Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach
Topowe produkcje z Tomem Cruisem, Sylvestrem Stallone i Angeliną Jolie
Za początek filmów akcji uznawane są amerykańskie westerny i filmy wojenne z początku XX wieku. Apogeum przypada na lata 80. ubiegłego wieku, w których powstają słynne blockbustery – z Sylvestrem Stallone, Arnoldem Schwarzeneggerem czy Tomem Cruisem w rolach głównych. „Rambo”, „Rocky”, „Terminator”, „Top Gun” – to kultowe tytuły, które doczekały się swoich serii i kontynuacji w ostatnich latach.
Spis treści:
- Rambo: Ostatnia krew (2019) – film akcji z Sylvestrem Stallone
- Terminator: Mroczne przeznaczenie (2019) – kontynuacje topowego filmu akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem
- Szybcy i wściekli 9 (2021) – Vin Diesel w kolejnej części niedoścignionej serii
- Top Gun: Maverick (2022) – kultowy film akcji z Tomem Cruisem
- Strażnik Teksasu: Próba ognia (2005) – film akcji z Chuckiem Norrisem
- Mr. & Mrs. Smith (2005) – filmy sensacyjny z Angeliną Jolie i Bradem Pittem
- Resident Evil: Ostatni rozdział (2016) – Milla Jovovich w filmach akcji
- Filmy akcji, które warto obejrzeć na Netflixie
- Klasyka kina akcji
Rambo: Ostatnia krew (2019) – film akcji z Sylvestrem Stallone
John Rambo (Sylvester Stallone) po raz ostatni staje do walki, tym razem w obronie Gabrielle (Yvette Monreal), córki przyjaciółki. Dziewczyna zostaje porwana przez członków meksykańskiego kartelu. W związku z czym John Rambo nie może pozostać obojętnym. Co prawda weteran wojenny nie jest już w sile wieku, ale opuszcza zaciszne rancho, aby po raz kolejny zmierzyć się z oprawcą.
„Rambo: Ostatnia krew” to film sentymentalny, który z pewnością przyciąga rzesze fanów z czasów świetności gatunku. W rankingu Filmwebu produkcja z 2019 r. ma jednak średnią ocenę: 6,1, pozostając daleko w tyle za „Rambo: Pierwsza krew” z 1982 r. (ocena na Filmwebie: 7,3).
Z innych filmów akcji z Sylvestrem Stallone warto wymienić:
- Rocky (1976) – dramat sportowy o Rockym Balboa, który także doczekał się licznych kontynuacji. Przykładem jest „Rocky Balboa” z 2006 r. w reżyserii Sylvestra Stallone, jak i z nim samym w roli głównej,
- Nocny Jastrząb (1981) – kryminalny film akcji, w którym Stallone gra nowojorskiego policjanta. Razem ze wspólnikiem (Billy Dee Williams) podejmują się odszukania międzynarodowego terrorysty,
- Tango i Cash (1989) – to z kolei komedia sensacyjna, w której aktor ponownie gra rolę policjanta, tym razem w duecie z Kurtem Russellem. Tytułowi Tango i Cash zostają wrobieni w zabójstwo agenta FBI.
Terminator: Mroczne przeznaczenie (2019) – kontynuacja topowego filmu akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem
Arnold Schwarzenegger, chociaż w swojej bujnej karierze odegrał niejedną ważną rolę, dla wielu bezwarunkowo będzie kojarzyć się z postacią androida T–800 z „Terminatora” w reżyserii Jamesa Camerona z 1984 r. Terminator przybywa z przyszłości, aby zabić Sarę Connor (Linda Hamilton) – przyszłą matkę rewolucji.
