awangarda, realizm poetycki i w końcu nowa fala – nurt skupiający się na problemach społecznych – to przełomowe punkty w historii światowego kina. Eksperymenty ze scenografią i montażem, filmy z udziałem francuskich komików – to wszystko miało niebagatelny wpływ na produkcje, które mieliśmy okazję obejrzeć w ostatnich latach. W większości są to dramaty, które pomimo tego, że podejmują trudne problemy społeczne, wyróżniają się lekkością i błyskotliwym poczuciem humoru.
Spis treści:
- Paryż, 13 dzielnica (2021) – francuski film o miłości młodych ludzi
- Vortex (2021) – dramat francuski o miłości i śmierci
- Przeżyć (2021) – animowany film francuski o uchodźcach
- Stracone złudzenia (2022) – współczesne kino francuskie
- Blisko (2022) – francuski film o przyjaźni nastolatków
- Sekret wilczej gromady (2020) – francuski film animowany
- Duch śniegów (2021) – francuski film przyrodniczy
- Ojciec (2020) – poruszający film francuski o opiece u schyłku życia
- Najlepsze filmy francuskie w historii kina
Paryż, 13 dzielnica (2021) – francuski film o miłości młodych ludzi
Miejsce ósme –„Paryż, 13 dzielnica”. To monochromatyczna opowieść o uczuciach i potrzebach młodych ludzi, którym nie jest łatwo wyrażać emocje. Trójkę głównych bohaterów – Émile (Lucie Zhang), Camille (Makita Samba) i Norę (Noémie Merlant) różni praktycznie wszystko. Émile to dziewczyna o azjatyckim pochodzeniu, która pracuje w call center. Camille jest czarnoskórym nauczycielem literatury. Nora przyjeżdża na studia do Paryża i pracuje w biurze nieruchomości. Ich losy splatają się, ukazując zróżnicowane style życia i sposoby na rozwiązywanie problemów. U podstaw leży potrzeba miłości, bliskości i zrozumienia.
Film w reżyserii Jacquesa Audiarda powstał na podstawie komiksu Adriana Tomine’a pt. „Śmiech i śmierć”. Na brawa zasługują świetne zdjęcia Paula Guilhaume’a. Dzięki nim możemy zobaczyć Paryż trochę z innej strony niż na standardowych pocztówkach. Film zdobył 5 nominacji do Cezarów w 2022 r. Otwiera nasz ranking z notą na Filmwebie: 7,0.
Vortex (2021) – dramat francuski o miłości i śmierci
Miejsce siódme – „Vortex”. To francuski dramat w reżyserii Gaspara Noé, który z kolei przenosi nas na skrawek ludzkiego życia. W filmie przyglądamy się codzienności starszego małżeństwa (Françoise Lebrun i Dario Argento). Zapis ich ostatnich dni życia ukazany jest z typową dla reżyseria dokładnością, a czasem wręcz bolesną cielesnością.
Film w oczywisty sposób nawiązuje do kultowego obrazu kinowego Hanekego pt. „Miłość” (2012), opowiadając o odchodzeniu i śmierci. Robi to w klasycznie francuskim stylu – bez wymuszonego patetyzmu, prosto i dotkliwie. Ocena na Filmwebie: 7,4.
Przeżyć (2021) – animowany film francuski o uchodźcach
Miejsce szóste – „Przeżyć”. Ten wyjątkowy film opowiada historię rodziny uchodźców z Afganistanu. Amin ucieka przed wojną jako nastolatek. Dorasta i robi karierę naukową w wolnym świecie. Jednak cały czas walczy z traumą, która po 20. latach daje o sobie znać z podwójną siłą.
„Przeżyć” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena to film na faktach. Fabuła toczy się w czasach współczesnych, w których rozgrywają się losy afgańskiej rodziny. Jej członkowie, chociaż zostali rozdzieleni, bezustannie myślą o sobie nawzajem. Głównym tematem jest dom – ten odebrany i nowy, oderwany od korzeni. To także opowieść o miłości homoseksualnej, która – jak każda inna – rozumie, wspiera i dodaje nadziei.
Film zdobył główną nagrodę Annie jako najlepszy niezależny film animowany w 2022 r. Noty na Filmwebie: 7,5.
Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5
Stracone złudzenia (2022) – współczesne kino francuskie
Miejsce piąte – „Stracone złudzenia”. Po raz kolejny przenosimy się na ulice Paryża, tym razem do okresu francuskiej restauracji (początek XIX wieku). Towarzyszymy ambitnemu poecie, Lucienowi (Benjamin Voisin), który wchodzi w niestosowny mezalians z arystokratką, madame de Bargeton (Cécile de France). Przeprowadza się do Paryża, podejmując pracę dziennikarską w redakcji „Korsarza” – pisma niestroniącego od plotek i fake newsów. Lucien staje przed dylematem – być wiernym ideałom czy podążać za sławą i pieniędzmi?
„Stracone złudzenia” to film kostiumowy, który powstał na podstawie powieści Honoré de Balzaca. Dzięki świetnej scenografii, kostiumom i zdjęciom, trafnie oddaje klimat epoki, chociaż nie jest wolny od błędów. Na przykład w jednej ze scen jest mowa o teatrze Dejazet, który powstał później – w 1859 r.
Dramat historyczny zdobył siedem Cezarów w 2022 r. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Vincent Lacoste), najbardziej obiecujący aktor (Benjamin Voisin), najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia i najlepszy scenariusz adaptowany. Ocena na Filmwebie: 7,5.
