Reklama

Daniel Jaroszek jest autorem zdjęć i filmów z trasy koncertowej Dawida Podsiadły. Reżyserował kampanie reklamowe dla znanych marek i teledyski, które zaistniały na festiwalach muzycznych i sztuk wizualnych. Nie planował reżyserii filmów fabularnych, ale poruszony historią księdza Jana Kaczkowskiego, nie mógł odrzucić propozycji producenta.

Reklama

Spis treści:

Notka biograficzna

Daniel Jaroszek urodził się w 1989 roku. W ramach współpracy z grupą produkcyjną Papaya Films zrealizował kampanie reklamowe dla Orange, Neutrogeny, 4F, McDonalds czy H&M. Jest autorem zdjęć do albumu „Raj” zespołu The Dumplings, za które otrzymał nominację do Fryderyka w 2019 roku. W 2022 stworzył oprawę wizualną do albumu „Lata Dwudzieste” Dawida Podsiadły.

Artysta obracał się w branży marketingowej do czasu propozycji złożonej przez producenta Roberta Kijaka, który zdecydował się powierzyć mu reżyserię filmu o księdzu Janie Kaczkowskim. Sukces na festiwalach Złote Lwy i Orły otworzył mu drogę do tworzenia kolejnych dłuższych form. W 2024 roku ukazał się pierwszy sezon serialu „Forst” z Borysem Szycem, Zuzanną Saporznikow i Andrzejem Bieniasem w rolach głównych, a także drugi film fabularny – „Drużyna AA” z Danutą Stenką i Łukaszem Simlatem.

Filmy krótkometrażowe Daniela Jaroszka

Zanim artysta spróbował swoich sił w reżyserii filmów pełnometrażowych, rozwinął skrzydła w krótkich formach – nie tylko o charakterze marketingowym.

Warszawska Bajka o Street Foodzie (2018) – wizualna podróż po orientalnych smakach stolicy

To zawierający archiwalne zdjęcia film krótkometrażowy o ulicznych pysznościach i miejscach spotkań. W etiudzie Daniela Jaroszka poznajemy gastronomiczną historię Warszawy – od Bazaru Różyckiego, poprzez bazar pod Stadionem Narodowym, po Halę Bakalarską, gdzie obecnie można spróbować orientalnych dań w mistrzowskim wykonaniu pasjonatów kuchni.

Lektorem, którego głos świetnie dopełnia piękne kadry w wykonaniu Jakuba Burakiewicza, jest Piotr „Vienio” Więcławski – muzyk i dziennikarz radiowy.

Tempo (2018) – poetycka opowieść o koniach i przyjaźni

Kolejnym obrazem, który pozwala uchwycić charakter zdjęć i filmów autorstwa Daniela Jaroszka, jest monochromatyczna etiuda „Tempo” (2018). Film ukazuje piękno wyścigów konnych, a ciepłe kadry oddają emocje i siłę relacji.

Głównym tematem jest przyjaźń między dwiema kobietami, które poznały się dzięki wspólnej pasji. W etiudzie wystąpiły: Eliza Rycembel, Marianna Olbrych i Helena Norowicz.

Teledyski nagrodzone na festiwalach

Wideoklipy w reżyserii Daniela Jaroszka to prawdziwe majstersztyki. Jego kadry w połączeniu z muzyką uzupełniają się doskonale, a wyrazy uznania podzielają jurorzy festiwali muzycznych. Poniżej lista nagrodzonych teledysków:

  • „Kaonashi” w wykonaniu Darii Zawiałow – klip został nagrodzony na festiwalu PL Music Video Awards w 2021 roku jako najlepszy teledysk w kategorii: pop,
  • „Wyględów”, Ten Typ Mes – nominacja w kategorii: hip-hop w 2018 roku,
  • „Bubbletea”, Quebonafide i Daria Zawiałow – nominacja w kategorii: Hip-hop,
  • „Trofea” Dawida Podsiadły – teledysk nawiązuje do konwencji filmów surrealistycznych Wesa Andersona. W klipie wystąpili: Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Jerzy Stuhr, Borys Szyc, Wiktor Zborowski i Krzysztof Materna. Daniel Jaroszek otrzymał nagrodę za reżyserię teledysku na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w 2019 roku.

Wyjątkowy debiut fabularny – Johnny (2022)

Film jest oparty na biografii księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik). Z jego inicjatywy powstaje hospicjum w Pucku, pomagające osobom śmiertelnie chorym zachować godność i pogodę ducha w ostatnich dniach życia.

Działalność księdza ukazana jest z perspektywy chłopaka z zawodówki, Patryka Galewskiego (Piotr Trojan), który zostaje skierowany przez sąd na prace społeczne w hospicjum. Pełna otwartości i szczerego miłosierdzia postawa duchownego sprawia, że chłopak, pomimo trudnego startu, zaczyna wierzyć w swoją drugą szansę.

Daniel Jaroszek za reżyserię tego przejmującego, ale i podnoszącego na duchu obrazu, został uhonorowany Nagrodą Publiczności na festiwalu Złote Lwy w Gdyni w 2022 roku. Statuetki odebrali także aktorzy: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan i Marta Stalmierska (w kategorii: najlepszy debiut).

W 2023 roku film „Johnny” otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Orły, nagrodę za główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), drugoplanową rolę kobiecą (Maria Pakulnis) i najlepszą charakteryzację. Obraz zajmuje miejsce czwarte w naszym rankingu najciekawszych filmów o księżach.

Drużyna AA (2024) – drugi film w reżyserii Daniela Jaroszka

Czwórka alkoholików w trakcie terapii postanawia przeszmuglować dwie cysterny ze spirytusem, aby uratować ośrodek terapeutyczny. Żeby nie ulec nałogowi, porywają swojego terapeutę. W ślad za nimi rusza celniczka (Magdalena Cielecka), która pod pretekstem przechwycenia nielegalnego transportu, ukrywa pewną tajemnicę.

Next Film
Reklama

Film powstał według scenariusza Jacka Wasilewskiego i Tomasza Kwaśniewskiego. W rolach głównych wystąpili: Danuta Stenka, Maria Sobocińska, Łukasz Simlat, Michał Żurawski, Mikołaj Kubacki, Magdalena Cielecka i Leszek Lichota.

Reklama
Reklama
Reklama