W 2019 r. Arnold Schwarzenegger, który od 2011 r. nie jest już gubernatorem Kalifornii, powraca w sequelu „Terminator: Mroczne przeznaczenie”. Android T–800 jest tym razem jedyną nadzieją trójki głównych bohaterek – Dani Ramos (Natalia Reyes), Sary Connor (Linda Hamilton) i Grace (Mackenzie Davis). Tylko z jego pomocą są w stanie pokonać nowego terminatora Rev–9 (Gabriel Luna), który – podobnie jak w pierwszej części T–800 – przybył z przyszłości, aby tym razem odnaleźć i zgładzić Dani.
Pierwszy „Terminator” zdobył trzy Saturny w 1985 r. w kategoriach: najlepszy film sci-fi, najlepszy scenariusz i najlepsza charakteryzacja.
Szybcy i wściekli 9 (2021) – Vin Diesel w kolejnej części niedoścignionej serii
Dziewiąty z kolei film z cyklu „Szybcy i wściekli” ma swój stały, szybki rytm, ale jak pokazuje ranking Filmwebu (ocena 5,2) to najsłabszy z serii. Na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się pierwszy z filmów – „Szybcy i wściekli” z 2001 r., z oceną użytkowników: 7,5.
Filmy o wyścigach gangów to jedna z najbardziej dochodowych serii w historii kina. Franczyza amerykańskiej wytwórni filmowej, Universal Pictures, obejmuje dziewięć pełnometrażowych produkcji, dwa filmy krótkometrażowe, serial i spin–off – „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw” (2019). W każdej części możemy liczyć na doskonałe sceny akcji z udziałem najlepszych kaskaderów podrasowane spektakularnymi efektami specjalnymi.
Głównym bohaterem serii jest Dominic Toretto, grany przez Vina Diesela. Aktor, kaskader i producent filmowy ma na koncie role w takich filmach, jak „Ryzyko” (2000) czy „Pitch Black” (2000). Użyczał także swojego głosu w dubbingach filmów animowanych, np. „Stalowy gigant” (1999) i „Strażnicy Galaktyki” (2014).
Top Gun: Maverick (2022) – kultowy film akcji z Tomem Cruisem
W odróżnieniu do poprzednich filmów, których kontynuacjom nie udało się doścignąć pierwowzoru, „Top Gun: Maverick” z 2022 r. stał się kinowym hitem. W rankingu filmów akcji Filmwebu zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce z wysoką oceną społeczności: 8,1.
Fabuła rozgrywa się 30 lat po akcji z pierwszego filmu „Top Gun” (1986). Tom Cruise powraca jako komandor Pete „Maverick” Mitchell, a jego zadaniem jest przeszkolenie grupy uczestników do udziału w specjalnej misji.
Film zdobył 6 nominacji do Oscarów w 2023 roku i trzy Saturny w 2022 r. w kategoriach: najlepszy film akcji, najlepszy aktor i najlepszy montaż.
Zobacz także: Gratka dla fanów „Top Gun”! To miejsce ma niesamowitą historię…
Strażnik Teksasu: Próba ognia (2005) – film akcji z Chuckiem Norrisem
W zestawieniu filmów akcji nie sposób pominąć Chucka Norrisa – amerykańskiego aktora i mistrza wschodnich sztuk walki. Chuck Norris jako aktor został zauważony po odegraniu roli Colta, u boku Bruce’a Lee w filmie „Droga smoka” (1972). Następnie wystąpił jako pułkownik Braddock w serii „Zaginiony w akcji” oraz tytułowy „Strażnik Teksasu” w serialu telewizyjnym (emitowanym w latach 1993–2001), co przyniosło mu światowy rozgłos.
Na fali popularności serialu w 2005 r. powstał film pełnometrażowy „Strażnik Teksasu: Próba ognia” w reżyserii Aarona Norrisa. Fabuła toczy się wokół poszukiwań trzynastoletniego chłopca. Dzieciak przepada bez śladu po tym, jak zamordowano jego ojca. W toku wydarzeń jeden ze strażników zostaje oskarżony o kolejne morderstwo. Ocena na Filmwebie: 6,1.