Blisko (2022) – francuski film o przyjaźni nastolatków
Miejsce czwarte – „Blisko”. To wzruszający film o dorastaniu w reżyserii Lukasa Dhonta. Opowiada o przyjaźni dwójki trzynastolatków – Léo i Rémiego. Chłopcy z początkiem jesieni rozpoczynają naukę w liceum, które w drastyczny sposób kończy czas niewinności i beztroskiego dzieciństwa. Bliskość nastolatków staje się tematem do kpin ze strony rówieśników.
Empatyczny dramat o trudnych emocjach powstał w koprodukcji belgijsko–holendersko–francuskiej. Film „Blisko” otrzymał nominację do Oscarów w 2023 r. w kategorii: najlepszy film międzynarodowy. W 2022 r. zdobył Grand Prix na festiwalu w Cannes. Ocena na Filmwebie: 7,7.
Sekret wilczej gromady (2020) – francuski film animowany
Miejsce trzecie – „Sekret wilczej gromady” to kolejny w rankingu film animowany. Międzynarodowa koprodukcja (Irlandia, Luksemburg, Francja) jest bajką o łowcy, który zabiera córkę na polowanie do Irlandii. W przejmujący sposób pokazuje relacje między ludźmi a zwierzętami. Pomiędzy młodą łowczynią a dziewczynką z tajemniczej watahy rodzi się przyjaźń.
Autorem scenariusza jest Will Collins, za reżyserię odpowiada Tomm Moore – to duet, który po raz kolejny spotyka się przy wspólnym projekcie. Ponownie jest to opowieść o przyrodzie i magii. Poprzedni film – „Sekrety morza” (2014) został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, czego potwierdzeniem jest główna nagroda na festiwalu Satelity w 2015 r.
„Sekret wilczej gromady” powtórzył sukces poprzedniej animacji, wygrywając Satelity w 2021 r. i pięć nagród Annie (również w 2021 r.). Ocena na Filmwebie: 8,1.
Duch śniegów (2021) – francuski film przyrodniczy
Miejsce drugie – „Duch śniegów” to poruszający obraz stworzony przez francuski duet – fotografa, Vincenta Muniera i pisarza oraz podróżnika, Sylvaina Tessona. Wyruszyli oni na wyprawę do Tybetu, aby odszukać panterę śnieżną. Znaleźli o wiele więcej.
Film dokumentalny „Duch śniegów” w wyjątkowy sposób pokazuje piękno tybetańskiej przyrody. Przez francuskie radio RFI został określony jako „najbardziej relaksujący film roku” Co więcej, warstwa wizualna tworzy wręcz intymną relację z muzyką, autorstwa Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. Porusza i przeszywa na wskroś.
„Duch śniegów” zdobył Cezara w 2022 w kategorii najlepszy film dokumentalny. Nota na Filmwebie: 8,1.
Zobacz także: Susie Bick i Nick Cave są razem ponad dwadzieścia lat i mówią, że ich związek nigdy się nie skończy
Ojciec (2020) – poruszający film francuski o opiece u schyłku życia
Miejsce pierwsze – „Ojciec”. Film w reżyserii Floriana Zellera opowiada o chorującym na Alzheimera ojcu (Anthony Hopkins), którym zajmuje się córka, Annie (Olivia Colman). To ciekawy portret podwójny, w którym na równi z potrzebami chorego, postawione są potrzeby osoby towarzyszącej. Jesteśmy świadkami skrajnych emocji, które toczą walkę w głowach starszego mężczyzny i nieco młodszej kobiety. Strach przeplata się z wyrozumiałością, troska z irytacją, a miłość z frustracją i poczuciem winy.
Film powstał w koprodukcji brytyjsko–francuskiej na podstawie sztuki teatralnej, napisanej w 2012 przez Floriana Zellera. Zdobył dwa Oscary w kategoriach: najlepszy aktor (Anthony Hopkins) i najlepszy scenariusz adaptowany. Ocena na Filmwebie: 8,2.
Najlepsze filmy francuskie w historii kina
Francuska kinematografia może poszczycić się wieloma dobrymi tytułami, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmowych. Do klasyki przeszły następujące tytuły (podane w kolejności chronologicznej):
- Amadeusz (1984) – film muzyczny o Mozarcie (Tom Hulce) w reżyserii Miloša Formana, osiem Oscarów w 1985 r.,
- Leon zawodowiec (1994) – film gangsterski z Jeanem Reno i Natalie Portman w rolach głównych, siedem nominacji do Cezarów w 1995 r., Czeski Lew w 1996 r.,
- Kasyno (1995) – dramat gangsterski w reżyserii Martina Scorsese, Złoty Glob dla Sharon Stone w 1996 r.,
- Amelia (2001) – francuski komediodramat magiczny w reżyserii Jean–Pierre'a Jeuneta, dwie główne nagrody BAFTA w 2002 r.,
- Pianista (2002) – film na faktach w reżyserii Romana Polańskiego, rozgrywający się w czasie II wojny światowej, trzy Oscary w 2003 r.,
- Niczego nie żałuję – Edith Piaf (2007) – biografia francuskiej piosenkarki w reżyserii Oliviera Dahana, dwa Oscary w 2008 r.,
- Nietykalni (2011) – film biograficzny o francuskim milionerze (François Cluze), który zatrudnia do pomocy czarnoskórego chłopaka o szemranej przeszłości (Omar Sy), Satelity i Cezar w 2012 r.,
- Miłość (2012) – wzruszający dramat Michaela Hanekego, Oscar w 2013 r.,
- Sól ziemi (2014) – film dokumentalny o fotografie, Sebastiao Salgado w reżyserii Juliano Riberia Salgado, ukazujący 40 lat konfliktów na świecie, Cezar w 2015 r.