Mr. & Mrs. Smith (2005) – filmy sensacyjny z Angeliną Jolie i Bradem Pittem
W filmach akcji, obok muskularnych mężczyzn i szybkich samochodów, równie ważne są piękne kobiety. W filmie „Mr. & Mrs. Smith” Jane (Angelina Jolie) i John (Brad Pitt) działają na równych prawach. Obydwoje są płatnymi zabójcami, którzy pracują dla konkurencyjnych organizacji. Obowiązuje ich tajemnica zawodowa, więc nie mają pojęcia, dla kogo ich druga połówka wykonuje zlecenia. Ich życie, pomimo emocjonującej pracy, byłoby sielanką, gdyby nie zlecenie specjalne – zlikwidowania siebie nawzajem.
Angelina Jolie znana jest także z innych filmów sensacyjnych, takich jak:
- Eternals (2021) – film w świecie komiksów Marvela w reżyserii Chloé Zhao,
- Wanted – Ścigani (2008) – film w reżyserii Timura Bekmambetova z Jamesa McAvoyem i Morganem Freemanem w dwóch pozostałych rolach głównych,
- Lara Croft: Tomb raider (2001) – film przygodowy w reżyserii Simona Westa, który powstał na podstawie gry komputerowej. W 2003 roku ukazała się kontynuacja – „Lara Croft Tomb raider: Kolebka życia”.
Resident Evil: Ostatni rozdział (2016) – Milla Jovovich w filmach akcji
Film, podobnie jak „Lara Croft: Tomb raider”, powstał na podstawie gry komputerowej, tym razem produkcji japońskiej. Seria „Resident Evil” z Millą Jovovich obejmuje sześć tytułów, z czego pierwszy powstał w 2002, a ostatni w 2016 roku. Seria filmów sci-fi pokazuje świat zagłady spowodowanej rozprzestrzenieniem się groźnego wirusa. To postapokaliptyczna wizja, w której główni bohaterowie, byli pracownicy koncernu Umbrella, rozprawiają się z bezwzględną korporacją.
W „Resident Evil: Ostatni rozdział” Alice (Milla Jovovich) po raz kolejny mierzy się z groźnym koncernem Umbrella. Powraca do laboratorium Ula, aby zapobiec zniszczeniu garstki ostatnich ocalałych ludzi.
Również w tym przypadku pierwszy film okazał się lepszy od pierwowzoru – ocena społeczności Filmwebu: 7,0. „Resident Evil: Ostatni rozdział” z 2016 roku ma zdecydowanie niższą notę na Filmwebie: 5,4.
Filmy akcji, które warto obejrzeć na Netflixie
Filmy akcji to przede wszystkim świetna rozrywka, która niekoniecznie potrzebuje dużego ekranu. Z tytułów dostępnych na Netflixie warto obejrzeć:
- Gray Man (2022) – film akcji z Ryanem Goslingiem,
- Furioza (2021) – polski film z Mateuszem Damięckim w roli głównej,
- Zakładnik (2004) – film z Tomem Cruisem w reżyserii Michaela Manna,
- Człowiek z blizną (1983) – dramat gangsterski z Alem Pacino w roli Tony’ego Montany,
- Bad Boys (1995) – film sensacyjny z Martinem Lawrencem i Willem Smithem.
Klasyka kina akcji
Jeśli jesteś fanem lub fanką filmów sensacyjnych, być może zainteresuje cię powrót do korzeni kina akcji (lub ich odkrycie). Z klasycznych produkcji warto wymienić następujące tytuły:
- Wejście smoka (1973) – z Brucem Lee,
- Indiana Jones i najeźdźcy zaginionej arki (1981) – z Harrisonem Fordem,
- Zabójcza broń (1987) – z Melem Gibsonem,
- Szklana pułapka (1988) – z Brucem Willisem,
- Piąty element (1997) – z Brucem Willisem i Millą Jovovich,
- Bez twarzy (1997) – z Nicolasem Cagem.